Polska Federacja Aikido

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska Federacja Aikido
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Prezes Paweł Zdunowski
Nr KRS 0000120528
Data rejestracji 2002
brak współrzędnych

Polska Federacja Aikido – ogólnopolskie stowarzyszenie skupiające kluby aikido. Zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń przez Sąd Wojewódzki w Warszawie 1 sierpnia 1990 pod numerem RSt7„B”.

PFA jest uważana za kontynuację istniejącej w latach 80. organizacji Aikikai Polska, której kilkukrotne próby rejestracji spotkały się z odmową Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Członkami założycielami PFA były kluby z Warszawy, Wrocławia, Zielonej Góry, Nowego Sącza i Opola.

PFA kontynuowała nawiązane we wcześniejszych latach kontakty z Hombu Dojo w Tokio (Światowe Centrum Aikido) oraz Międzynarodową Federacją Aikido. 1 grudnia 1991 Polska Federacja Aikido została uznana przez Aikikai za organizację narodową reprezentującą w Polsce aikido stworzone przez Morihei Ueshibę. W wyniku tego PFA została członkiem Międzynarodowej Federacji Aikido, co nastąpiło podczas VI Kongresu MFA w Tajpej w 1992.

W roku 2004, w wyniku narastającego konfliktu w organizacji, część instruktorów odeszła z PFA. Powołali oni do życia Polskie Stowarzyszenie Aikido (PSA).

Władze organizacji[edytuj | edytuj kod]

Funkcjonowanie Polskiej Federacji Aikido reguluje ustawa Prawo o stowarzyszeniach.

W wyniku ustaleń podjętych przez Walne Zgromadzenie PFA w marcu 2002 została wydzielona funkcja Prezydenta PFA. W grudniu 2004 nadzwyczajny Walny Zjazd przyjął poprawke do statutu, tworzącą Radę Techniczną PFA.

Organy PFA to:

  • Walny Zjazd Delegatów
  • Prezydent – pełni rolę koordynacyjną oraz reprezentuje PFA przed urzędami i instytucjami administracyjnych, a także w kontaktach międzynarodowych. Obecnie tę funkcję pełni Jerzy Pomianowski.
  • Zarząd Główny – odpowiada za całość spraw bieżących PFA od 2009r. z prezesem Wojciechem Brożyńskim
  • Rada Techniczna – stała komisja programowa i egzaminacyjna, posiadająca m.in. uprawnienia kontroli uchwał zarządu w sprawach szkoleniowych. Obecnie w skład Rady wchodzą:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]