Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018
Polska
Kod MKOl POL
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018
Pjongczang
Chorąży Zbigniew Bródka
Liczba zawodników 62 (+1 rezerwowy) w 12 dyscyplinach
Medale Złoto
1
Srebro
0
Brąz
0
Razem
1

Polska na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 – 62-osobowa reprezentacja Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018 w Pjongczangu.

W kadrze znalazło się 36 mężczyzn i 26 kobiet. Reprezentacja Polski miała swoich przedstawicieli w 12 spośród 15 dyscyplin[1]. Była to najliczniejsza reprezentacja kraju w historii 23 startów na zimowych igrzyskach olimpijskich. Chorążym reprezentacji był panczenista Zbigniew Bródka, dla którego był to czwarty występ olimpijski.

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Kombinacja norweska[edytuj | edytuj kod]

W zawodach kombinacji norweskiej może wziąć udział maksymalnie 55 zawodników. Kwoty startowe w kombinacji norweskiej dla poszczególnych krajów uwarunkowane były wynikami zawodników z danego państwa w okresie kwalifikacyjnym (1 lipca 2016 – 21 stycznia 2018), Narodowy komitet olimpijski może wystawić co najwyżej 5 reprezentantów. Polsce przypadły 4 miejsca startowe (trzy za wyniki osiągane w Pucharze Świata i Letnim Grand Prix oraz jedno w celu uzupełnienia liczby krajów uprawnionych do startu w konkursie drużynowym do poziomu 10 reprezentacji)[2]. Zawodnicy mogą wziąć udział, gdy w ciągu swojej kariery zdobyli co najmniej jeden punkt w Pucharu Świata lub Letnim Grand Prix lub, w okresie kwalifikacyjnym, zgromadzili przynajmniej jeden punkt w klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego. W jednej konkurencji może wystąpić maksymalnie czterech zawodników z jednego kraju[3]. W polskiej kadrze znaleźli się Paweł Słowiok, Adam Cieślar, Szczepan Kupczak i Wojciech Marusarz.

Łyżwiarstwo figurowe[edytuj | edytuj kod]

Polscy łyżwiarze figurowi mogli uzyskać kwalifikację olimpijską podczas dwóch imprez rozgrywanych w 2017 roku. Pierwszą możliwością kwalifikacji były mistrzostwa świata, podczas których państwa mogły uzyskać maksymalnie do 3 kwalifikacji w każdej z czterech konkurencji. Pozostałe wolne miejsca zostały obsadzone podczas turnieju Nebelhorn Trophy, gdzie każdy kraj mógł uzyskać tylko jedno miejsce w każdej konkurencji z zastrzeżeniem, że do tej pory nie zagwarantował sobie startu na igrzyskach. Na mistrzostwach świata, rozgrywanych w dniach od 29 marca do 2 kwietnia 2017 r. w Helsinkach, Polskę reprezentowało troje łyżwiarzy – solista Igor Rezniczenko oraz para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew[4]. Podczas tych zawodów jedynie para taneczna, dzięki zajęciu czternastego miejsca, zdołała uzyskać kwalifikację olimpijską i zapewniła Polsce jedno miejsce w tej konkurencji na zimowych igrzyskach olimpijskich[5]. Solista Igor Reziczenko, zajmując 29. miejsce, nie zakwalifikował się do drugiej części zawodów (program dowolny), co przekreśliło jego szanse na zdobycie kwalifikacji podczas tej imprezy[6]. W drugich i zarazem ostatnich zawodach, podczas których państwa mogły uzyskać kwalifikację do zimowych igrzysk olimpijskich, o miejsce dla Polski walczyli solista Igor Rezniczenko oraz solistka Elżbieta Gabryszak. W puli turnieju Nebelhorn Trophy, rozgrywanego w dniach 27–30 września 2017, do obsadzenia pozostało po sześć miejsc w konkurencjach solistów. Tym samym, pomimo zajęcia 11. miejsca, Igor Rezniczenko nie uzyskał kwalifikacji olimpijskiej, a Polska znalazła się na 4. miejscu listy oczekujących. Solistka Elżbieta Gabryszak zajęła 24. miejsce i również nie zdołała uzyskać kwalifikacji[7].

