Polska. Ikony architektury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polska. Ikony architekturywystawa prezentująca 20 obiektów w Polsce wzniesionych po 1989 roku, przełomowych dla polskiej architektury, wyróżniających się na tle czasów, wydarzeń i w rozumieniu odbiorców. Stworzona przez miesięcznik „Architekturę-Murator" we współpracy z Departamentem Promocji Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i przy wsparciu merytorycznym Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jej głównym celem była promocja rodzimej architektury na świecie[1].

Wyboru najważniejszych realizacji dokonano w kilku etapach. 22 grudnia 2005 roku kolegium redakcyjne „Architektury-Murator" sporządziło listę 220 najbardziej znaczących obiektów, m.in. nagrodzonych w najważniejszych konkursach ogólnopolskich (Nagroda Roku SARP, Życie w Architekturze, Nagroda Ministra Infrastruktury), spośród których 3 stycznia 2006 wybrano 20 ikon[2].

Wystawa otwarta została 20 maja 2006 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Po prezentacji w Warszawie włączona została do oferty promocyjnej Polski i pokazana w polskich instytutach i placówkach dyplomatycznych za granicą oraz w światowych muzeach, m.in. w Paryżu i Berlinie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Polska. Ikona architektury" (pol.). culture.pl. [dostęp 2017-05-09].
  2. POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY - WYSTAWA w DARMSTADT (pol.). wydawca.com.pl. [dostęp 2017-05-09].
  3. Polska. Ikony Architektury (pol.). studioatrium.pl. [dostęp 2017-05-09].