To jest dobry artykuł

Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polska
w Konkursie Piosenki Eurowizji
Gold medal europe.svg 0
Silver medal europe.svg 1
Bronze medal europe.svg 0
Medals Europe.svg 1
EuroPolonia.svg
Informacje ogólne
Nadawca Telewizja Polska (TVP)
Rok i miejsce debiutu 1994, Dublin
Liczba udziałów 20 razy (14 finałów)
Strona internetowa

Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu imprezą w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP)[1].

Najwyższym wynikiem kraju w konkursie jest drugie miejsce, które w 1994 roku zajęła Edyta Górniak z utworem „To nie ja![1]. Z powodu słabych wyników osiągniętych podczas imprezy, krajowy nadawca nie został dopuszczony do udziału w 45. i 47. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2000 i 2002 roku. W 2011 roku telewizja wycofała się z uczestnictwa w konkursie z powodu przygotowań do mistrzostw Europy w piłce nożnej i letnich igrzysk olimpijskich rozgrywających się w 2012 roku. Kraj powrócił do udziału w konkursie po dwóch latach przerwy, uczestnicząc w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2014 roku[2][3][4].

Historia Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji[edytuj | edytuj kod]

Przed 1994[edytuj | edytuj kod]

Według niektórych źródeł[5][6], Telewizja Polska zgłosiła chęć swojego udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji już w 1975 roku, a pierwszą reprezentantką miała być Anna Jantar z utworem „Mój, tylko mój”. Polska nie została jednak dopuszczona do udziału, a jedynym państwem z bloku wschodniego, któremu udało się przyłączyć do Eurowizji była Jugosławia. Inne źródła podają w wątpliwość informację o potencjalnym udziale Jantar w konkursie[7].

Krajowy nadawca publiczny zaczął emitować konkurs w 1985 roku. W latach 1985–1990 TVP retransmitowała fragmenty konkursu, a w 1991 roku telewizja po raz pierwszy transmitowała „na żywo” finał konkursu.

Konkurs Piosenki Eurowizji 1994[edytuj | edytuj kod]

Edyta Górniak – reprezentantka Polski podczas 39. Konkursu Piosenki Eurowizji 1994, wrzesień 2009

Telewizja Polska zdecydowała się wysłać swojego pierwszego reprezentanta na 39. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Dublinie. Pierwszą kandydatką, do której zwróciły się władze TVP, była Edyta Bartosiewicz, która odrzuciła propozycję. Pierwszą reprezentantką kraju została ostatecznie Edyta Górniak, która zgłosiła do siedziby stacji trzy utwory, w tym m.in. „Dotyk” oraz „To nie ja!”, napisany przez Stanisława Syrewicza i Jacka Cygana. W trakcie przygotowań polskich słów do konkursowej piosenki przez Cygana Górniak zaproponowała mu stworzenie warstwy tekstowej do drugiej kompozycji, której autorem był Piotr Rubik. Ostatecznie jednak piosenkarka zdecydowała się na wystąpienie w konkursie z propozycją „To nie ja!”[8].

Po przyjeździe do Irlandii piosenkarka przeziębiła się, co było powodem zaśpiewania przez nią podczas próby do finałowego występu dzień przed koncertem finałowym, tj. 29 maja, fragmentu piosenki w języku angielskim. Wykonanie naruszyło ówczesny regulamin widowiska nakazujący każdego uczestnikowi śpiewanie swojej propozycji w języku ojczystym. Sprzeciw wobec uczestnictwu Górniak wyraziły delegacje m.in. z Hiszpanii, Szwecji i Grecji, samej reprezentantce groziła natomiast dyskwalifikacja. Artystka wystąpiła jednak podczas konkursu, a jej występ wzbudził podziw wszystkich zebranych delegacji konkursowych, samych organizatorów oraz m.in. prezydent Irlandii Mary Robinson[8]. Ostatecznie zdobyła ona łącznie 166 punktów, w tym maksymalne noty 12 punktów od komisji jurorskich z Wielkiej Brytanii, Austrii, Estonii, Litwy i Francji, dzięki czemu zakończyła udział na drugim miejscu[9]. Podczas występu Górniak miała na sobie sukienkę kupioną w Hongkongu za ok. 30 milionów starych złotych[10], na scenie towarzyszył jej natomiast żeński chórek, w którego skład weszła Alicja Borkowska oraz dwie irlandzkie piosenkarki[11].

W skład polskiej komisji jurorskiej oceniającej wszystkie propozycje konkursowe weszli: Irena Santor, Włodzimierz Korcz, Tadeusz Woźniak, Maciej Chmiel, Szymon Majewski, Małgorzata Szniak, Marek Gaszyński i Marek Niedźwiecki, a przedwodniczącym jury został Janusz Kosiński.

Po powrocie delegacji do Polski, kompozytor piosenki został oskarżony przez izraelskiego piosenkarza Joniego Nameriego o popełnienie plagiatu jego piosenki „Zakochany mężczyzna” z 1987 roku. Ostatecznie jednak zarzuty oddalono[12].

