Polska Akcja Humanitarna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polska Akcja Humanitarna
Data założenia 1992
Rodzaj stowarzyszenia OPP
Profil działalności pomoc humanitarna
Zasięg Polska i zagranica
Prezes Janina Ochojska
Numer KRS 0000136833
Data rejestracji 28 października 2002
Strona internetowa

Polska Akcja Humanitarna (skrót PAH) – organizacja pozarządowa działająca od 1992 roku. Prezesem Zarządu Fundacji jest Janina Ochojska. Misją PAH jest uczynić świat lepszym przez zmniejszenie cierpienia i promowanie wartości humanitarnych. Swoje zadania organizacja realizuje poprzez: udzielanie pomocy humanitarnej, rozwojowej, prowadzenie edukacji społeczeństwa.

Rzeźba studni w Sudanie zbudowanej przez Polską Akcję Humanitarną (4. Gdański Festiwal Rzeźby z Piasku, 2010)

Cele działalności[edytuj]

Polska Akcja Humanitarna pracuje ze społecznościami dotkniętymi przez kataklizmy naturalne, konflikty zbrojne, prześladowania i ubóstwo aby zagwarantować im prawa do: życia i zdrowia, wody i należytych warunków sanitarnych, żywności, edukacji, życia w godnych warunkach zabezpieczenia życia i zdrowia w trakcie katastrof naturalnych i konfliktów zbrojnych. Tworzy trwałe podstawy do wyjścia z kryzysu, realizując projekty wzmacniania  grup społecznych i całych społeczności na prowadzonych przez siebie misjach zagranicznych. Stwarza warunki do poprawy sytuacji dzieci, młodzieży i dorosłych w dostępie do edukacji, prowadząc działania w wielu rejonach świata. Pomaga uchodźcom i repatriantom w Polsce. Uwrażliwia polskie społeczeństwo na problemy innych ludzi, prowadzi działania edukacyjne i cykliczne kampanie informacyjne.

Od początku działań PAH udzielała pomocy w 44 krajach na całym świecie.

2014-2015[edytuj]

W 2014 organizacja działała m.in. na Ukrainie na terenach konfliktu zbrojnego obwodu donieckiego i ługańskiego, udzielała pomocy dla powodzian na Bałkanach a także na rzecz osób dotkniętych tajfunem Haiyan na filipińskiej wyspie Bantayan (m.in. odbudowa domów 946 rodzin)[1].

W 2015 działania skupiły się m.in. na pomocy poszkodowanym po trzęsieniu ziemi w Nepalu – dystrybucja żywności oraz zapewnienie tymczasowego schronienia[2]. Dzięki akcji Wirtualnej Polski (#logujemysiedlanepalu) oraz indywidualnym wpłatom w dystrykcie Dhading, zostanie odbudowana trzyklasowa szkoła podstawowa[3].

Oddziały PAH w Polsce[edytuj]

Biura regionalne Polskiej Akcji Humanitarnej znajdują się w[4]

Obszary działań[edytuj]

  • Pomoc humanitarna
  • Dostęp do wody i sanitariatów
  • Walka z głodem i niedożywieniem
  • Dostęp do edukacji
  • Edukacja globalna

Stałe misje[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Klub PAH SOS 2/2014
  2. PAH w Nepalu (pol.). [dostęp 2015-10-30].
  3. #logujemysiedlanepalu (pol.). wiadomosci.wp.pl, 2015-11-03. [dostęp 2015-11-04].
  4. Polska Akcja Humanitarna :: Kontakt, www.pah.org.pl [dostęp 2015-12-12].