Polska Stacja Polarna Hornsund

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska Stacja Polarna Hornsund
Polish Polar Station Hornsund
Ilustracja
Zabudowania stacji – widok z Zatoki Białych Niedźwiedzi
Przynależność państwowa  Polska
Organizacja macierzysta Instytut Geofizyki PAN
Data założenia 1957
Położenie na mapie Svalbardu
Mapa lokalizacyjna Svalbardu
Polska Stacja Polarna Hornsund
Polska Stacja Polarna Hornsund
Położenie na mapie Arktyki
Mapa lokalizacyjna Arktyki
Polska Stacja Polarna Hornsund
Polska Stacja Polarna Hornsund
Ziemia77°00′N 15°33′E/77,000000 15,550000
Strona internetowa stacji

Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego (norw. Polske Polarstasjonen Hornsund) – całoroczna polska stacja badawcza na Spitsbergenie, położona kilkaset metrów od brzegu Zatoki Białych Niedźwiedzi (norw. Isbjørnhamna) wewnątrz fiordu Hornsund, na południu wyspy Spitsbergen w archipelagu Svalbard.

Budynek zbudowany jest w kształcie litery T, pokryty drewnem i pomalowany na brązowy kolor na wzór skandynawskich domów.

Stacja podzielona jest na trzy części. Część na lewo od wejścia to część zimowników, w której każdy z naukowców ma swój pokój mieszkalny. Mieszczą się tam też kuchnia, jadalnia, pokój komputerowy i mesa.

Po przeciwnej stronie od wejścia znajdują się wyposażone laboratoria oraz wieloosobowe pokoje. To część naukowa i letnia. W głębi budynku są magazyny żywności, sprzętu, broni oraz ambulatorium.

Nieopodal stacji stoi budynek agregatu zapewniającego dostawę prądu przez całą dobę oraz Banachówka – zamykany hangar, w którym przechowywane są silniki, paliwo, pontony.

Dookoła budynku stacji rozstawione są urządzenia pomiarowe: klatki meteorologiczne, maszty radiowe, anteny satelitarne. Całości strzegą psy, których głównym zadaniem jest ostrzeganie przed zbliżającymi się niedźwiedziami polarnymi.

Zaopatrzenie Stacji Polarnej transportuje statek szkolno-badawczy Horyzont II, będący własnością Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Stację prowadzi Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Od 1978 r. wykonywane są w niej całoroczne badania z zakresu geofizyki i środowiska polarnego. Jest to najdalej na północ wysunięta całoroczna polska placówka naukowa. Swoje badania prowadzi tam również Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Na terenie stacji znajduje się Latarnia Morska Hornsund.

Mapa stacji


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]