Konkurs Piosenki Eurowizji 1995[edytuj | edytuj kod]

Podczas 40. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1995 roku Polskę reprezentowała Justyna Steczkowska z utworem „Sama” autorstwa Mateusza Pospieszalskiego i Wojciecha Waglewskiego[13]. Piosenkarka otworzyła koncert finałowy rozgrywany 13 maja w Dublinie i ostatecznie zajęła osiemnaste miejsce z 15 punktami[14]. Podczas występu artystce towarzyszył chórek wokalny, w skład którego weszła m.in. siostra piosenkarki Magda Steczkowska, natomiast orkiestrą dyrygował Noel Kelehan[15].

W skład polskiej komisji jurorskiej oceniającej wszystkie propozycje konkursowe weszli: Andrzej Marzec, Małgorzata Gelo, Marek Bieliński, Ewa Zychowicz, Irena Santor, Marek Łańcucki, Edyta Górniak, Mariusz Jagoda, Janusz Rzeszewski, Justyna Kucharska, Czesław Niemen, Mirosława Zamojska, Janusz Stokłosa, Agnieszka Jakołcewicz, Robert Janson i Wiesława Siudara, zaś sekretarzem jury został Jan Chojnacki[16].

W wywiadach udzielanych po występie w konkursie Justyna Steczkowska przyznawała, że „przegrała z kretesem”. W programu Gwiazdy Cejrowskiego wyznała: Były olbrzymie nadzieje. (...) Wracałam bardzo smutna, zapłakana, ale bez żalu do nikogo. Ale z perspektywy czasu, jak patrzę na ten występ, to był on trochę słaby.

Konkurs Piosenki Eurowizji 1996[edytuj | edytuj kod]

Reprezentantką Polski podczas 41. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1996 roku została Kasia Kowalska z utworem „Chcę znać swój grzech”, który napisała we współpracy z Robertem Amirianem[17]. W finale konkursu, który odbył się 18 maja w Oslo, piosenkarka zajęła piętnaste miejsce z 31 punktami[18]. Podczas występu orkiestrą dyrygował Wiesław Pieregorólka[19], natomiast na scenie artystce towarzyszył kontrabasista Adam Cegielski, pianista Bogdan Hołownia oraz chórek, w skład którego weszły Dorota Miśkiewicz i Anna Serafińska[20].

Jak przyznała sama Kowalska w wywiadzie dla magazynu Claudia w 2008 roku, samolot, którym wracała do Polski po finale konkursu, wpadł w dziurę powietrzną. Od tamtej pory artystka odczuwa strach przed lataniem[21][22].

Konkurs Piosenki Eurowizji 1997[edytuj | edytuj kod]

W 1997 roku reprezentantką Polski na 42. Konkursie Piosenki Eurowizji została wybrana wewnętrznie przez TVP Anna Maria Jopek z piosenką „Ale jestem”, którą napisali Tomasz Lewandowski i Magda Czapińska[23]. Kandydaturę udziału Jopek w konkursie nadesłała do krajowego nadawcy Gina Komasa, ówczesna szefowa nagrań w Polskim Radiu[24].

W finale widowiska, który został zorganizowany 3 maja w Dublinie, artystka zajęła 11. miejsce w finale z 54 punktami na koncie[25]. Podczas występu Jopek towarzyszył basista Wojciech Pilichowski, gitarzysta i wokalista Robert Amirian, a także Krzysztof Przybyłowicz na perkusji oraz dwie chórzystki: Agnieszka Betley i Dorota Miśkiewicz. Orkiestrą dyrygował natomiast Krzesimir Dębski[26][27].

W skład polskiej komisji jurorskiej oceniającej wszystkie finałowe propozycje konkursowe weszli: Wioleta Machowiec, Jacek Skubikowski, Patrycja Markowska, Robert Janson, Magda Makarewicz, Wojciech Karolak, Olga Kurek, Paweł Brodowski, Danuta Błażejczyk, Michał Borkowski, Anita Lipnicka, Grzegorz Szczyrba, Joanna Rawik, Jacek Makowski, Hanna Banaszak i Artur Jaworski. Sekretarzem jury został Jan Chojnacki, który podał w finale wyniki polskiego głosowania, natomiast notariuszem – Robert Błaszczak[28].

Jak przyznała sama Jopek w wywiadzie dla „Gazety Wrocławskiej”, po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji otrzymała kilka propozycji podpisania kontraktów wydawniczych[29][30].

Konkurs Piosenki Eurowizji 1998[edytuj | edytuj kod]

W 1998 roku TVP rozpoczęła wewnętrzne eliminacje mające wyłonić reprezentanta Polski w 43. Konkursie Piosenki Eurowizji. Do telewizji nadesłano łącznie 45 propozycji[31], spośród których na reprezentanta kraju wyłoniony został zespół Sixteen z piosenką „To takie proste” autorstwa Jarosława i Olgi Pruszkowskich[32]. Formacja wystąpiła w finale imprezy, który odbył się 9 maja w Birmingham, wystąpiła jako siódma w kolejności i zajęła ostatecznie 17. miejsce z 19 punktami, w tym m.in. z notą 10 punktów, którą otrzymała od komisji jurorskiej z Rumunii[33]. Podczas występu orkiestrą dyrygował Wiesław Pieregorólka[34].

