Polska Federacja Humanistyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polska Federacja Humanistyczna (dawniej jako Federacja Polskich Stowarzyszeń Humanistycznych) – polskie stowarzyszenie stowarzyszeń o charakterze humanistycznym i laickim.

Jej głównym zadaniem jest integrowanie i reprezentowanie polskiego ruchu humanistycznego na forum krajowym i międzynarodowym.

Polska Federacja jest członkiem i polskim partnerem European Humanist Federation (Europejskiej Federacji Humanistycznej) z siedzibą w Brukseli, zrzeszającej organizacje humanistyczne z całej Europy, do której głównych celów należy koordynowanie i integrowanie ruchu humanistycznego w Europie, a także reprezentowanie go przed instytucjami europejskimi, w szczególności przed Radą Europy, Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim, UNESCO i in.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Federacja Polskich Stowarzyszeń Humanistycznych powstała w lutym 1995 r. Zrzeszała wówczas:

Na czele Federacji stało trzech współprzewodniczących: Andrzej Dominiczak (Towarzystwo Humanistyczne), Zdzisław Słowik (Towarzystwo Kultury Świeckiej) oraz Barbara Stanosz (Stowarzyszenie na rzecz Humanizmu i Etyki Niezależnej). Sekretarzem zarządu był Janusz Ostrowski, zaś skarbnikiem - Krzysztof Mróź.

Główne cele jakie wytyczyła sobie Federacja to obrona świeckiego charakteru państwa, wolności światopoglądowej obywateli i ich rzeczywistej równości bez względu na ich przekonania.

Pierwszą znaczniejszą inicjatywą Federacji była przygotowana wspólnie ze Związkiem Humanistów Niemieckich międzynarodowa konferencja na temat: "Humanistyczna wizja jedności Europy" (27-29 września 1996).

Ostatnią dużą inicjatywą Federacji była kolejna międzynarodowa konferencja na temat praw i wolności człowieka w konstytucji europejskiej, zorganizowana w 2002 r. w budynku Sejmu RP.

Po tej inicjatywie Federacja przeszła okres zastoju i w zmienionym kształcie jej prace zostały reaktywowane dopiero w styczniu 2006 r. z inicjatywy Andrzeja Dominiczaka.

Aktualna działalność[edytuj | edytuj kod]

Reaktywowana Federacja zaczęła regularnie działać pod zmienioną nazwą - Polska Federacja Humanistyczna. W jej skład wchodzą obecnie:

Z Federacją współpracują ponadto inne organizacje, które nie mają wprawdzie profilu laickiego, lecz jest on częścią ich tożsamości ideowej (np. Towarzystwo Unitariańskie im. Braci Polskich).

Jedną z pierwszych inicjatyw odnowionej Federacji były działania zmierzające do wyłonienia alternatywnego (społecznego) rzecznika praw człowieka dla wzmocnienia ochrony praw człowieka i obywatela w Polsce. Reaktywowano też współpracę z Federacją Europejską, czego wyrazem był udział przedstawicieli Polskiej Federacji w dorocznym walnym zgromadzeniu EHF w czerwcu 2006 r. w Toledo.

Polska Federacja Humanistyczna nie tworzy odrębnej jednostki organizacyjnej ale stanowi płaszczyznę wymiany doświadczeń oraz współpracy między organizacjami laickimi w Polsce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]