Polska Metropolia Warszawska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska Metropolia Warszawska
Częstotliwość dwa razy w tygodniu (dwudnik)[1]
Państwo  Polska
Adres ul. Domaniewska 45
02-672 Warszawa
Wydawca Polska Press
Rodzaj czasopisma społeczno-polityczny
Język polski
Pierwszy numer 15 października 2007
Redaktor naczelny Paweł Siennicki
Średni nakład (grudzień 2020) 6 456 egz.
Średnia sprzedaż (grudzień 2020) 1 808[2] egz.
Format 350 × 289
ISSN 1898-3081
Strona internetowa

Polska Metropolia Warszawska – polska gazeta wydawana od 2007 w Warszawie przez wydawnictwo Polska Press, część niemieckiej grupy wydawniczej Verlagsgruppe Passau. Ukazuje się w województwie mazowieckim.

Początkowo miał to być dziennik ogólnopolski o nazwie „Polska” z mutacjami, którymi miały być regionalne dzienniki należące do Polskapresse, a także od nowa utworzone mutacje w województwach, w których wydawnictwo nie miało dzienników. Dlatego do nazw 7 istniejących dzienników dodano wyraz Polska. W Warszawie natomiast miał wychodzić nowo stworzony dziennik, mutacja „Polski” – „Polska Metropolia Warszawska”. Po kilku latach zrezygnowano z łączenia regionalnych dzienników w jeden dziennik ogólnopolski. „Polska Metropolia Warszawska” pozostała jako dziennik regionalny dla województwa mazowieckiego.

Od 3 stycznia 2011 roku „Polska Metropolia Warszawska” ukazuje się dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki[1]. Czytelnik znajdzie w niej informacje lokalne, ogólnopolskie i ze świata. Gazeta powstaje we współpracy z brytyjskim dziennikiem „The Times”, którego logo znajduje się na winiecie, a teksty są wykorzystywane we współpracy redakcyjnej[3].

Redakcja w Warszawie pisze też teksty, publikowane przez pozostałe 19 dzienników regionalnych, które należą do Polska Press.

Dwa tygodnie po ukazaniu się pierwszego papierowego numeru „Polski” wystartował, istniejący do dzisiaj, portal internetowy www.polskatimes.pl.

Działy wydania ogólnopolskiego „Polski” (od 2007 roku)[edytuj | edytuj kod]

 • Polska – dział, który rozpoczynał gazetę, a w nim najważniejsze nowości z kraju i zasługujące na uwagę wydarzenia z regionów.
 • Świat – najważniejsze wydarzenia ze świata analizowane przez dziennikarzy „Polski” i „The Times”.
 • Nauka – wszystko o nowych wynalazkach, które mogą wpłynąć na nasze codzienne życie.
 • Strony regionalne – na stronach regionalnych znajdowały się relacje z najważniejszych wydarzeń, lokalna publicystyka, sylwetki osób ważnych w regionie. Dzięki współpracy redakcji regionalnych i redakcji w Warszawie istotne informacje z jednego regionu mogły być publikowane w innych regionach.
 • Opinie – w dziale Opinie obecna była przede wszystkim tematyka społeczna. Ważnym elementem działu Opinii były materiały pochodzące od czytelników – w tym miejscu wykorzystywane były blogi, fora internetowe oraz listy do redakcji.
 • Pieniądze – w dziale Pieniądze znajdowały się porady inwestycyjne, a także sylwetki polskich przedsiębiorców, ich biznesowe pomysły i recepty na sukces.
 • Kultura – w dziale Kultura znajdował się przegląd wszystkich nowości z tej dziedziny – zarówno zaliczających się do nurtu kultury masowej, jak i wysokiej.
 • Poradnik – w dziale Poradnik znajdowały się porady dotyczące szerokiego spektrum dziedzin życia.
 • Sport – w dziale znajdował się relacje z wydarzeń sportowych z każdego regionu, kraju i Europy. W poniedziałkowym wydaniu relacje sportowe zajmowały ponad 20 stron.
 • Pogoda i relaks – szczegółowa mapa regionu i Polski.

Wydania gazety ogólnopolskiej[edytuj | edytuj kod]

Od 2007 roku „Polska”, ukazywała się w następujących wydaniach:

W lutym 2009 zapadła decyzja o likwidacji wydań nie powiązanych z dziennikami regionalnymi[4]. Od marca zlikwidowane zostały następujące gazety: „Polska Białystok”, „Polska Gazeta Opolska”, „Polska Kielce”, „Polska Koszalin”, „Polska Kujawy”, „Polska Lubuskie”, „Polska Olsztyn”, „Polska Rzeszów”, „Polska Szczecin”.

W następnych latach systematycznie odchodzono od projektu ogólnopolskiej gazety. W 2015 roku zrezygnowano w nazwach regionalnych dzienników z wyrazu Polska.

Skład redakcji (w latach 2007–2009)[edytuj | edytuj kod]

Na wiosnę 2008 roku z redakcji odszedł Filip Ćwik, dotychczasowy szef działu fotograficznego, a 1 kwietnia 2008 roku na tym stanowisku zatrudniona została Sylwia Dąbrowa[6]. W listopadzie 2008 roku z „Polski” odszedł Matt Brown, grafik odpowiedzialny za makietę gazety, który od chwili wydania pełnił w redakcji funkcję dyrektora artystycznego „Polski”[7]. W maju 2009 roku z redakcją pożegnał się Robert Siewiorek, dotychczasowy szef działu krajowo-magazynowego i Marek Zając, publicysta dziennika[8]. Również w maju 2009 roku z redakcją Polski pożegnał się grafik prowadzący Michał Trusz, który od 2007 roku projektował Magazyn Rodzinny, odpowiadał za jego design i prowadził grzbiet główny.