Podczas konkursu w 1998 roku po raz pierwszy wprowadzono głosowanie audiotele. W każdym kraju powołana została ośmioosobowa komisja jurorska, której wyniki głosowania brano pod uwagę w przypadku problemów technicznych w głosowaniu telefonicznym. W skład polskiej komisji jurorskiej, oceniającej wszystkie konkursowe propozycji, weszli: Janusz Kosiński (przewodniczący jury), Marek Michalski, Patrycja Kosiarkiewicz, Olgierd Chrobak, Aneta Jaworska-Rutkowska, Jerzy Gach, Majka Jeżowska, Maria Kopek i Paweł Kostrzewa. Sekretarzem jury, który podał w finale wyniki polskiego głosowania, ponownie został Jan Chojnacki, natomiast notariuszem – Robert Błaszczak[35].

Konkurs Piosenki Eurowizji 1999[edytuj | edytuj kod]

Reprezentantem kraju podczas 44. Konkursu Piosenki Eurowizji został Mieczysław Szcześniak z utworem „Przytul mnie mocno” autorstwa Seweryna Krajewskiego i Wojciecha Ziembickiego[36]. Artysta wystąpił jako dwunasty w finale widowiska, który odbył się 29 maja w Jerozolimie, i zdobył ostatecznie 17 punktów w głosowaniu telewidzów, dzięki czemu zajął ostatecznie 18. miejsce w finałowej klasyfikacji[37].

W skład polskiej komisji jurorskiej oceniającej wszystkie konkursowe propozycji, powołanej w przypadku problemów z przyjmowaniem głosów telewidzów, weszli: Leszek Gnoiński, Anna Budzyń, Andrzej Kuryło, Magda Karłowicz, Jacek Rokiciński, Monika Makowska, Andrzej Piaseczny i Aneta Jaworska. Sekretarzem jury podającym w finale wyniki polskiego głosowania został Jan Chojnacki, natomiast skrutinierem czuwającym nad prawidłowym przebiegiem głosowania – Robert Błaszczak[38].

Jak wyznał sam Szcześniak w wywiadzie dla portalu JazzSoul.pl w 2011 roku, udział w konkursie nauczył go, żeby „już nigdy nie dał się przekonać, żeby śpiewać w miejscach, które nie są przeznaczone dla niego”. Dodał także, że „jego zadaniem jest śpiewać w miejscach, gdzie liczy się dobra muzyka i dobre wykonawstwo”[39]. Jak przyznał w trakcie internetowego czatu z fanami w tym samym roku, jego występ w widowisku był pomysłem wytwórni płytowej, z którą miał podpisany kontrakt[40].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2000[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z ówczesnym regulaminem konkursu, TVP nie mogła wystawić swojego reprezentanta na 45. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowanego w 2000 roku ze względu na słaby wynik osiągnięty przez Mieczysława Szcześniaka podczas koncertu finałowego w 1999 roku[41]. Telewizja transmitowała jednak koncert finałowy konkursu.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2001[edytuj | edytuj kod]

W 2001 roku TVP powróciła do stawki konkursowej widowiska i zdecydowała się na wystawienie swojego reprezentanta na 46. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Kopenhadze. Podobnie jak w poprzednich latach, wyboru wykonawcy dokonała sekcja rozrywki Telewizji Polskiej, której szefem w tymże roku był Marek Sierocki. Dziennikarz zlecił kilku polskim kompozytorom napisanie utworu mającego reprezentować kraj w konkursie. Kompozytorem jednej z propozycji nadesłanych do stacji był Romuald Lipko, który zaproponował nagranie swojego numeru Natalii Kukulskiej, jednak ta odrzuciła propozycję. Niedługo potem stacja zaproponowała udział w konkursie Andrzejowi „Piaskowi” Piasecznemu, który ostatecznie przyjął zaproszenie. Piosenkarz odmówił jednak wykonania piosenki Lipki ze słowami autorstwa Andrzeja Mogielnickiego[42] i stworzył inną piosenkę, do napisania której został zaproszony także kompozytor Robert Chojnacki[43].

2 marca 2001 roku TVP oficjalnie poinformowała, że Piaseczny będzie reprezentował Polskę podczas Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Z kimś takim”[44]. Pod koniec miesiąca stacja ogłosiła jednak, że podczas imprezy zostanie zaprezentowana anglojęzyczna wersja piosenki. Tym samym piosenka została pierwszą anglojęzyczną propozycją kraju w imprezie[45].

W skład rezerwowej komisji jurorskiej zasiedli: Monika Makowska, Robert Karpiński, Maja Rajczuk-Żukowska, Tomasz Stańczyk, Małgorzata Olszewska, Michał Żebrowski, Urszula i Marek Łańcucki. Przewodniczącym jury był Andrzej Witkowski, sekretarzem – Maciej Orłoś, a notariuszem – Dorota Rynkiewicz[46].

