Polska Akcja Humanitarna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polska Akcja Humanitarna
Państwo

 Polska

Data założenia

26 grudnia 1992

Rodzaj stowarzyszenia

OPP

Profil działalności

pomoc humanitarna

Zasięg

Polska i zagranica

Prezes

Janina Ochojska

Nr KRS

0000136833

Data rejestracji

28 października 2002

brak współrzędnych
Strona internetowa

Polska Akcja Humanitarna (Polish Humanitarian Action, skrót PAH) – organizacja pozarządowa, której celem jest udzielanie pomocy humanitarnej oraz rozwojowej osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Organizacja powstała 26 grudnia 1992[1]. Od początku swojej działalności PAH udzieliła pomocy ponad 14,5 mln osób w 51 krajach na całym świecie[2]. Obecnie prowadzi stałe działania pomocowe w Sudanie Południowym, Somalii, Kenii, Madagaskarze, Jemenie i Ukrainie[3]. Organizacja działa również na terenie Polski - od 1998 roku prowadzi program Pajacyk, który oferuje pomoc żywnościową i psychospołeczną dla dzieci i młodzieży[4], a od 2022 r. także biuro krajowe PAH Polska, którego celem jest udzielanie pomocy humanitarnej uchodźcom przybyłym do Polski w wyniku wojny w Ukrainie[5]. Ważnym elementem pracy Fundacji są również działania z zakresu edukacji globalnej[6].

Obóz dla uchodźców wewnętrznych, Mogadiszu, Somalia, marzec 2016. Fot. PAH.

Działania[edytuj | edytuj kod]

Polska Akcja Humanitarna specjalizuje się w zapewnianiu dostępu do wody[7], odpowiednich warunków sanitarnych oraz edukacji z zakresu prawidłowej higieny. Buduje, naprawia, utrzymuje infrastrukturę wodną. Organizacja pomaga również poprzez dostarczanie żywności (FSL), odbudowę schronień i budynków użyteczności publicznej (shelter), dystrybucje najpotrzebniejszych przedmiotów (NFI, np. zestawy odzieży, koce, namioty, moskitiery, tabletki do uzdatniania wody, środki higieny osobistej itd.), wspieranie ośrodków medycznych.

W swoich działaniach PAH szczególnie uwzględnia potrzeby osób najbardziej narażonych na skutki kryzysu – dzieci, kobiet, uchodźców i osób wewnętrznie przemieszczonych (IDPs), a także osób starszych i z niepełnosprawnościami. W działania Polskiej Akcji Humanitarnej włączana jest społeczność lokalna. Ważnym elementem działań PAH jest edukacja polskiego społeczeństwa poprzez promowanie wartości humanitarnych. PAH prowadzi projekty skierowane do dzieci i młodzieży oraz cykliczne kampanie informacyjne.

Pomoc, jakiej udziela Polska Akcja Humanitarna, jest możliwa dzięki wsparciu osób indywidualnych[8], donatorów instytucjonalnych i firm. Kluczowa w niesieniu profesjonalnej pomocy jest również współpraca z partnerami lokalnymi i koordynacja pomocy humanitarnej w oparciu o międzynarodowe standardy SPHERE[9].

Istotną częścią działań Polskiej Akcji Humanitarnej jest pomoc natychmiastowa odpowiadająca na katastrofy naturalne i wybuchające konflikty zbrojne.

PAH była jedną z pierwszych organizacji działających podczas takich kryzysów humanitarnych, jak powódź w Polsce w 1997 roku i II wojna czeczeńska w 1999 roku. Organizacja docierała z pomocą po katastrofach w Sri Lance, Haiti, Filipinach, Nepalu, Nowym Orleanie i innych lokalizacjach. Po eksplozji w bejruckim porcie w 2020 roku, w wyniku której zginęło ponad 200 ludzi, a 300 000 straciło dach nad głową, PAH udzielała pomocy osobom w najtrudniejszej sytuacji. Zaledwie kilka dni po trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii w lutym 2023 roku PAH dotarła z pomocą natychmiastową najpierw do Turcji, a następnie do Syrii po umożliwieniu dostępu organizacji humanitarnych do regionu Aleppo.

Biura krajowe PAH[edytuj | edytuj kod]

Polska Akcja Humanitarna posiada swoje biura krajowe w Jemenie, Madagaskarze, Somalii, Sudanie Południowym, Kenii i Ukrainie. Prowadzi także projekty rozwojowe w Libanie, Afganistanie i Syrii.

