Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pierwsze karty pierwszego tomu „Deklaracji”

Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych (ang. Polish Declarations of Admiration and Friendship for the United States) – zbiór 111 tomów opracowanych w Polsce i dostarczonych do Białego Domu prezydentowi Calvinowi Coolidge z zamierzeniem uczczenia 150. rocznicy Deklaracji Niepodległości. Jednym z inicjatorów tej nietypowej akcji był Leopold Kotnowski, prezes Amerykańsko-Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej (American-Polish Chamber of Commerce and Industry in Poland)[1][2].

Zbiór opracowany w 1926 zawiera pozdrowienia i podpisy przedstawicieli wszystkich szczebli władz II Rzeczypospolitej (z prezydentem Ignacym Mościckim i premierem Kazimierzem Bartlem na czele, oraz posłami na Sejm i senatorami Rzeczypospolitej), duchownych (z prymasem Aleksandrem Kakowskim), wojskowych, przedsiębiorców, naukowców oraz ok. 5½ miliona podpisów uczniów szkół polskich. Wśród sygnatariuszy Deklaracji był także m.in. Józef Piłsudski. Podpisy zbierano w urzędach, kościołach, ale przede wszystkim w szkołach[2][1]. Wydaje się, że szkoły prześcigały się w oryginalności składanych życzeń. Chciały w osobliwy sposób wyróżnić się na tle pozostałych placówek, a do dyspozycji była zwykle zaledwie jedna, czasem dwie paginy[2]. Ich ilość uzależniona była od wielkości szkoły. Karty wdzięczności odsyłane przez szkoły, pięknie kaligrafowane, były często bogato zdobione w motywy kwiatowe, ilustracje, podpisy skoncentrowane wokoło pieczęci. Ponadto, prócz złożonych podpisów wklejano pocztówki, zdjęcia oddziałów klasowych, a nawet układano wierszyki[1].

Trzynaście pierwszych tomów tego zbioru zostało zeskanowanych przed 2010 r., reszta w 2017 r. Skany są dostępne na stronie internetowej Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Janusz Lubszczyk. Mieszkańcy ziemi jastrzębskiej w Polskiej Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla USA z 1926 r. „Biuletyn Galerii Historii Miasta”, 2017-12. ISSN 2080-3737. 
  2. a b c Janusz Lubszczyk. Wdzięczni Ameryce za dar niepodległości!. „Nowiny (dodatek Nowiny Historia)”, 2017-11-22. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]