Polska Społeczność Internetu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polska Społeczność Internetu – nieistniejące obecnie stowarzyszenie, które miało w założeniach reprezentować interesy polskich internautów oraz dbać o rozwój internetu w Polsce.

Historia stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie PSI istniało jako nieformalna grupa administratorów serwerów i innych osób związanych z rozwojem internetu w Polsce, którzy prowadzili nieformalne dyskusje na liście dyskusyjnej, działającej na listserverze AGH, założonej w 1993. Od 1997 r. dyskusje odbywały się w Usenecie na grupie dyskusyjnej pl.org.psi, która była bramkowana w obie strony do starej listy dyskusyjnej.

Formalnie PSI jako stowarzyszenie zostało zarejestrowane w sądzie 5 lipca 1995 r[1][2]. Jego pierwszym prezesem został Marek Car. Do zarządu weszli wówczas: Maciej Uhlig i Tomasz Kokowski – wiceprezesi, Rafał Maszkowski – skarbnik, Jacek Gajewski, Michał Jankowski i Szymon Sokół.

W kwietniu 1997 r., po śmierci Marka Cara, odbyło się drugie (i ostatnie) walne zgromadzenie PSI. Na prezesa został wybrany Tomasz Kokowski, zaś do zarządu weszli: Rafał Maszkowski, Dariusz Wichniewicz, Michał Jankowski, Grzegorz Brzeski, Grzegorz Sapijaszko i Maciej Śnieżek.

Koniec działalności[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie oficjalnie nie zostało nigdy rozwiązane, lecz zaprzestało całkowicie działalności na przełomie lat 1999-2000, na skutek ogólnego braku zainteresowania tą instytucją. Jej zadania przejęło Internet Society Poland – polski oddział Internet Society, który współzakładało kilku najbardziej aktywnych działaczy dawnego PSI (m.in. Jacek Gajewski, Władysław Majewski, Rafał Maszkowski, Maciej Śnieżek).

Grupa dyskusyjna pl.org.psi została ostatecznie zlikwidowana w lutym 2000.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Uhlig, Przeszkody na drodze rozwoju polskiego Internetu, Computerworld, 21 sierpnia 1995 [dostęp 2020-11-09] (pol.).
  2. Polska Społeczność Internetu..., Netforum 6/95, rafa.eu.org [dostęp 2020-11-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]