Polska Akcja Humanitarna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska Akcja Humanitarna
Państwo

 Polska

Data założenia

26 grudnia 1992

Rodzaj stowarzyszenia

OPP

Profil działalności

pomoc humanitarna

Zasięg

Polska i zagranica

Prezes

Janina Ochojska

Nr KRS

0000136833

Data rejestracji

28 października 2002

brak współrzędnych
Strona internetowa

Polska Akcja Humanitarna (Polish Humanitarian Action, skrót PAH) – organizacja pozarządowa, której celem jest udzielanie pomocy humanitarnej i rozwojowej osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Organizacja powstała 26 grudnia 1992[1]. Od początku swojej działalności PAH udzieliła pomocy w 44 krajach, obecnie prowadzi stałe misje w Sudanie Południowym, Somalii, Syrii, Iraku i na wschodniej Ukrainie. Organizacja działa również na terenie Polski – od 1998 roku prowadzi program dożywiania dzieci Pajacyk, który wspiera dzieci w kraju i na świecie. Ważnym elementem pracy fundacji są również działania edukacyjne.

Obóz dla uchodźców wewnętrznych, Mogadiszu, Somalia, marzec 2016. Fot. PAH.

Działania[edytuj | edytuj kod]

Polska Akcja Humanitarna specjalizuje się w zapewnianiu dostępu do wody[2], odpowiednich warunków sanitarnych oraz edukacji z zakresu prawidłowej higieny. Buduje, naprawia, utrzymuje infrastrukturę wodną. Organizacja pomaga również poprzez dostarczanie żywności (FSL), odbudowę schronień i budynków użyteczności publicznej (shelter), dystrybucje najpotrzebniejszych przedmiotów (NFI) (np. zestawy odzieży, koce, namioty, moskitiery, tabletki do uzdatniania wody, środki higieny osobistej itd.), pomoc medyczną[potrzebny przypis].

W swoich działaniach PAH szczególnie uwzględnia potrzeby osób najbardziej narażonych na skutki kryzysu – dzieci, kobiet, uchodźców i osoby wewnętrznie przesiedlonych (IDPs). W działania Polskiej Akcji Humanitarnej włączana jest społeczność lokalna. Ważnym elementem działań PAH jest edukacja[3] polskiego społeczeństwa poprzez promowanie wartości humanitarnych. PAH prowadzi projekty skierowane do dzieci i młodzieży, prowadzi cykliczne kampanie informacyjne[potrzebny przypis].

Pomoc jakiej udziela Polska Akcja Humanitarna jest możliwa dzięki wsparciu osób indywidualnych[4], donorów instytucjonalnych i firm. Kluczowa w niesieniu profesjonalnej pomocy jest również współpraca z partnerami lokalnymi i koordynacja pomocy humanitarnej w oparciu o międzynarodowe standardy SPHERE[potrzebny przypis].

Na pomoc dla Kosowa w 1999 roku PAH zebrała w ciągu dwóch miesięcy półtora miliona złotych, na pomoc polskim powodzianom blisko 7 milionów złotych, na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Bam 400 tys. złotych, na pomoc ofiarom tsunami 9 milionów zł[5]. Jak zauważa Janina Ochojska, na pomoc Czeczenii, Sudanowi, Afganistanowi czy Irakowi kwoty wsparcia są dużo mniejsze, co wynika ze sporadycznych informacji przekazywanych przez media – mimo nie mniejszych tragedii ludzkich[5].

Podczas tragedii w Biesłanie PAH była na miejscu już tego samego dnia, ponieważ miała siedzibę misji w pobliskim Nazraniu, która koordynowała pomoc dla Czeczenii[5]. Po trzęsieniu ziemi w Bam czy tsunami na Sri Lance można było szybko posłać ekipę rekonesansową dzięki wsparciu MON, co pozwoliło oszacować pierwsze potrzeby i zakres pomocy[5]. Kiedy są już środki i informacje, podejmowana jest decyzja o założeniu misji i samodzielnej koordynacji pomocy, czy też o korzystaniu z pomocy lokalnych organizacji, zależy to od środków i możliwości organizacyjnych[5].