W finale konkursu, który odbył się 12 maja, Piaseczny otrzymał łącznie 11 punktów, dzięki czemu zajął ostatecznie dwudzieste miejsce[47]. W trakcie występu towarzyszył mu trzyosobowy żeński chórek w składzie: Beata Bednarz, Patrycja Gola i Katarzyna Pysiak[48]. Piosenkarz wystąpił na scenie w brązowym futrze, które w trakcie śpiewania zdjął, za co został wyróżniony nieoficjalną Nagrodą im. Barbary Dex dla najgorzej ubranego wykonawcy eurowizyjnego[49].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2002[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie w ówczesnym regulaminem, udział polskiego nadawcy w 47. Konkursie Piosenki Eurowizji został uniemożliwiony z powodu zajęcia słabego wyniku przez Andrzeja Piasecznego w widowisku w poprzednim roku[50][51]. Podobnie jak przed dwoma laty, polski nadawca zdecydował się jednak na transmisję konkursu.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2003[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku nadawca publiczny postanowił po raz pierwszy zorganizować krajowe eliminacje do konkursu[52]. Do siedziby nadawcy zgłoszono 43 kompozycje, z czego do stawki finałowej koncertu selekcyjnego komisja sędziowska (w składzie: Janusz Kosiński, Zygmunt Kukla, Leszek Kumański, Marek Sierocki, Hirek Wrona i Piotr Klatt) wybrała piętnastu uczestników, którymi zostali: Zdobywcy Pewnych Oskarów, Gosia Orczyk, Stachursky, Varius Manx, Wilki, Bracia, Ich Troje, Ocean Front, IRA, Magda Femme i Spotlight, Blue Café, Adieu i Krzysztof Antkowiak, Ha-Dwa-O! i Jan Benedek[53][54][55]. Tuż po ogłoszeniu listy finalistów z rywalizacji zdyskwalifikowana została piętnasta uczestniczka, Georgina Tarasiuk, która zgłosiła się do eliminacji w wieku trzynastu lat[56] (regulamin stanowił, że w finale mogą brać udział artyści od szesnastego roku życia)[57][58]. Liczba uczestników polskich selekcji została zredukowana do czternastu[59]. Zwycięzcami selekcji do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji została grupa Ich Troje z utworem „Keine Grenzen – Żadnych granic[60][61]. Piosenka miała nawoływać do pokoju i do zaprzestania wojen na świecie[62][63]. Finał krajowych eliminacji obejrzało łącznie prawie 7,27 miliona telewidzów, co dało stacji wynik ok. 48% udziału na rynku tego dnia[64].

Tuż po finale eliminacji pojawiły się doniesienia, jakoby z powodu problemów technicznych uniemożliwiono oddawanie głosów na innych uczestników selekcji[65]. Podczas odczytywania oficjalnych wyników selekcji Artur Orzech ogłosił, że telewidzowie oddali niemal 35 tys. głosów na swoich faworytów. Jak się później okazało, system komputerowy zliczający głosy nie był przygotowany do otrzymania dużej ilości SMS-ów wysyłanych w ciągu 15 minut[66], przez co producenci zdecydowali się na ogłoszenie cząstkowych wyników na podstawie głosów, które spłynęły w czasie transmisji widowiska[67]. W trakcie całego koncertu otrzymano 27 049 SMS-ów[68]. W efekcie głosy publiczności docierały jeszcze dwa dni po konkursie, a łączna ich suma wyniosła około trzystu tysięcy[66][69]. Nie zmieniło to ostatecznych wyników, jednak zmniejszyło do 3% przewagę zwycięzców nad zdobywcami drugiego miejsca[70]. Pomimo wyjaśnień, zespół był krytykowany w mediach, a wyniki finału uznano za „sfałszowane” oraz „ustalone z góry”[71].

W tym samym czasie Ich Troje pojawił się (pod nazwą Troje) na liście finalistów niemieckich eliminacji do konkursu, do których zgłosił się z utworem „Liebe macht Spaß[72][73] nagranym we współpracy z niemiecką wokalistką Elli Mücke[74]. Jak tłumaczył Wiśniewski, grupa wystąpiła w selekcjach w celu promocji płyty, którą muzycy zamierzali wydać na niemieckim rynku muzycznym[75]. Formacja zajęła ostatecznie szóste miejsce w finale eliminacji[76].

