Polska Stacja Polarna Hornsund

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska Stacja Polarna Hornsund
Polish Polar Station Hornsund
Ilustracja
Zabudowania stacji – widok z Zatoki Białych Niedźwiedzi
Przynależność państwowa  Polska
Organizacja macierzysta Instytut Geofizyki PAN
Data założenia 1957
Położenie na mapie Svalbardu
Mapa konturowa Svalbardu, po lewej znajduje się punkt z opisem „Polska Stacja Polarna Hornsund”
Położenie na mapie Arktyki
Mapa konturowa Arktyki, na dole znajduje się punkt z opisem „Polska Stacja Polarna Hornsund”
Ziemia77°00′N 15°33′E/77,000000 15,550000
Strona internetowa stacji

Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego (norw. Polske Polarstasjonen Hornsund) – całoroczna polska stacja badawcza na Spitsbergenie, położona kilkaset metrów od brzegu Zatoki Białych Niedźwiedzi (norw. Isbjørnhamna) wewnątrz fiordu Hornsund, na południu wyspy Spitsbergen w archipelagu Svalbard.

Budynek zbudowany jest w kształcie litery T, pokryty drewnem i pomalowany na brązowy kolor na wzór skandynawskich domów.

Stacja podzielona jest na trzy części. Część na lewo od wejścia to część zimowników, w której każdy z naukowców ma swój pokój mieszkalny. Mieszczą się tam też kuchnia, jadalnia, pokój komputerowy i mesa.

Po przeciwnej stronie od wejścia znajdują się wyposażone laboratoria oraz wieloosobowe pokoje. To część naukowa i letnia. W głębi budynku są magazyny żywności, sprzętu, broni oraz ambulatorium.

Nieopodal stacji stoi budynek agregatu zapewniającego dostawę prądu przez całą dobę oraz Banachówka – zamykany hangar, w którym przechowywane są silniki, paliwo, pontony.

Dookoła budynku stacji rozstawione są urządzenia pomiarowe: klatki meteorologiczne, maszty radiowe, anteny satelitarne. Całości strzegą psy, których głównym zadaniem jest ostrzeganie przed zbliżającymi się niedźwiedziami polarnymi.

Zaopatrzenie Stacji Polarnej transportuje statek szkolno-badawczy Horyzont II, będący własnością Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Stację prowadzi Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Od 1978 r. wykonywane są w niej całoroczne badania z zakresu geofizyki i środowiska polarnego. Jest to najdalej na północ wysunięta całoroczna polska placówka naukowa. Swoje badania prowadzi tam również Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Na terenie stacji znajduje się Latarnia Morska Hornsund.

Mapa stacji


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]