Polska w Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polska
w Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy
3
1
0
4
Informacje ogólne
Nadawca

Telewizja Polska (TVP)

Rok i miejsce debiutu

1993, Sztokholm

Liczba udziałów

11 razy (8 finałów)

Polska uczestniczy w Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy od 1993 roku. Od czasu debiutu imprezą w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP)[1].

Reprezentanci Polski trzykrotnie wygrywali finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy: w 2001 roku konkurs wygrali bracia Dawid i Marcin Kupińscy, w 2015 roku pierwsze miejsce zajęła Viktoria Nowak[2] a w 2017 Paulina Bidzińska.

Konkurs trzykrotnie odbył się w Polsce: w 1997 roku finał konkursu rozegrano w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w 2005 roku – w Teatrze Narodowym w Warszawie, a w 2013 roku – Operze Bałtyckiej w Gdańsku[3].

Historia Polski w Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy[edytuj | edytuj kod]

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 1993[edytuj | edytuj kod]

Telewizja Polska zadebiutowała w Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy podczas 5. edycji w 1993 roku. Reprezentantami Polski został baletowy duet Anna Sąsiadek i Jacek Breś. 13 czerwca 1993 roku para zatańczyła w półfinale konkursu organizowanego w Sztokholmie i zakwalifikowała się do finału rozgrywanego dwa dni później. Uplasowała się wówczas poza pierwszą czwórką[4]

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 1995[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku TVP wysłała swojego reprezentanta na 6. Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy organizowany w Lozannie. Przedstawicielem kraju został tancerz baletowy Filip Barankiewicz. 3 czerwca pomyślnie awansował do rozgrywanego trzy dni później finału konkursu, zajmując w nim miejsce poza pierwszą czwórką[5].

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 1997[edytuj | edytuj kod]

W 1997 roku gospodarzem 7. Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy została Telewizja Polska, która zorganizowała finał widowiska w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Prowadzącą galę była Grażyna Torbicka, której w półfinale towarzyszył Bogusław Kaczyński, a w finale – Henk van der Meulen. Za reżyserię widowiska odpowiadał Dariusz Goczał, a producentem wykonawczym była Małgorzata Jedynak-Pietkiewicz[6]. Reprezentantami kraju zostali 19-letni tancerze baletowi, Magdalena Dzięgielewska i Bartosz Anczykowski[7]. 11 czerwca duet zatańczył w półfinale konkursu i awansowali do finału rozgrywanego 17 czerwca, zajmując w nim miejsce poza pierwszą czwórką[6].

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 1999[edytuj | edytuj kod]

W 1999 roku Polskę w 8. Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy reprezentowali Marta Wojtaszewska i Marcin Krajewski. 4 czerwca para zatańczyła w półfinale konkursu odbywającego się w Lyonie i awansowała do rozgrywanego 10 czerwca finału, w którym zajęła miejsce poza pierwszą czwórką[8].

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2001[edytuj | edytuj kod]

Reprezentantami Polski podczas 9. Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy byli tancerze baletowi, bracia Dawid i Marcin Kupińscy. 18 czerwca pomyślnie przeszli przez półfinał konkursu organizowanego w Londynie i 23 czerwca zatańczyli jako czwarci w kolejności w finale imprezy. Zdobyli w nim pierwsze miejsce, zdobywając największe uznanie jurorów[9]. Za choreografię Bracia odpowiadał Emil Wesołowski[10].

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2003[edytuj | edytuj kod]

W 2003 Polska wzięła udział w 10. Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy organizowanym w Amsterdamie. Reprezentantem kraju został Jakub „Grędziu” Gręda, który został pierwszym w historii tancerzem hip-hopu uczestniczącym w konkursie. 29 czerwca wystąpił w półfinale widowiska i nie zakwalifikował się do finału[11].

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2005[edytuj | edytuj kod]

Gospodarzem 11. Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy została Telewizja Polska, która zorganizowała widowiska w Teatrze Narodowym w Warszawie. Prowadzącą oba etapy konkursowe była Agata Konarska[12]. Reprezentantami kraju została baletnica 17-letnia Elena Karpuchina i jej 19-letni partner Michał Wylot[10]. 24 czerwca zatańczyli w finale konkursu i zajęli ostatecznie drugie miejsce, przegrywając jedynie z reprezentującą Holandię Milou Nuyens[12].

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2011[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku, po latach przerwy w organizacji, Europejska Unia Nadawców powróciła do organizacji Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. 12. edycja konkursu odbyła się w Oslo, reprezentantem Polski został Adam Myśliński. 24 czerwca wystąpił w finale widowiska i nie zajął miejsca w czołowej dwójce[13].