Przed występem w Konkursie Piosenki Eurowizji zespół wyruszył w europejską trasę promocyjną, którą zafundowała wytwórnia formacji, Universal Music Polska. Jak wyznał wokalista grupy, Michał Wiśniewski, krajowy nadawca nie był zainteresowany wsparciem finansowym reprezentantów, przez co muzycy zastanawiali się nad rezygnacją z udziału w konkursie[77]. Ostatecznie, w maju zespół wystąpił w finale konkursu i zajął ostatecznie 7. miejsce, zdobywając łącznie 90 punktów, w tym maksymalną notę 12 punktów od Niemiec i po 10 punktów od Austrii i Malty[78]. Ośmioosobowa krajowa komisja jurorska (w składzie: Marta Gach, Piotr Rzeczycki, Dorota Miśkiewicz, Krzysztof Wydrzycki, Agnieszka Olszewska, Tomasz Augustyniak, Aneta Strypikowska i Zygmunt Kukla; przedstawicielem jury był Janusz Kosiński, sekretarzem – Maciej Orłoś, a notariuszem – Joanna Wrzochalska-Zarębska[79]), której wyniki wykorzystane byłyby w przypadku problemów z głosowaniem telewidzów, umieściła w pierwszej trójce swojego rankingu propozycje z Estonii, Belgii (zwycięzcy polskiego głosowania) oraz Portugalii[80]. Telewidzowie przyznali łącznie 129 076 głosów, w tym 19 894 nieważnych, ponieważ zostały oddane na zespół Ich Troje[81].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2004[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2003 roku TVP rozpoczęła etap nadsyłania propozycji, które miały szansę wziąć udział w selekcjach do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji[82]. Pod koniec stycznia 2004 roku[83] stacja zorganizowała Krajowe Eliminacje, podczas których wystąpiło 15 kandydatów, wybranych spośród 75 propozycji przez specjalną komisję jurorską w składzie: Marek Sierocki, Janusz Kosiński, Hirek Wrona, Zygmunt Kukla, Piotr Metz, Piotr Klatt, Bartosz Jastrzębowski[84])[85][86]. W finale eliminacji, który prowadzili Magdalena Mołek i Tomasz Kammel[87], wystąpili: Golden Life[88], Łzy[89], Alicja Janosz, Magda Steczkowska i Indigo, Katarzyna Klich, Marcin Rozynek, Janusz Radek, Sistars, Goya, Planeta, Łukasz Zagrobelny i Offside, Kowalski, Krzysztof Kiljański i Blue Café[90][84]. Największą liczbę 51 736 głosów od telewidzów otrzymał utwór „Love Song” zespołu Blue Café, który został reprezentantem Polski podczas konkursu[85][91][92][93]. Finał eliminacji obejrzało łącznie 6 508 011 telewidzów[94], podczas koncertu gościnnie wystąpiły In-Grid oraz Sertab Erener, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji w 2003 roku[95].

Dzięki zajęciu miejsca w pierwszej dziesiątce przez zespół Ich Troje podczas konkursu w 2003 roku, grupa Blue Café miała zapewnione miejsce w finale[96]. W kwietniu zespół wyruszył w europejską trasę promocyjną[97][98][99], a 15 maja wystąpił w finale widowiska z 19. numerem startowym[100] z przearanżowaną wersją piosenki, do której dodano hiszpańskojęzyczny bridge[101]. Tatiana Okupnik, wokalistka zespołu, zaprezentowała się na scenie w czarnej, prześwitującej sukience, która wywołała wiele kontrowersji[102]. Utwór otrzymał 27 punktów od telewidzów, kończąc udział na 17. miejscu w ogólnej klasyfikacji[103].

Po finale widowiska polskie media krytykowały Konkurs Piosenki Eurowizji, uznając go m.in. za „kicz i amatorszczyznę”, a także występ polskiej reprezentacji, tj. ujęcia kamer oraz choreografię, kreację i umiejętności wokalne Okupnik[104].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2005[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec września 2004 roku pojawiły się doniesienia o planach zorganizowania krajowych eliminacji do 50. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2005 roku[105], swoje zainteresowanie udziałem wyraził m.in. zespół Virgin[106]. Na przełomie listopada i grudnia pojawiły się pogłoski o planie wycofania się stacji z udziału w widowisku, później telewizja potwierdziła jednak chęć uczestnictwa[107][108]. W styczniu TVP poinformowała, że reprezentant kraju zostanie wybrany wewnętrznie[109][110][111] przez 28-osobową komisję jurorską[112]. Decyzja o wyborze reprezentanta przez komisję jurorską zniechęciła niektórych polskich wykonawców z uczestnictwa w selekcjach, w tym m.in. zespół Virgin oraz Janusza Artura Stefaniaka, który zgłosił swoją piosenkę „Intymne myśli (You Know What I Mean)” do francuskich eliminacji[113].

Za uczestnictwo w konkursie TVP miała zapłacić EBU ok. 1 miliona złotych[114]. Termin zgłaszania kandydatów trwał do 20 stycznia[115]. Chęć udziału w wewnętrznych selekcjach wyrazili m.in. niemiecki kompozytor Ralph Siegel oraz maltański muzyk Gerard James Borg[116], ostatecznie do siedziby nadawcy nadesłano 63 propozycje, z czego część nie spełniania czasowych wymogów eurowizyjnej kompozycji, przekraczając regulaminowe trzy minuty trwania[117]. Swoje kandydatury mieli zgłosić m.in.: Patrycja Markowska, Felicjan Andrzejczak, Kapela Ludowa Johna Paluszkina, Kapela Pieczarków, Tigra, Jakub i Maciej Molędowie, Analog, Alexandra Eisenstein, Neil Anthony, Marco Bocchino[118] i Offside (z utworem „Wiatr od słońca”)[117].