Saneczkarstwo[edytuj | edytuj kod]

Dla saneczkarzy podstawą kwalifikacji było miejsce w rankingu FIL, na który składały się punkty zdobywane w zawodach Pucharu Świata w sezonie przedolimpijskim (od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017) i olimpijskim (od 1 lipca 2017 do 31 grudnia 2017)[8]. Aby pojechać do Pjongczang zawodnicy w jedynkach mężczyzn musieli zajmować minimum 37 lokatę, dla pań była to 27 lokata, a dla męskich dwójek 17. Dodatkowym wymogiem było minimum pięciokrotne zajęcie miejsc punktowanych, w powyższym okresie, w zawodach Pucharu Świata, Pucharu Świata Juniorów lub Pucharze Narodów. 20 grudnia 2017 roku w liście przesłanym do PKOL FIL potwierdził, że Polacy wywalczyli 6 kwalifikacji. Byli to: Ewa Kuls-Kusyk (24. lokata w rankingu), Natalia Wojtuściszyn (25.), Maciej Kurowski (28.), Mateusz Sochowicz (34.) w jedynkach oraz Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski (15.) w dwójkach[9].

Skoki narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Kwoty startowe w skokach narciarskich dla poszczególnych krajów uwarunkowane były wynikami zawodników z danego państwa w okresie kwalifikacyjnym (1 lipca 2016 – 21 stycznia 2018)[10]. Zgodnie z tymi kryteriami Polska otrzymała prawo zgłoszenia do igrzysk 5 mężczyzn oraz żadnej kobiety[11]. Do zawodów olimpijskich w skokach narciarskich zakwalifikowani mogli zostać zawodnicy, którzy urodzili się przed 2002 rokiem, spełnili postanowienia Karty Olimpijskiej i wymagania medyczne, a także w swojej karierze zdobyli przynajmniej jeden punkt do klasyfikacji Pucharu Świata lub Letniego Grand Prix lub, w okresie od lipca 2016 do 21 stycznia 2018 zdobyli co najmniej jeden punkt do klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego[10]. Spośród polskich skoczków, którzy spełnili te wymogi, szkoleniowiec reprezentacji Stefan Horngacher powołał na igrzyska pięciu zawodników. W kadrze olimpijskiej znaleźli się: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Piotr Żyła i Maciej Kot[12].

Pozostałe dyscypliny[edytuj | edytuj kod]

Curling[edytuj | edytuj kod]

W curlingu eliminacjami były mistrzostwa świata. Reprezentacje Polski nie wystąpiły w turniejach kobiet i mężczyzn. Awans olimpijski był możliwy jedynie w przypadku curlingu par mieszanych, punkty kwalifikacyjne przyznawano pierwszym 12 drużynom. Polacy nie zdobyli punktów – w 2016 Aneta Lipińska i Michał Janowski zajęli 22. pozycję[13], rok później para Karolina Florek i Damian Herman została sklasyfikowana na 33. miejscu[14].

Hokej na lodzie[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie mężczyzn rozpoczęła kwalifikacje do igrzysk od trzeciej rundy. W turnieju rozgrywanym w Budapeszcie w dniach 11–14 lutego 2016 roku pokonała Estonię, Litwę oraz Węgry i z pierwszego miejsca awansowała do ostatniej rundy kwalifikacji[15]. Turniej decydujący o awansie na igrzyska odbył się w dniach 1–4 września 2016 roku w Mińsku, a rywalami były reprezentacje Białorusi, Słowenii i Danii. Polscy hokeiści przegrali wszystkie trzy spotkania i zajęli ostatnie miejsce w tabeli, natomiast awans uzyskała reprezentacja Słowenii[16]. Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie kobiet rywalizowała o awans na igrzyska od drugiej rundy kwalifikacji. W turnieju rozgrywanym w dniach 3–6 listopada 2016 roku w Astanie Polki zajęły drugie miejsce w grupie. Zwycięstwo odniosły reprezentantki Kazachstanu i awansowały do dalszych eliminacji[17].