Pod koniec czerwca tego roku zwolnienia otrzymało kilkanaście osób z redakcji warszawskiej, w tym z działu krajowego Wiktor Świetlik, Magdalena Kula, Artur Grabarczyk, Sławomir Bukowski, z dodatku „Warszawa” Anna Kozak, z działu warszawskiego Krzysztof Jóźwiak i Magdalena Odziemczyk, z działu pieniądze, Zbigniew Maciąg oraz dwie osoby z działu sportowego, osoby z działu korekty i Arkadiusz Grabek, ostatni infografik, który pracował w gazecie. Pod koniec lipca wymówienia dostali dziennikarka pracująca w dziale krajowym, dziennikarz z działu warszawskiego i dwóch dziennikarzy z działu Pieniądze[9].

Paweł Fąfara, redaktor naczelny „Polski”, tłumaczył to reorganizacją redakcji i dostosowaniem się do sytuacji na rynku.

Dodatki kolorowe[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2007 roku „Polska” wystartowała z 5 magazynami kolorowymi: „Męska rzecz” (poniedziałek), „Twój dom” (wtorek), „Uroda&styl” (środa), „Dobra kuchnia” (czwartek), „Telemagazyn” (piątek). 1 września 2008 Polskapresse postanowiła zlikwidować dodatki „Twój dom” i „Uroda&Styl”, 26 stycznia 2009 roku „Męska rzecz”, natomiast w marcu 2009 „Dobra kuchnia”.

Od października 2008 roku z „Polską” ukazywał się miesięcznik „Forum Polska” – dodatek poświęcony najważniejszym wyzwaniom stojącym przed krajem.

Sprzedaż dziennika ogólnopolskiego „Polska”[edytuj | edytuj kod]

Łączna sprzedaż gazet pod marką „Polska” wyniosła w listopadzie 2008 roku 324 tys. egzemplarzy – najwyższą sprzedaż osiągnęła „Polska Dziennik Zachodni” – 81 212 egz., a najmniejszą „Polska Koszalin” – 513 egz. W listopadzie 2007 roku (pierwszy pełny miesiąc ukazywania się dziennika) osiemnaście tytułów wchodzących w skład projektu „Polska” miało średnią sprzedaż na poziomie 399 tys. egz.[10] Oznacza to, że w ciągu roku sprzedaż dziennika „Polska” spadła o 19%.

Według danych ZKDP w styczniu 2009 roku średnia sprzedaż tytułów wchodzących w skład projektu „Polska” wyniosła 339 279 egz., w lutym 322 547 egz., w marcu 308 046 egz, w kwietniu 322 365 egz., w maju 296 952 egz., a w czerwcu 292 839 egz.[11]

Serwis www.polskatimes.pl[edytuj | edytuj kod]

Polskatimes.pl był to serwis internetowy, w skład którego wchodziło dziewięć edycji on-line dzienników regionalnych Polskapresse tworzących tytuł „Polska”: „Polska Dziennik Bałtycki”, „Polska Dziennik Łódzki”, „Polska Dziennik Zachodni”, „Polska Gazeta Krakowska”, „Polska Gazeta Wrocławska”, „Polska Głos Wielkopolski”, „Polska Gazeta Opolska”, „Polska Kurier Lubelski” oraz „Polska Metropolia Warszawska”. Obecnie jest to główny serwis internetowy Polska Press.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b SK: Warszawska „Polska” jako dwudnik ma średnio 18 tys. nakładu. W: Press (press.pl) [on-line]. Press sp. z o.o., 10 stycznia 2011. [dostęp 2017-03-22]. Cytat: „«Polska Metropolia Warszawska» (Polskapresse), od 3 stycznia br. ukazująca się jako dwudnik, ma w poniedziałki 15 tys. egz. nakładu, a w piątki - 21 tys.”
 2. Dzienniki regionalne ze spadkiem rozpowszechniania płatnego o 19 proc., najwięcej straciła „Polska Metropolia Warszawska”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-03-31] (pol.).
 3. Polska Metropolia Warszawska – Polska Press Sp. z o.o., polskapress.pl [dostęp 2016-12-22].
 4. „Polska” o połowę mniejsza. TVN24, 2009-24-02. [dostęp 2009-12-22].
 5. Polska łączy dział krajowy z działem opinii. Wirtualnemedia.pl.
 6. Nowy kierownik działu foto „Polski”. Press Sp. z o.o. Sp.k., 2008-03-12. [dostęp 2009-12-22].
 7. Matt Brown odchodzi z „Polski”. Press Sp. z o.o. Sp.k., 2008-10-30. [dostęp 2009-12-22].
 8. Dwaj dziennikarze opuszczają „Polskę”. Wirtualnemedia.pl.
 9. Cztery osoby pożegnały się z warszawska redakcja Polski. Wirtualnemedia.pl.
 10. Dane o sprzedaży w listopadzie 2008. Wirtualnemedia.pl.
 11. Dane ogólnodostępne. Związek Kontroli Dystrybucji Prasy. [dostęp 2009-12-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]