Nazwisko reprezentanta zostało podane podczas specjalnego odcinka programu TVP Stratosfera, transmitowanego 29 stycznia 2005 roku[119]. W trakcie programu ogłoszono, że na konkurs do Kijowa pojedzie zespół Ivan i Delfin z utworem „Czarna dziewczyna[120][117]. Na zwycięską piosenkę zagłosowało 15 z 28 członków komisji jurorskiej, tj: Jacek Cieślak (Rzeczpospolita; sekretarz komisji[121]), Janusz Czajka (Wirtualna Polska), Tomasz Deszczyński (Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska), Alina Dragan (dziennikarz muzyczny Programu Trzeciego Polskiego Radia), Mariusz Duma (Disco Music Club), Leszek Gnoiński (Codzienna Gazeta Muzyczna), Wojciech Jagielski (Radio Zet), Zygmunt Kukla (dyrygent), Aleksander Rogoziński (Radio Kolor), Robert Sankowski (Gazeta Wyborcza), Tomasz Słoń (Interia.pl), Michał Szcześniak (Życie), Paweł Sztompke (Polskie Radio), Łukasz Wawro (Onet.pl) i Andrzej Witkowski (TVP1)[122]. Utwór zdobył w sumie 141 punktów, w tym najwyższą notę (12) od ośmiu sędziów[123][124]. Drugie miejsce w głosowaniu jurorów zdobyła piosenka „First Kiss” Moniki Jarosińskiej i Zenona Boczara, a trzecie – utwór „Le luxe” zespołu Abra. W pierwszej dziesiątce znaleźli się także: Agata Torzewska („Ma vie”), Ewa Kowalska i Przyjaciele („Euro Smile”), Leonie („Miracle”), Krzysztof Antkowiak („Roses All Around”), Drum Machina („Jumpin’”), Lady Tullo („Full of Life”) i Zuzanna Szreder („Did I...?”)[124].

Utwór „Czarna dziewczyna” spotkał się z krytycznym odbiorem. Polscy fani konkursu zarzucali kompozycji m.in. to, że reprezentuje gatunek disco polo. Pesymistycznie ocenili również sam zespół, zarzucając fakt, że wokalistą grupy jest Rosjanin (Czy nie można było kogoś wybrać, kto jest Polakiem?). Janusz Kosiński, przewodniczący eurowizyjnej komisji TVP, skomentował wybór komisji słowami: Jako przewodniczący jury jestem w Warszawie i oglądam teledyski do piosenek, które startują w Konkursie Piosenki Eurowizji. Ivan i Delfin mają słabe szanse, by awansować do finału. (...) Mój osąd oparty jest na teledysku do piosenki „Czarna dziewczyna”. Być może choreografia, a mają mieć jakieś szalone efekty, zaważy na awansie[125][126]. Zwolennicy utworu twierdzili, iż „na tego typu festiwal ten zespół się nadaje w sam raz... Tam nie ma po co wysyłać zbyt zaawansowanej muzyki”[127]. Wśród zagranicznych fanów konkursu również zapanował podział: dla wielu „Czarna dziewczyna” była „doskonałym utworem na festiwal Eurowizji”. Krytycy podkreślali, że utwór nie ma żadnych szans na sukces w takich krajach, jak Hiszpania czy Wielka Brytania[127]. Występ oceniany był pozytywnie przez dziennikarzy oglądających próby sceniczne[128] oraz entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność obecną na próbach[129].

19 maja zespół wystąpił z ostatnim, dwudziestym piątym numerem startowym w półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie[130][131][132]. Zajął jedenaste miejsce z 81 punktami na koncie i nie awansował do finału[133][134][135]. Do awansu zabrakło mu czterech punktów[136]. Na scenie towarzyszyły im dwie tancerki: Radosława Bogusławka i Aneta Bocwińska-Bartoszuk[137], oraz piosenkarka Gosia Andrzejewicz, która grała na akordeonie i śpiewała w chórkach[138].

Po finale konkursu Maria Szabłowska, dziennikarka muzyczna i przewodnicząca polskiej komisji Konkursu Piosenki Eurowizji, skomentowała półfinałowy występ zespołu słowami: Niepotrzebnie postawiliśmy na ludyczność. Głosowanie pokazało, że europejska publiczność lubi nie tylko lekką muzykę. Prawdopodobnie zjadła ich trema. Ivan Komarenko nie rozwinął się na scenie i słabo zaśpiewał[139][140]. W czerwcu 2012 roku polska prezentacja zajęła 16. miejsce w rankingu dwudziestu najciekawszych występów eurowizyjnych ostatnich lat zorganizowanym przez chorwacką stronę poświęconą konkursowi (Eurosong.hr). Twórcy zestawienia swój wybór skomentowali słowami: Wielu twierdzi, że utwór powinien być lepszy. Na poziomie prezentacji scenicznej, zrobiono wszystko, co się da. Ciekawy, wesoły, energiczny i euforyczny występ. Zgodnie z rytmem refrenu, sama atmosfera robi się „silniejsza”, a Cyganki w kolorowych sukniach przez cały występ uświadamiają nam – cieszcie się, kochajcie i weselcie![141][142].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2006[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2005 roku TVP potwierdziła powrót do wyboru eurowizyjnego reprezentanta podczas finału krajowych eliminacji[143]. W grudniu ponowny udział w selekcjach wyraził zespół Ich Troje, który reprezentował kraj podczas konkursu w 2003 roku[144]. Ostatecznie do siedziby nadawcy napłynęło 113 zgłoszeń[145][146], a do stawki finałowej koncertu zakwalifikowało się piętnastu wykonawców: Ich Troje, Brathanki, Maciej Silski, Sławomir Uniatowski, Agata Torzewska, Queens, Dezire, Ha-Dwa-O!, Kasia Cerekwicka, Kasia Moś, The Jet Set, KTO TO, Danzel, Leonie Kuizenga i Mosqitoo, na liście rezerwowej znaleźli się natomiast: Jerzy Grunwald, The Crakers, Sara May, Offside i Anabel Conde[147][148]. Wśród zgłoszonych utworów znalazły się także kandydatury takich wykonawców, jak m.in. Marta „Mandaryna” Wiśniewska, Ivan i Delfin, Szymon Wydra[149], Marcin Czyżewski oraz duet Janusz Artur Stefaniak i Patryk Smolarek[150].