Ślubowanie[edytuj | edytuj kod]

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości ślubowania ekipy olimpijskiej reprezentującej Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang 2018

We wtorek 30 stycznia 2018 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyło się ślubowanie olimpijskie pierwszej grupy reprezentantów Polski przed igrzyskami w Pjongczang. Przysięgę złożyło trzynaścioro sportowców, przedstawicieli łyżwiarstwa szybkiego, short tracku oraz ich sztaby szkoleniowe. Tekst przysięgi odczytała Katarzyna Bachleda-Curuś. Przysięgę złożyła grupa łyżwiarzy szybkich Luiza Złotkowska, Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń, Karolina Bosiek, Kaja Ziomek, Jan Szymański, Konrad Niedźwiedzki, Adrian Wielgat oraz lekarz Marek Krochmalski i psycholożka Martyna Nowak. Ślubował również Zbigniew Bródka, który będzie pełnił rolę chorążego reprezentacji. Kolejnymi sportowcami ślubującymi byli reprezentanci short tracku Natalia Maliszewska, Magdalena Warakomska oraz Bartosz Konopko, a także osoby współpracujące: Krzysztof Niedźwiedzki, Witold Mazur, Arkadiusz Skoneczny, Mariusz Gnoiński, Anna Lukanova-Jakubowska, Natalia Mrozińska, Dariusz Kulesza. Wszyscy zawodnicy odebrali pamiątkowe medale z wybitą łyżwą i złożyli podpis na polskiej fladze[18]. Druga grupą, która złożyła ślubowanie byli saneczkarze. W środę 31 stycznia nominacje olimpijskie odebrali zawodnicy Natalia Wojtuściszyn, Ewa Kuls-Kusyk, Maciej Kurowski, Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski, Mateusz Sochowicz oraz osoby współpracujące Marek Skowroński, Andrzej Śmierzchalski, Łukasz Jaworski, Janusz Tatera. W imieniu zawodników przysięgę odczytała Ewa Kuls-Kusyk, a trenerów Marek Skowroński[19]. Trzecią grupą, która otrzymała nominacje na wyjazd do Pjongczang byli biathloniści, narciarze alpejscy i biegacze narciarscy. Złożyli oni przysięgę w czwartek 1 lutego w Centrum Olimpijskim. Jej słowa w imieniu zawodników odczytała biathlonistka Weronika Nowakowska, natomiast w imieniu trenerów i osób towarzyszących Janusz Krężelok. W gronie biathlonistów nominacje odebrali: Magdalena Gwizdoń, Krystyna Guzik, Weronika Nowakowska, Monika Hojnisz, Kamila Żuk, Grzegorz Guzik, Andrzej Nędza-Kubiniec oraz osoby współpracujące. Poza tym dwójka narciarzy alpejskich: Maryna Gąsienica-Daniel, Michał Kłusak, a także biegacze narciarscy: Sylwia Jaśkowiec, Ewelina Marcisz, Martyna Galewicz, Dominik Bury, Kamil Bury, Maciej Staręga oraz osoby współpracujące z obiema dyscyplinami[20]. Następnego dnia ślubowanie złożyli bobsleiści oraz osoby ich wspomagające. Byli to: Mateusz Luty, Krzysztof Tylkowski, Łukasz Miedzik i Grzegorz Kossakowski oraz osoby współpracujące z nimi: Janis Minins, Andrzej Żyła, Roberts Obulders, Sebastian Eisler i Marek Wiśniowski. W imieniu sportowców przysięgę odczytał Mateusz Luty, a w imieniu sztabu szkoleniowego trener Janis Minins[21]. W poniedziałek 5 lutego w Centrum Olimpijskim PKOl nominacje olimpijskie otrzymali skoczkowie narciarscy Kamil Stoch, Piotr Żyła, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Maciej Kot oraz łyżwiarze figurowi Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew wraz ze sztabami szkoleniowymi i osobami wspomagającymi. Słowa przysięgi w imieniu zawodników odczytał Dawid Kubacki, a w imieniu trenerów i osób współpracujących Sylwia Nowak-Trębacka, trenerka polskiej pary łyżwiarskiej. Gościem specjalnym był premier Mateusz Morawiecki[22].

Sponsorzy[edytuj | edytuj kod]

Sponsorami Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a co za tym idzie reprezentacji Polski na igrzyska w Pjongczang były firmy: Totalizator Sportowy będący sponsorem generalnym, PKN Orlen, który był sponsorem strategicznym, Tauron Polska Energia oraz 4F sponsor kolekcji olimpijskiej. Głównym partnerem medycznym była grupa LuxMed, a oficjalnym przewoźnikiem został Lot. Ponadto oficjalnymi partnerami reprezentacji Polski byli: Columna Medica oraz Deloitte. Partnerami medialnymi byli Eurosport, Rzeczpospolita, Onet i Przegląd Sportowy[23].

