Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA
Ilustracja
Wejście do gmachu PWPW
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1919
Państwo  Polska
Lokalizacja Polska Polska
Siedziba 00-222 Warszawa, ul. R. Sanguszki 1
Numer KRS 0000062594
Prezes Piotr Woyciechowski[1])
Przewodniczący
rady nadzorczej
Grzegorz Górski[2][3]
Akcjonariusze/
udziałowcy
Skarb Państwa
Produkty banknoty, znaczki pocztowe, znaki akcyzy, prawa jazdy, dowody rejestracyjne, dowody osobiste, paszporty biometryczne
Kapitał zakładowy 130 650 380 zł[4]
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA
Ziemia52°15′22,2″N 21°00′25,6″E/52,256167 21,007111
Strona internetowa
Gmach PWPW widziany ze skrzyżowania ulic Zakroczymskiej i Wójtowskiej

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. (PWPW S.A.) – jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją banknotów, dokumentów, druków zabezpieczonych i systemów IT. PWPW znajduje się na liście spółek strategicznych Skarbu Państwa.

Główna siedziba spółki mieści się w gmachu przy ul. Romana Sanguszki 1 w Warszawie, wzniesionym w latach 1926–1929.

Od stycznia 2017 nadzór właścicielski nad PWPW S.A. sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Opis[edytuj]

PWPW zajmuje się produkcją banknotów dla Narodowego Banku Polskiego, znaczków pocztowych dla Poczty Polskiej, znaków akcyzy, wytwarza również prawa jazdy, dowody rejestracyjne oraz blankiety dowodów osobistych, które są następnie personalizowane w Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA. W PWPW produkowany jest również polski paszport biometryczny – książeczka paszportowa z wszytym w okładkę mikroprocesorem, do którego w MSWiA wprowadzane są dane biometryczne.

Oprócz produktów poligraficznych PWPW oferuje również usługi elektroniczne takie jak: Polskie Centrum Certyfikacji Elektronicznej Sigillum (e-podpis), Polską Platformę Przetargową, systemy Pojazd i Kierowca, Info-car, Paszportowy System Informacyjny czy Centralny System Identyfikacji kibiców piłkarskich zrealizowany dla polskiej Ekstraklasy.

Odbiorcami produktów PWPW są nie tylko polskie, ale też zagraniczne firmy i instytucje. Do tej pory PWPW produkowała banknoty dla Słowacji, Gruzji, Gwatemali, Paragwaju i Hondurasu oraz paszporty dla Litwy, Armenii i Bangladeszu. PWPW eksportuje papier zabezpieczony ze znakiem wodnym, m.in. do Austrii, Grecji, Holandii, Francji, USA i Turcji. W Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji PWPW jest operatorem systemu i producentem kart do tachografów cyfrowych. W 2005 roku PWPW została laureatem Polskiej Nagrody Jakości w kategorii wielkie organizacje produkcyjne[5]. Od 2006 PWPW znajduje się na liście producentów banknotów euro akredytowanych przez Europejski Bank Centralny.

Od 21 kwietnia 2006 roku wydawany jest kwartalnik „Człowiek i Dokumenty”. Jest to specjalistyczne czasopismo podejmujące temat dokumentów w systemie bezpieczeństwa obywateli, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów prawnych, administracyjnych i ekonomicznych[6]. Eksperci PWPW prowadzą też zajęcia dydaktyczne z zakresu bezpieczeństwa dokumentów w Akademii Obrony Narodowej.

Historia[edytuj]

Lata międzywojenne[edytuj]

Początki Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych były ściśle związane z historią niepodległej Polski. Po zakończeniu I wojny światowej długo oczekiwana wolność postawiła przed władzami II Rzeczypospolitej zadanie uporządkowania odziedziczonych po zaborcach systemów walutowych. Produkcja własnych banknotów i dokumentów miała podkreślić niezależność i być elementem nowej tożsamości niepodległej Polski. W 1919 roku Rada Ministrów pod przewodnictwem premiera Ignacego Jana Paderewskiego zadecydowała o powstaniu Państwowych Zakładów Graficznych. W 1920 mury zakładu opuścił pierwszy banknot o nominale 100 marek polskich.

26 maja 1925 roku minister skarbu Władysław Grabski podpisał umowę z Bankiem Polskim, która przewidywała powołanie spółki z udziałem banku centralnego i Skarbu Państwa. W ten sposób 10 lipca 1926 roku Państwowe Zakłady Graficzne zostały przekształcone w Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. W tym samym roku rozpoczęto budowę nowej siedziby firmy przy ulicy Romana Sanguszki w Warszawie. Prace nad budynkiem według projektu Antoniego Dygata zostały zakończone trzy lata później w 1929 roku.

