Polska Misja Historyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska Misja Historyczna
Data założenia

2001

Typ

badawczy

Państwo

 Niemcy

Adres

Würzburg

brak współrzędnych

Polska Misja Historyczna (niem. Polnische Historische Mission) – zagraniczna placówka naukowa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu organizacyjnie związana z Wydziałem Nauk Historycznych tej uczelni. Jej działalność prowadzona jest we współpracy z Uniwersytetem Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu (Niemcy), Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.

Historia i działalność[edytuj | edytuj kod]

Powstała 1 sierpnia 2001 roku w Getyndze dzięki inicjatywie historyków z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz historyków niemieckich związanych z Instytutem Historycznym Maxa Plancka w Getyndze (Max-Planck-Institut für Geschichte in Göttingen(niem.)). Do zadań tej stacji – realizowanych do 2008 roku w Getyndze – należało między innymi przygotowanie pobytów stypendialnych polskich historyków, odczytów w Polsce i Niemczech oraz organizowanie i współorganizowanie konferencji. Kierownikiem tej placówki był wówczas dr dr Leszek Zygner. Likwidacja Instytutu Historycznego Maxa Plancka w 2008 roku zmusiła członków Rady Naukowej Misji do podjęcia poszukiwań nowej siedziby. Od 1 września 2009 roku Polska Misja Historyczna działa przy Uniwersytecie Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu[1], jednej z najstarszych niemieckich szkół wyższych. Od 2009 r. kieruje nią dr Renata Skowrońska[2].

Celem Polskiej Misji Historycznej jest inicjowanie, wspieranie współpracy między polskimi i niemieckimi ośrodkami naukowymi oraz badaczami specjalizującymi się w szeroko rozumianych naukach historycznych, a także upowszechnianie wyników prowadzonych badań.

Zakres działalności i realizowane przedsięwzięcia:

  • przygotowanie i realizowanie międzynarodowych projektów badawczych;
  • wspieranie rozwoju polskich badań naukowych poprzez ułatwianie kwerendy bibliotecznej i archiwalnej w Niemczech (organizowanie konkursów stypendialnych oraz opieka nad gośćmi naukowymi);
  • popularyzacja osiągnięć naukowych (organizacja i współorganizacja odczytów, wykładów, konferencji, seminariów, wystaw);
  • publikacja wyników badań naukowych (rocznik „Biuletyn Polskiej Misji Historycznej” oraz inne publikacje).

Polska Misja Historyczna jest członkiem Kolleg „Mittelalter und Frühe Neuzeit”[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2016-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-27)].
  2. Renata Skowrońska - Autorzy - Wydawnictwo UMK, wydawnictwo.umk.pl [dostęp 2022-06-03].
  3. Kolleg - Kolleg Mittelalter und Frühe Neuzeit, www.mfn.uni-wuerzburg.de [dostęp 2022-06-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]