Władze organizacji[edytuj | edytuj kod]

Prezesem Zarządu Fundacji jest Janina Ochojska, funkcję wiceprezesa pełni Grzegorz Gruca[6]

Pozostałymi członkami Zarządu są Maciej Bagiński, Katarzyna Ewa Górska oraz Dorota Serafin[6]

W skład rady fundacji wchodzą: Janina Ochojska i Włodzimierz Sarna[6]

W skład komisji rewizyjnej wchodzą: Dariusz Płatek, Paulina Pilch i Aleksandra Rezunow[6].

Biura Polskiej Akcji Humanitarnej znajdują się[7]:

 • w Warszawie, al. Solidarności 78A (siedziba główna)
 • w Toruniu, ul. Wita Stwosza 2

Zasady udzielania pomocy humanitarnej[edytuj | edytuj kod]

Pomoc humanitarna to działania mające na celu ratowanie życia i niwelowanie cierpienia ludzi poszkodowanych na skutek kryzysów humanitarnych. Pomoc humanitarna świadczona jest w oparciu o potrzeby ludzi i poprzedzona rozpoznaniem potrzeb. Kieruje się poniższymi zasadami[potrzebny przypis]:

 • humanitaryzmu – niezależnie od warunków, każdy człowiek powinien być traktowany z szacunkiem a jego życie stanowi wartość, którą należy chronić. Humanitaryzm przejawia się w ratowaniu życia ludzkiego oraz zmniejszaniu cierpienia;
 • bezstronności – podstawą niesienia pomocy humanitarnej jest wyłącznie zaistniała potrzeba, udzielanie pomocy humanitarnej nie może być uzależnione od narodowości, rasy, wyznania ani poglądów politycznych czy zaszłości historycznych;
 • neutralności – udzielanie pomocy humanitarnej nie łączy się ze wspieraniem żadnej ze stron konfliktu zbrojnego lub innego sporu, w trakcie którego organizowana jest pomoc humanitarna;
 • niezależności – oznaczająca autonomię celów humanitarnych oraz politycznych, gospodarczych i militarnych.

Zasady przyjęte przez PAH: budować wspólnie przyszłość, wspierać, a nie zastępować w działaniach, współpracować z lokalnymi władzami i organizacjami, żeby nie potęgować anarchii przez wprowadzanie własnych rozwiązań, szanować lokalne zwyczaje, znać historię i sytuację w danym rejonie, pracować w duchu solidarności[5].

Misje PAH[edytuj | edytuj kod]

Stałe misje Polskiej Akcji Humanitarnej: Sudan Południowy, Somalia, Syria, Ukraina, Irak, Jemen[8].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Za rok 2008 nagrodzona została Europejską Nagrodą Obywatelską[9]. PAH otrzymała tytuł „Organizacja Pozarządowa Roku” 2017 Forum Ekonomicznego[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. 9,6 MILIONA OSÓB NA CAŁYM ŚWIECIE OTRZYMAŁO POMOC PRZEZ 25 LAT ISTNIENIA PAH, www.pah.org.pl [dostęp 2017-12-27] (pol.).
 2. Co robimy? – Polska Akcja Humanitarna, www.pah.org.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).
 3. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2016-08-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-07)].
 4. Polska Akcja Humanitarna :: WSPIERAJ NAS, www.pah.org.pl [dostęp 2016-08-30] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-06].
 5. a b c d e f Janina Ochojska, Pomagać sercem i głową, „Znak” (606), 2005.
 6. a b c d Władze PAH, Polska Akcja Humanitarna [dostęp 2020-03-05] (pol.).
 7. Kontakt, Polska Akcja Humanitarna [dostęp 2020-03-14] (pol.).
 8. Co robimy?, Polska Akcja Humanitarna [dostęp 2020-03-05] (pol.).
 9. Zawiadomienie Parlamentu Europejskiego dotyczące Europejskiej Nagrody Obywatelskiej – Civi Europaeo Praemium (2009/C 108/02). Parlament Europejski, 2009-05-12. [dostęp 2016-09-28].
 10. Nagrody Forum Ekonomicznego. forum-ekonomiczne.pl. [dostęp 2022-06-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]