Lata okupacji[edytuj]

W czasie okupacji niemieckiej, od 1940 na terenie zakładu działała Podziemna Wytwórnia Banknotów (PWB), która na potrzeby państwa podziemnego produkowała w konspiracji banknoty i dokumenty legalizacyjne. Na początku 1944 PWB przekształcono w samodzielny oddział bojowy, PWB/17/S[7].

Po wybuchu powstania warszawskiego pracownicy PWPW najpierw odbili budynek wytwórni z rąk Niemców, a potem przez blisko miesiąc twardo bronili wytwórni przed atakami hitlerowców. PWPW przeszła do historii Warszawy, jako jedna z redut powstańczych Starego Miasta. 27 sierpnia 1944 roku nastąpiło ostateczne uderzenie niemieckie w sile 1600 żołnierzy wspartych bronią pancerną, przeciwko którym stanęło do walki zaledwie 200 powstańców. Po zażartej walce o każde piętro budynku przy ulicy Sanguszki, 28 sierpnia 1944 powstańcy opuścili budynek. W ciągu 27 dni walki zginęło tu niemal 100 żołnierzy powstania.

Lata powojenne[edytuj]

W 1946 roku rozpoczęła się odbudowa zniszczonego bombardowaniami gmachu przy ul. Sanguszki. W tym czasie produkcja banknotów i dokumentów została przeniesiona do Łodzi. Prace budowlane zakończyły się w 1950 roku, produkcja wróciła do Warszawy. Po reformie pieniężnej PWPW drukuje nowe banknoty wprowadzone do obiegu oraz dokumenty zabezpieczone. W 1975 r. do emisji trafia pierwszy banknot z serii „Wielcy Polacy”. To 500 złotych z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki wydrukowane w PWPW. W kolejnych latach wprowadzane są kolejne nominały (do 1994 r.) Ostatnim banknotem z tej serii był banknot o nominale 2 000 000 złotych z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego. Projektantem wszystkich banknotów z tej serii jest Andrzej Heidrich. Od 1998 roku PWPW drukuje banknoty z nowej serii o nazwie „Władcy Polski”.

W 2016 spółka z inicjatywy jej kierownictwa została „zawierzona Bogu za pośrednictwem niepokalanego serca Maryi”[8].

Innowacyjne technologie PWPW[edytuj]

e-Datapage[edytuj]

Sztywna poliwęglanowa strona personalizowana zawierająca mikroprocesor (e-Datapage) wykorzystywana do produkcji paszportów biometrycznych.

Extreme ID[edytuj]

Karta identyfikacyjna zawierająca odporny na działanie wysokich temperatur metalowy element identyfikacyjny. Dzięki temu dane osoby mogą być odczytane, nawet jeśli dokument został wystawiony na działanie ognia. Rozwiązanie to wykorzystano po raz pierwszy w kartach identyfikacyjnych dla górników.

PCP[edytuj]

Technologia kolorowej personalizacji kart poliwęglanowych, która umożliwia umieszczenie kolorowego zdjęcia w strukturze wielowarstwowej karty. Technologia uniemożliwia fałszowanie dokumentu bez widocznych śladów ingerencji. Jest wykorzystywana m.in. w polskim prawie jazdy.

Znani ludzie związani z PWPW[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Piotr Woyciechowski prezesem PWPW. pwpw.pl, 2016-01-14. [dostęp 2016-05-18].
  2. Arkadiusz Myrcha o faworyzowaniu niektórych uczelni w Toruniu. radiopik.pl. [dostęp 2017-01-11].
  3. Rada Nadzowrcza. pwpw.pl. [dostęp 2017-01-11].
  4. Dane firmy (pol.). Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA. [dostęp 2015-04-20].
  5. XI Edycja 2005. Laureaci i wyróźnieni. pnj.pl. [dostęp 2017-01-23].
  6. Człowiek i Dokumenty – kwartalnik. pwpw.pl. [dostęp 2013-01-24].
  7. Piotr Rozwadowski (red.): Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego. Tom 1. Działania zbrojne. Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona i Fundacja „Warszawa Walczy 1939-1945”, 2005, s. 470–471. ISBN 83-11-09261-3.
  8. Dzieło boże prezesa od paszportów. wyborcza.pl, 22 października 2016. [dostęp 2017-02-08].

Linki zewnętrzne[edytuj]