Władze organizacji[edytuj | edytuj kod]

Prezesem Zarządu Fundacji jest Janina Ochojska, która w związku z pełnieniem mandatu posłanki w Parlamencie Europejskim zawiesiła swoje działania w PAH w maju 2019 r.[10] Funkcję wiceprezesa pełni Grzegorz Gruca.

Pozostałymi członkami Zarządu są Maciej Bagiński, Katarzyna Ewa Górska oraz Dorota Serafin[11].

W skład rady fundacji wchodzą: Janina Ochojska i Włodzimierz Sarna[11].

W skład komisji rewizyjnej wchodzą: Dariusz Płatek, Paulina Pilch i Aleksandra Rezunow[11].

Zasady udzielania pomocy humanitarnej[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie działania PAH, mające na celu ratowanie życia i zmniejszanie cierpienia osób poszkodowanych na skutek kryzysów humanitarnych, są oparte o potrzeby ludzi i poprzedzone rozpoznaniem potrzeb. Polska Akcja Humanitarna kieruje się fundamentalnymi zasadami pomocy humanitarnej[potrzebny przypis]:

 • humanitaryzm – niezależnie od warunków, każdy człowiek powinien być traktowany z szacunkiem, a jego życie stanowi wartość, którą należy chronić. Humanitaryzm przejawia się w ratowaniu życia ludzkiego oraz zmniejszaniu cierpienia;
 • bezstronność – podstawą niesienia pomocy humanitarnej jest wyłącznie zaistniała potrzeba, udzielanie pomocy humanitarnej nie może być uzależnione od narodowości, rasy, wyznania ani poglądów politycznych czy zaszłości historycznych;
 • neutralność – udzielanie pomocy humanitarnej nie łączy się ze wspieraniem żadnej ze stron konfliktu zbrojnego lub innego sporu, w trakcie którego organizowana jest pomoc humanitarna;
 • niezależność – oznaczająca autonomię celów humanitarnych oraz politycznych, gospodarczych i militarnych.

Zasady przyjęte przez PAH: budować wspólnie przyszłość, wspierać, a nie zastępować w działaniach, współpracować z lokalnymi władzami i organizacjami, żeby nie potęgować anarchii przez wprowadzanie własnych rozwiązań, szanować lokalne zwyczaje, znać historię i sytuację w danym rejonie, pracować w duchu solidarności[12].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W roku 2022 PAH otrzymała Europejską Nagrodę Obywatelską za organizowanie i wsparcie pracy wolontariuszy pomagajacym uchodźcom z Ukrainy na granicy polsko-ukraińskiej[13].

PAH otrzymała również tytuł „Organizacja Pozarządowa Roku 2017" Forum Ekonomicznego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. 9,6 MILIONA OSÓB NA CAŁYM ŚWIECIE OTRZYMAŁO POMOC PRZEZ 25 LAT ISTNIENIA PAH [online], www.pah.org.pl [dostęp 2017-12-27] (pol.).
 2. PAH ZNACZY NADZIEJA [online], Polska Akcja Humanitarna [dostęp 2024-01-30] (pol.).
 3. Polska Akcja Humanitarna - Raport za rok 2022 [online], Polska Akcja Humanitarna [dostęp 2024-01-22] (pol.).
 4. Pajacyk – Pajacyk [online], www.pajacyk.pl [dostęp 2024-01-22].
 5. Gdzie działamy - Polska [online], Polska Akcja Humanitarna [dostęp 2024-01-30] (pol.).
 6. Dla szkół [online], Polska Akcja Humanitarna [dostęp 2024-01-22] (pol.).
 7. Co robimy? – Polska Akcja Humanitarna [online], www.pah.org.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).
 8. Polska Akcja Humanitarna :: WSPIERAJ NAS [online], www.pah.org.pl [dostęp 2016-08-30] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-06].
 9. Kim jesteśmy [online], Polska Akcja Humanitarna [dostęp 2024-01-30] (pol.).
 10. Janina Ochojska w Parlamencie Europejskim [online], Polska Akcja Humanitarna, 21 lutego 2020 [dostęp 2024-01-30] (pol.).
 11. a b c Władze PAH [online], Polska Akcja Humanitarna [dostęp 2020-03-05] (pol.).
 12. Janina Ochojska, Pomagać sercem i głową, „Znak” (606), 2005.
 13. Parlament Europejski, Europejska Nagroda Obywatelska 2022, 2022 [dostęp 2024-01-30] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]