28 stycznia 2006 roku w studiu telewizyjnej Jedynki[151][152] odbył się koncert finałowy selekcji Piosenka dla Europy 2006, o zwycięzcy zdecydowali telewidzowie, którzy głosowali w systemie audiotele, oraz przyznająca punkty w tzw. systemie eurowizyjnym (tj. 12, 10, 8-1 punktów) komisja jurorska w składzie: Maryla Rodowicz (piosenkarka, przewodnicząca komisji sędziowskiej), Maria Szabłowska (dziennikarka Polskiego Radia), Elżbieta Skrętkowska (autorka programu Szansa na sukces), Beata Drążkowska (członkini Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska), Zygmunt Kukla (dyrygent), Robert Leszczyński (dziennikarz muzyczny), Janusz Kosiński (sekretarz jury, bez prawa głosu)[153] w stosunku głosów 50:50[154]. Ostatecznie największą liczbę 17 punktów otrzymały dwie propozycje: „Follow My Heart” zespołu Ich Troje oraz „Na kolanaKasi Cerekwickiej. Ówczesny regulamin określał, że w przypadku remisu ważniejsze są głosy przyznane przez publiczność, dlatego reprezentantem Polski podczas 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2006 roku została grupa Ich Troje, która otrzymała największą ilość 12 punktów w głosowaniu audiotele[155][156][157]. Gościnnie podczas koncertu finałowego wystąpiły zespoły Bajm oraz Blue Café[158].

W kwietniu zespół rozpoczął paneuropejską trasę promocyjną utworu[159][160][161][162]. 18 maja grupa zaśpiewała jako dwunasta reprezentacja podczas półfinału konkursu organizowanego w Atenach[163]. Eurowizyjną wersję wzbogacono o dwa nowe języki: niemiecki (wykonany w drugiej zwrotce) oraz rosyjski (wykonany w drugim refrenie)[164][165]. Członkowie zespołu ubrani byli w kostiumy inspirowane strojami europejskiej arystokracji XVIII wieku. Anna Świątczak miała na sobie również wenecką maskę, a Magda Femme i Justyna Majkowska trzymały w rękach wielkie maskaradowe maski, które symbolizowały maskowanie prawdziwych uczuć, o jakich była mowa w tekście utworu[166][167]. Pod koniec prezentacji Wiśniewski przytulił się do brzucha ciążowego swojej żony, Anny[168]. Grupa zdobyła łącznie 70 punktów i zajęła 11. miejsce w końcowej klasyfikacji, przez co nie awansowała do finału[169][170]. Do awansu Polski zabrakło sześciu punktów[171].

Po udziale w konkursie Michał Wiśniewski podziękował zespołowi, wszystkim fanom oraz Polonii za wszystkie oddane głosy[172].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2007[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec listopada 2006 roku opublikowano listę uczestników polskich eliminacji do 52. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Helsinkach – Piosenka dla Europy 2007. Finalistów wybrała komisja jurorska w składzie: Piotr Klatt, Zygmunt Kukla i Gina Komasa. Do udziału w finale krajowych selekcji zostali dopuszczeni następujący wykonawcy: Vino, The Jet Set, Charizma, Kuba i Maciej Molęda, Natasza Urbańska, Bikini, Button Hackers, Ania Szarmach, Hania Stach i Mikael Erlandsson. Na liście rezerwowej znalazło się natomiast pięciu wykonawców: Lidia, Zee, Kabri, Sandra Oldenstam i Plastic[173].

The Jet Set podczas występu w półfinale 52. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2007

Faworytem internautów do wygrania selekcji był zespół The Jet Set i ich utwór „Time to Party[174], który ostatecznie zdobył największą liczbę głosów od telewidzów podczas finału organizowanego 3 lutego 2007 roku[175], dzięki czemu został reprezentantem Polski w konkursie[176][177][178]. W trakcie koncertu gościnnie wystąpili, m.in. Artur Orzech, Jacek Cygan, Maciej Zień i Agustin Egurrola, którzy wzięli udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym konkursu. Reżyserem widowiska został Leszek Kumański, koncert poprowadzili natomiast Artur Orzech (pierwotnie miał to być Michał Figurski) i Paulina Chylewska[179].

Przed występem w konkursie, zespół The Jet Set udał się w trasę promocyjną po Europie. Wystąpił podczas finału selekcji hiszpańskich (Mision Eurovision), łotewskich (Dziesma 2007), litewskich i ukraińskich, podczas koncertu Cyprus 12 point (w którym zaprezentowano premierowo cypryjską propozycję). 30 marca utwór został wykonany w trakcie irlandzkiego talk-show, The Late Late Show, a dzień później – w rosyjskim programie C1R[180].