Nagrody finansowe[edytuj | edytuj kod]

23 stycznia Polski Komitet Olimpijski uchwalił regulamin dotyczący wysokości nagród finansowych za zdobycie medali na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018[24].

Konkurencje Złoty medal Srebrny medal Brązowy medal
indywidualne zawodnik do 120 tys. zł do 80 tys. zł do 50 tys. zł
trener do 60 tys. zł do 40 tys. zł do 25 tys. zł
drużynowe zawodnik do 90 tys. zł do 60 tys. zł do 37,5 tys. zł
trener do 60 tys. zł do 40 tys. zł do 25 tys. zł

Medale[edytuj | edytuj kod]

Medale według dni
Dzień Data Gold medal.svg Silver medal.svg Bronze medal.svg Razem
Dzień 1 10.02 - - - 0
Dzień 2 11.02 - - - 0
Dzień 3 12.02 - - - 0
Dzień 4 13.02 - - - 0
Dzień 5 14.02 - - - 0
Dzień 6 15.02 - - - 0
Dzień 7 16.02 - - - 0
Dzień 8 17.02 1 - - 1
Dzień 9 18.02 - - -
Dzień 10 19.02 - - -
Dzień 11 20.02 - - -
Dzień 12 21.02 - - -
Dzień 13 22.02 - - -
Dzień 14 23.02 - - -
Dzień 15 24.02 - - -
Dzień 16 25.02 - - -

Pierwszy medal dla reprezentacji – złoty - zdobył ósmego dnia zawodów finałowych skoczek narciarski Kamil Stoch w konkursie na dużej skoczni[25].

Statystyki według dyscyplin[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej reprezentantów Polski wystąpiło w biathlonie, biegach narciarskich i łyżwiarstwie szybkim. Żaden reprezentant nie wystąpił w curlingu, hokeju na lodzie i skeletonie.

Lp Dyscyplina Mężczyźni Kobiety Łącznie
1 Biathlon 2 5 7
2 Biegi narciarskie 3 4 7
3 Bobsleje 4 (+1) 4 (+1)
4 Kombinacja norweska 4 4
5 Łyżwiarstwo figurowe 1 1 2
6 Łyżwiarstwo szybkie 8 6 14
7 Narciarstwo alpejskie 2 1 3
8 Narciarstwo dowolne 1 1
9 Saneczkarstwo 4 2 6
10 Short track 1 2 3
11 Skoki narciarskie 5 5
12 Snowboarding 2 4 6
Łącznie 36 (+1) 26 62 (+1)

Skład reprezentacji[edytuj | edytuj kod]

Rolę attaché olimpijskiego reprezentacji Polski podczas igrzysk w Pjongczang będzie pełnił Wojciech Jasiński, prezes Polskiego Koncernu Naftowego Orlen[26].

Biathlon pictogram.svg Biathlon[edytuj | edytuj kod]

Polskę w igrzyskach w Pjongczang reprezentowało dwóch biathlonistów i pięć biathlonistek. Najbardziej doświadczonymi zawodniczkami w polskiej kadrze były Magdalena Gwizdoń oraz Krystyna Guzik, dla których były to czwarte igrzyska w karierze.

Źródło[27]:

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodniczka Strzelanie Czas Strata Miejsce
Sprint[28] Krystyna Guzik 1 (1+0) 22:43,3 +1:37,1 28.
Magdalena Gwizdoń 3 (0+3) 23:35,7 +2:29,5 56.
Monika Hojnisz 3 (1+2) 23:20,6 +2:14,4 45.
Weronika Nowakowska 2 (1+1) 23:03,7 +1:57,0 34.
Bieg pościgowy[29] Krystyna Guzik 4 (1+1+1+1) 34:24,3 +3:49,0 36.
Magdalena Gwizdoń 5 (1+2+2+0) 36:07,0 +5:31,7 49.
Monika Hojnisz 4 (1+1+2+0) 35:05,6 +4:30,3 43.
Weronika Nowakowska 2 (0+1+1+0) 33:46,2 +3:10,9 30.
Bieg indywidualny[30] Krystyna Guzik 4 (1+0+2+1) 46:49,5 +5:42,3 52.
Magdalena Gwizdoń 8 (1+2+3+2) 51:49,7 +10:42,5 83.
Monika Hojnisz 1 (0+1+0+0) 43:02,0 +1:54,8 6.
Weronika Nowakowska 2 (0+0+0+2) 44:34,6 +3:27,4 21.
Bieg masowy Monika Hojnisz
Sztafeta Krystyna Guzik
Magdalena Gwizdoń
Weronika Nowakowska
Monika Hojnisz

