Polska Rada Biznesu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska Rada Biznesu
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Data założenia 1992
Prezes Zarządu Wojciech Kostrzewa
Nr KRS 0000075374
Data rejestracji 1992
brak współrzędnych
Strona internetowa
Pałac Sobańskich w Warszawie, siedziba Polskiej Rady Biznesu

Polska Rada Biznesu – polskie stowarzyszenie biznesowe, zrzeszające właścicieli i kluczowych menedżerów największych polskich przedsiębiorstw oraz firm międzynarodowych działających w Polsce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Decyzję o utworzeniu Polskiej Rady Biznesu podjęto na spotkaniu grupy przedsiębiorców w kwietniu 1992 roku w Warszawie. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu prezesów zarządów największych polskich firm i działających w Polsce firm zagranicznych. Podstawę tej decyzji stanowiło przekonanie, iż najpoważniejszym przedsiębiorcom i pracodawcom potrzebna jest reprezentacja będąca wiarygodnym i liczącym się partnerem w kontaktach z administracją państwową. Postanowiono, iż stowarzyszenie będzie miało charakter apolityczny, a jego członkami mogą zostać właściciele lub prezesi zarządów dużych prywatnych przedsiębiorstw polskich lub działających w Polsce firm zagranicznych, którzy spełnią kryteria członkostwa i wyrażą gotowość osobistego uczestniczenia w pracach stowarzyszenia.

Zebranie założycielskie Polskiej Rady Biznesu odbyło się 30 maja 1992 roku w Kielcach. Sformułowano na nim pierwszy program Stowarzyszenia, wskazano podstawowe kierunki i formy działalności oraz ustalono warunki członkostwa.

Członkowie założyciele Polskiej Rady Biznesu:

Prezesi Polskiej Rady Biznesu[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Polskiej Rady Biznesu[edytuj | edytuj kod]

Od 2012 przyznawana jest coroczna nagroda PRB. Nagroda PRB nazywana jest również „biznesowym Oscarem”. Jest to jedno z najbardziej znanych i prestiżowych wyróżnień dla najwybitniejszych postaci polskiej przedsiębiorczości i sektora działalności społecznej[2][3].

Nagroda przyznawana jest obecnie w czterech kategoriach:

  • Sukces – Nagroda im. Jana Kulczyka – przyznawana za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek.
  • Wizja i Innowacje – Nagroda pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu – przyznawana za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej.
  • Działalność społeczna – Nagroda im. Andrzeja Czerneckiego – przyznawana za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym.
  • Nagroda specjalna – Nagroda im. Jana Wejcherta – przyznawana za działalność, która wywarła znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego.[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego, Krajowy Rejestr Sądowy [dostęp 2019-06-14] [zarchiwizowane z adresu 2018-09-26] (pol.).
  2. Nagroda Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta – nagrodaprb.pl.
  3. Nagrody im. Jana Wejcherta rozdane,Rzeczpospolita, str. B3, 23 maja 2017.
  4. Strona główna, Polska Rada Biznesu [dostęp 2019-01-04] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]