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2013[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku Telewizja Polska została gospodarzem 13. Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy, który odbył się w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Prowadzącym galę finałową był Tomasz Kammel, a producentem wykonawczym został Robert Kamyk[14]. Reprezentant Polski został wyłoniony w trakcie krajowych eliminacji, w których uczestniczyło dziesięciu tancerzy: Kristóf Szabó, Hanna Wiadrowska, Piotr Stanek, Adrian Radwański, Dariusz Nowak, Anna Mikuła, Katarzyna Markiewicz, Łukasz Ludwiczak, Julia Hałka i Katarzyna Ciemniejewska[15]. 7 kwietnia finał selekcji wygrał Kristóf Szabó, zdobywając największe uznanie komisji jurorskiej w składzie: Ewa Wycichowska, Jacek Przybyłowicz i Grzegorz Pańtak. 14 czerwca tancerz wystąpił w finale Konkursu Tańca dla Młodych Tancerzy i nie przeszedł do czołowej dwójki[16]. Za jego choreografię pt. My Life and Love Might Still Go on in Your Heart odpowiadała Katarzyna Kubalska.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2015[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku Telewizja Polska uczestniczyła w 14. Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Reprezentant kraju został wyłoniony podczas programu Młody Tancerz Roku 2015, który poprowadzili Tomasz Kammel i Agnieszka Szydłowska. W selekcjach wystąpiło dziesięciu tancerzy: Julia Szuba, Monika Zaniewicz, Ariadna Herzig, Maja Parysek, Zuzanna Pruska, Maciej Pletnia, Mariusz Morawski, Bartek Włodarz, Szymon Pacholec i Viktoria Nowak[17], która 22 marca wygrała finał eliminacji, zostając reprezentantką Polski w Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy organizowanym w Pilźnie[18].

Paulina Bidzińska, reprezentantka Polski w 15. Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy, maj 2017

19 czerwca 18-letnia tancerka baletowa wystąpiła w finale konkursu i zakwalifikowała się do ścisłego finału, w którym pokonała Stašę Tušar ze Słowenii, dzięki czemu wygrała finał[19]. Jej chorografię pt. Piece in Old Style przygotował Jacek Przybyłowicz.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2017[edytuj | edytuj kod]

W 2017 roku Polska potwierdziła udział w 15. Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Reprezentant kraju został wybrany podczas finału selekcji Młody Tancerz Roku, w którym wzięła udział ośmiu tancerzy: Szymon Hawryszko, Weronika Sieczkarek, Mateusz Dryll, Patryk Kaczmarek, Alicja Kaczor, Paulina Bidzińska, Hanna Szychowicz i Pola Gonciarz[20]. 28 maja odbył się finał eliminacji, który poprowadzili Tomasz Kammel i Agnieszka Szydłowska. Do ścisłego finału awansowały Hanna Szychowicz i Paulina Bidzińska, która ostatecznie zdobyła największe uznanie komisji jurorskiej (w składzie: Iwona Pasińska, Maksim Woitiul i Grzegorz Pańtak), zostając reprezentantką Polski w Konkursie Eurowizji dla Młodych Tancerzy organizowanym w Pradze. Jej zwycięską choreografię pt. Diamentowy sen przygotowała Anna Śmiganowska.

W trakcie finału selekcji wręczono kilka innych nagród: Paulina Bidzińska otrzymała Nagrodę Narodowego Centrum Edukacji, Nagrodę Instytutu Muzyki i Tańca otrzymała Hanna Szychowiak, Nagrodę Przewodniczącej Jury otrzymał Bartłomiej Malarz, a nagrodę publiczności odebrała Pola Gonciarz[21].

16 grudnia Bidzińska zaprezentowała się jako piąta w kolejności w finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy, wykonując choreografię Jacka Przybyłowicza, zatytułowaną La certa. Decyzją trzyosobowej komisji jurorskiej zajęła pierwsze miejsce, pokonując w superfinale Patricię Crnkovič ze Słowenii. W nagrodę otrzymała 7 tys. euro[22].

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Polska uczestniczy w konkursie od 1993 roku. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich polskich reprezentantów i wyniki osiągnięte w poszczególnych latach.

Rok Tancerz(e) Nazwa choreografii Choreograf(owie) Finał Półfinał
1993 Anna Sąsiadek i Jacek Breś Esmeralda Agrippina Vaganova Poza „Top3” Awans
1995 Filip Barankiewicz Paquita Marius Petipa
1997 Magdalena Dzięgielewska i Bartosz Anczykowski Paquita – Grand pas de deux F. Capouste
1999 Marta Wojtaszewska i Marcin Krajewski Stars & Stripes George Balanchine
2001 Dawid i Marcin Kupińscy Brothers Emil Wesołowski 1 Awans
2003 Jakub „Grędziu” Gręda Brak awansu
2005 Elena Karpuchina i Michał Wylot May I have a dance Roman Komassa 2 Awans
2011 Adam Myśliński Mania – C Katarzyna Kmieć Poza „Top2” Brak rundy półfinałowej
2013 Kristóf Szabó My Life and Love Might Still Go on in Your Heart Katarzyna Kubalska
2015 Viktoria Nowak Piece in Old Style Jacek Przybyłowicz 1
2017 Paulina Bidzińska La certa

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]