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnik Strzelanie Czas Strata Miejsce
Sprint[31] Grzegorz Guzik 2 (0+2) 25:52,2 +2:13,4 59.
Andrzej Nędza-Kubiniec 2 (2+0) 25:59,2 +2:20,4 67.
Bieg pościgowy[32] Grzegorz Guzik 6 (2+1+2+1) 39:07,3 +6:15,6 56.
Bieg indywidualny[33] Grzegorz Guzik 2 (0+0+1+1) 51:51,8 +3:48,0 33.
Andrzej Nędza-Kubiniec 5 (2+1+1+1) 55:39,9 +7:36,1 79.

Sztafeta mieszana[edytuj | edytuj kod]

Cross country skiing pictogram.svg Biegi narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Źródło[34]:

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodniczka Styl klasyczny Styl dowolny Finał
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Strata Miejsce
Bieg łączony[35] Martyna Galewicz 24:06,4 42. 20:44,9 34. 44:51,3 +4:06,4 41.
Sylwia Jaśkowiec 23:22,5 31. 20:33,8 29. 43:56,3 +3:11,4 30.
Justyna Kowalczyk 22:01,1 13. 20:29,7 25. 42:30,8 +1:45,9 17.
Ewelina Marcisz 23:21,9 30. 20:34,8 30. 43:56,7 +3:11,8 31.
Wydarzenie Zawodniczka Kwalifikacje Ćwierćfinały Półfinały Finały
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Strata Miejsce
Sprint stylem klasycznym[36] Sylwia Jaśkowiec 3:27,94 37. NQ 37.
Justyna Kowalczyk 3:20,00 22. Q 3:17,47 5. NQ
Ewelina Marcisz 3:28,11 38. NQ 38.
Bieg indywidualny stylem dowolnym[37] Martyna Galewicz 29:23,3 +4:22,8 64.
Sylwia Jaśkowiec 27:21,5 +2:21,0 24.
Ewelina Marcisz 28:10,0 +3:09,5 42.
Bieg masowy stylem klasycznym Martyna Galewicz
Sylwia Jaśkowiec
Justyna Kowalczyk
Ewelina Marcisz
Sprint drużynowy stylem dowolnym Sylwia Jaśkowiec
Ewelina Marcisz
Sztafeta Justyna Kowalczyk
Martyna Galewicz
Ewelina Marcisz
Sylwia Jaśkowiec

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodniczka Styl klasyczny Styl dowolny Finał
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Strata Miejsce
Bieg łączony[38] Dominik Bury 21:38,9 59. 38:44,4 51. 1:23:20,3 +7:00,3 52.

Bobsleigh pictogram.svg Bobsleje[edytuj | edytuj kod]


Źródło[39]:

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnik 1. przejazd 2. przejazd 3. przejazd 4. przejazd Suma
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Dwójki mężczyzn Mateusz Luty
Krzysztof Tylkowski
Czwórki mężczyzn Mateusz Luty
Grzegorz Kossakowski
Łukasz Miedzik
Krzysztof Tylkowski


Nordic combined pictogram.svg Kombinacja norweska[edytuj | edytuj kod]

Źródło[40]:

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnik Skok Bieg Miejsce
Odległość Punkty Miejsce Czas Strata Miejsce
Skocznia normalna/bieg na 10 km[41] Adam Cieślar 81,0 68,7 44. 29:38,7 +4:47,3 34. 42.
Szczepan Kupczak 97,0 96,8 20. 29:02,6 +4:11,2 45. 39.
Wojciech Marusarz 79,5 61,3 45. 31:27,5 +6:36,1 46. 47.
Paweł Słowiok 92,5 88,3 32. 27:26,6 +2:35,2 12. 22.
Skocznia duża/bieg na 10 km Adam Cieślar
Szczepan Kupczak
Wojciech Marusarz
Paweł Słowiok
Sztafeta Adam Cieślar
Szczepan Kupczak
Wojciech Marusarz
Paweł Słowiok

Figure skating pictogram.svg Łyżwiarstwo figurowe[edytuj | edytuj kod]


Źródło[42]:

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnicy Taniec krótki Taniec dowolny Nota łączna
Punkty Miejsce Punkty Miejsce Punkty Miejsce
Pary taneczne Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriew

Speed skating pictogram.svg Łyżwiarstwo szybkie[edytuj | edytuj kod]

Źródło[43]:

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodniczka Wyścig 1. Wyścig 2. Finał
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Strata Miejsce
500 metrów Natalia Czerwonka
Kaja Ziomek
1000 metrów[44] Karolina Bosiek 1:18,53 +4,97 29.
Natalia Czerwonka 1:15,77 +2,21 12.
1500 metrów[45] Katarzyna Bachleda-Curuś 1:58,53 +4,16 13.
Natalia Czerwonka 1:57,85 +3,50 9.
Luiza Złotkowska 1:58,99 +4,64 17.
3000 metrów[46] Katarzyna Bachleda-Curuś 4:12,57 +13,36 17.
Karolina Bosiek 4:12,44 +13,23 16.
Luiza Złotkowska 4:09,69 +10,48 14.

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnik Wyścig 1. Wyścig 2. Finał
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Strata Miejsce
500 metrów Sebastian Kłosiński
Piotr Michalski
Artur Nogal
Artur Waś
1000 metrów Zbigniew Bródka
Sebastian Kłosiński
Piotr Michalski
Konrad Niedźwiedzki
1500 metrów[47] Zbigniew Bródka 1:46,31 +2,30 12.
Konrad Niedźwiedzki 1:47,07 +2,47 20.
Jan Szymański 1:46,48 +3,06 16.
5000 metrów[48] Adrian Wielgat 6:31,71 +21,95 22.

Alpine skiing pictogram.svg Narciarstwo alpejskie[edytuj | edytuj kod]

Źródło[49]:

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Freestyle skiing pictogram.svg Narciarstwo dowolne[edytuj | edytuj kod]

Źródło[50]:

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodniczka Kwalifikacje 1/8 finału Ćwierćfinał Półfinał Finał Miejsce końcowe
Czas Miejsce
Skicross Karolina Riemen-Żerebecka

Luge pictogram.svg Saneczkarstwo[edytuj | edytuj kod]

Polskę w saneczkarstwie reprezentowało sześcioro zawodników. Najbardziej doświadczonym zawodnikiem w kadrze był Maciej Kurowski, dla którego były to trzecie igrzyska. W drugiej olimpiadzie w karierze uczestniczyły Ewa Kuls-Kusyk i Natalia Wojtuściszyn. Po raz pierwszy na igrzyskach wystąpili Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski. W rywalizacji jedynek mężczyzn wzięli udział Maciej Kurowski i Mateusz Sochowicz. Kurowski zajął 19. miejsce wśród 40. sklasyfikowanych zawodników, co było jego najlepszym rezultatem podczas startów w zawodach olimpijskich. W poprzednich startach dwukrotnie klasyfikowany był na 23. miejscu w Vancouver i Soczi. Sochowicz natomiast został sklasyfikowany na 27. pozycji[51]. W konkurencji jedynek kobiet wystąpiły Ewa Kuls-Kusyk, która została sklasyfikowana na 20. miejscu spośród 30. startujących zawodniczek, natomiast Natalia Wojtuściszyn uplasowała się na 25. pozycji[52]. W porównaniu do poprzednich igrzysk Kuls-Kusyk poprawiła się o jedną pozycję, z kolei Wojtuściszyn zanotowała gorszy start niż cztery lata wcześniej kiedy to ukończyła rywalizację na 16 miejscu.

Źródło[53]:

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodniczka 1. przejazd 2. przejazd 3. przejazd 4. przejazd Suma
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Jedynki Ewa Kuls-Kusyk 47,037 20.[54] 46,933 22.[55] 47,212 19.[56] NQ[57] 2:21,182 20.[52]
Natalia Wojtuściszyn 49,133 29.[54] 46,736 17.[55] 47,290 20.[56] NQ[57] 2:23,159 25.[52]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnik 1. przejazd 2. przejazd 3. przejazd 4. przejazd Suma
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Jedynki Maciej Kurowski 48,103 18.[58] 48,467 24.[59] 48,158 22.[60] 47,885 16.[61] 3:12,613 19.[51]
Mateusz Sochowicz 49,047 26.[58] 48,203 19.[59] 48,930 31.[60] NQ[61] 2:26,180 27.[51]
Dwójki Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
46,609 13.[62] 46,478 14.[63] 1:33,087 12.[64]

Sztafeta[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnicy 1. przejazd 2. przejazd Suma Łączna suma
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Sztafeta[65] Ewa Kuls-Kusyk 24,362 9. 35,194 10. 47,711 10. 2:26,413 8.
Maciej Kurowski 26,320 9. 36,980 9. 49,134 8.
Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
26,405 9. 37,180 9. 49,568 9.

Short track speed skating pictogram.svg Short track[edytuj | edytuj kod]

Źródło[66]:

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodniczka Kwalifikacje Ćwierćfinał Półfinał Finał Miejsce
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas Pozycja Czas Pozycja
500 metrów Natalia Maliszewska 43,725 2. Q[67] 43,384 3.[68] NQ 11.[69]
Magdalena Warakomska 44,311 4.[70] NQ 28.[69]
1000 metrów
1500 metrów

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodniczka Kwalifikacje Ćwierćfinał Półfinał Finał Miejsce
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas Pozycja Czas Pozycja
500 metrów Bartosz Konopko

Ski jumping pictogram.svg Skoki narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Źródło[71]:

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Zawodnik Kwalifikacje Runda 1. Runda 2. Suma
Odległość Punkty Miejsce Odległość Punkty Miejsce Odległość Punkty Miejsce Punkty Miejsce
Skocznia normalna[72][73][74] Stefan Hula 100,5 122,7 9. Q 111,0 131,8 1. Q 105,5 117,0 11. 248,8 5.
Maciej Kot 99,0 122,0 11. Q 99,0 109,6 20. Q 102,0 107,4 19. 217,0 19.
Dawid Kubacki 104,5 129,6 3. Q 88,0 92,0 35. NQ 92,0 35.
Kamil Stoch 104,0 131,7 2. Q 106,5 125,9 2. Q 105,5 123,4 6. 249,3 4.
Skocznia duża

Snowboarding pictogram.svg Snowboard[edytuj | edytuj kod]

Źródło[75]:

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Igrzyska 24 (pol.). [dostęp 2018-01-23].
 2. Olympic quotas list (ang.). FIS-Ski. [dostęp 31 stycznia 2018].
 3. Qualification System For the XXIII Olympic Winter Games Pyeongchang 2018 (ang.). Międzynarodowa Federacja Narciarska. [dostęp 2017-12-06].
 4. Polacy powalczą o mistrzostwo świata w łyżwiarstwie figurowym. Polsatsport.pl, 2017-03-28. [dostęp 2018-01-28].
 5. MŚ w łyżwiarstwie figurowym: Triumf Virtue i Moira, Polacy na 14. miejscu. Polsatsport.pl, 2017-04-01. [dostęp 2018-01-28].
 6. MŚ w łyżwiarstwie figurowym: Liderem Fernandez, 29. miejsce Rezniczenki. Polsatsport.pl, 2017-03-30. [dostęp 2018-01-28].
 7. ISU CS Nebelhorn Trophy 2017 (ang.). isuresults.com, 2017-09-27. [dostęp 2018-01-28].
 8. System kwalifikacji do XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018. www.olimpijski.pl. [dostęp 2018-01-30].
 9. Sześć kwalifikacji na zimowe igrzyska olimpijskie W Pyeongchang 2018. www.pzssan.com.pl. [dostęp 2018-01-30].
 10. a b QUALIFICATION SYSTEM FOR THE XXIII OLYMPIC WINTER GAMES PYEONGCHANG 2018: Ski Jumping (ang.). FIS-Ski. [dostęp 30 stycznia 2018].
 11. Olympic quotas list (ang.). FIS-Ski. [dostęp 30 stycznia 2018].
 12. Andrzej Mysiak: ZIO Pjongczang: Horngacher nie zaskoczył.... Skokinarciarskie.pl, 21 stycznia 2018. [dostęp 2018-01-29].
 13. Mistrzostwa Świata Par Mieszanych w Curlingu 2016 w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.). results.worldcurling.org.
 14. Mistrzostwa Świata Par Mieszanych w Curlingu 2017 w bazie Światowej Federacji Curlingu (ang.). results.worldcurling.org.
 15. Polska najlepsza w Budapeszcie. hokej.net, 2016-02-14. [dostęp 2018-01-26].
 16. Kwalifikacje do ZIO: Trzecia porażka i ostatnie miejsce Polaków. hokej.net, 2016-09-04. [dostęp 2018-01-26].
 17. Drugie miejsce Polek. MVP dla jubilatki. hokej.net, 2016-11-06. [dostęp 2018-01-26].
 18. PCh 2018: Pierwsze ślubowanie za nami. olimpijski.pl, 2018-01-30. [dostęp 2018-01-30].
 19. PCh 2018: ślubowali saneczkarze. olimpijski.pl, 2018-01-31. [dostęp 2018-02-01].
 20. Nominacje dla biathlonistów i narciarzy. olimpijski.pl, 2018-02-01. [dostęp 2018-02-05].
 21. PCh 2018: Bobsleiści zaprzysiężeni. olimpijski.pl, 2018-02-02. [dostęp 2018-02-05].
 22. PCh 2018: Skoczkowie i łyżwiarze figurowi odebrali nominacje. olimpijski.pl, 2018-02-05. [dostęp 2018-02-05].
 23. Sponsorzy. olimpijski.pl. [dostęp 2018-02-01].
 24. Nagrody za medale w Pjongczang. [dostęp 2018-01-24].
 25. Michal Szadkowski, Pjongczang 2018. Złoty Kamil Stoch!, wyborcza.pl, 17 lutego 2018 [dostęp 2018-02-17] (pol.).
 26. Pjongczang 2018: Wojciech Jasiński attaché reprezentacji Polski. sport.onet.pl, 2017-12-15. [dostęp 2018-01-31].
 27. Biathlon. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 28. Results – Women’s 7.5km Sprint (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-11].
 29. Results – Women’s 10km Pursuit (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-12].
 30. Results - Women's 15km Individual (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-15].
 31. Results – Men's 10km Sprint (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-11].
 32. Results - Men's 12.5km Pursuit (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-12].
 33. Results – Men's 20km Indyvidual (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-15].
 34. Biegi narciarskie. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 35. Results - Ladies' 7.5km + 7.5km Skiathlon (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-12].
 36. Results - Ladies' Sprint Classic (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-16].
 37. Results - Ladies' 10km Free (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-16].
 38. Results - Men's 15km + 15km Skiathlon (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-12].
 39. Boblseje. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 40. Kombinacja norweska. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 41. Results – Individual Gundersen NH/10km (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-14].
 42. Łyżwiarstwo figurowe. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 43. Łyżwiarstwo szybkie. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 44. Result - Ladies' 1,000m (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-14].
 45. Result - Ladies' 1,500m (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-12].
 46. Result - Ladies' 3,000m (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-12].
 47. Result - Men's 1,500m (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-13].
 48. Result - Men's 5,000m (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-13].
 49. Narciarstwo alpejskie. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 50. Narciarstwo dowolne. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 51. a b c Medals and Ranking – Men's Singles (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-11].
 52. a b c Medals and Ranking - Women's Singles (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-13].
 53. Saneczkarstwo. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 54. a b Result - Women’s Singles Run 1 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-12].
 55. a b Result - Women’s Singles Run 2 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-12].
 56. a b Result - Women's Singles Run 3 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-13].
 57. a b Result - Women's Singles Run 4 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-13].
 58. a b Result – Men's Singles Run 1 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-11].
 59. a b Result – Men's Singles Run 2 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-11].
 60. a b Result – Men's Singles Run 3 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-11].
 61. a b Result – Men's Singles Run 4 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-11].
 62. Result - Doubles Run 1 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-14].
 63. Result - Doubles Run 2 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-14].
 64. Medals and Ranking - Doubles (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-14].
 65. Final Results Team Relay Luge (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-15].
 66. Short track. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 67. Results - Ladies' 500m Heat 1 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-13].
 68. Results - Ladies' 500m Quarterfinal 1 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-13].
 69. a b Medals and Ranking - Ladies' 500m (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-13].
 70. Results - Ladies' 500m Heat 7 (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-13].
 71. Skoki narciarskie. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].
 72. Qualification - Men's Normal Hill Individual (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-14].
 73. Men's Normal Hill Individual - Competition - 1st Round (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-14].
 74. Men's Normal Hill Individual - Competition - Final Round (ang.). pyeongchang2018.com. [dostęp 2018-02-14].
 75. Snowboard. Polski Komitet Olimpijski. [dostęp 2018-01-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]