W maju duet rozpoczął próby do występu w półfinale konkursu[181][182]. Podczas przygotowań, Sasha Strunin (wokalistka zespołu) opisała prezentację jako „zachowaną w stylu Moulin Rouge[183].

10 maja duet wystąpił z czternastym numerem startowym w koncercie półfinałowym, zdobył 75 punktów i zajął ostatecznie 14. miejsce, przez co nie awansował do finału[184][185][186].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2008[edytuj | edytuj kod]

Isis Gee podczas występu w półfinale 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2008

W grudniu 2007 roku TVP potwierdziła udział w 53. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanego w Belgradzie i poinformowała, że krajowy reprezentant zostanie wybrany 23 lutego 2008 roku podczas koncertu selekcyjnego Piosenka dla Europy 2008[187][188]. Termin nadsyłania zgłoszeń do siedziby nadawcy minął 2 stycznia 2008 roku[189]. Ostatecznie do stacji napłynęło łącznie ok. 100 propozycji[190], do stawki finałowej zakwalifikowanych zostało dziesięciu kandydatów: Maciej Starnawski i Urban Noiz[191], Afromental, Queens, Isis Gee, Edi Ann, Kasia Nova, Margo, Man Meadow, Sandra Oxenryd i Krzysztof Zalewski[192][193], natomiast na listę rezerwową trafiło pięciu wykonawców: Plastic, Grzegorz Kloc, Michał Karpacki, Zenon Boczar i Kashmir[192]. Oprócz tego, stacja przyznała trzy tzw. „dzikie karty” umożliwiające udział w eliminacjach poza rekomendacją komisji jurorskiej; zaproszenie otrzymali: Natasza Urbańska, Izabela Kopeć oraz zespół Żywiołak[194]. O udział w eliminacjach starali się także m.in. Video i Jarosław Wist[189].

Przed rozegraniem finału pojawiły się pogłoski o zmanipulowaniu wyników i wewnętrzny wybór Urbańskiej na reprezentantkę kraju[195]. Stacja zdementowała doniesienia[196]. Podczas koncertu finałowego maksymalną liczbę 24 punktów (po 12 punktów od telewidzów oraz komisji jurorskiej w składzie: Maryla Rodowicz, Paweł Sztompke, Adrian Stanisławski, Janusz Kosiński) otrzymał utwór „For LifeIsis Gee[197], dzięki czemu piosenkarka została trzynastą reprezentantką Polski podczas konkursu[198][199][200][201].

Przed udziałem w konkursie Gee wystąpiła w irlandzkim programie reality-show The Late Late Show with Craig Ferguson[202]. 20 maja odbył się pierwszy koncert półfinałowy, w którym Gee wykonała utwór jako dziesiąta w kolejności. Zajęła 10. miejsce oraz awansowała do rundy finałowej, zdobywając tzw. „dziką kartę” od jurorów[203]. Tym samym, „For Life” został pierwszym utworem reprezentującym Polskę, który awansował do finału, od czasu wprowadzenia rundy półfinałowej w 2004 roku. Podczas finałowego koncertu, który odbył się 24 maja, singel ponownie został wykonany jako dziesiąta konkursowa propozycja. Zdobył w sumie 14 punktów (10 od Irlandii i 4 od Wielkiej Brytanii), remisując z reprezentacjami Niemiec oraz Wielkiej Brytanii i zajmując ostatecznie przedostatnie, 24. miejsce[204][205][206]. Polski nadawca transmitował jedynie pierwszy półfinał oraz finał konkursu[207][208].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2009[edytuj | edytuj kod]

Lidia Kopania podczas występu w koncercie Piosenka dla Europy 2009, luty 2009

Po zajęciu przedostatniego miejsca w finale konkursu w 2008 roku TVP rozważała wycofanie się w udziału w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji. Telewizja sugerowała wówczas zmianę regulaminu konkursu oraz przywrócenie do niej komisji jurorskiej, aby ograniczyć geograficzno-polityczne głosowanie telewidzów[209].

W połowie listopada[210] TVP potwierdziła udział w konkursie w 2009 roku. Poinformowała wówczas, że reprezentant zostanie wybrany w trakcie krajowych eliminacji Piosenka dla Europy 2009[211]. Od 28 listopada[212] do 16 stycznia 2009 roku przyjmowano zgłoszenia konkursowe[213]. 23 stycznia TVP opublikowała listę dwunastu finalistów, którymi zostali: Marco Bocchino i Aleksandra Szwed, Katarzyna Skrzynecka, Ira, Lidia Kopania, Renton, Stachursky, Det Betales, Mikromusic, Artur Chamski, Tigrita Project, białoruski zespół Dali i szwedzki duet Man Meadow[214]. Kilka dni później TVP zdyskwalifikowała z uczestnictwa Katarzynę Skrzynecką, jedną z faworytek fanów do wygrania[215], która złamała zasady widowiska po zaprezentowaniu swojej konkursowej piosenki „Amazing” w jednym z odcinków programu Taniec z gwiazdami na kilka dni przed 1 października, czyli datą, przez którą utwory zgłoszone do konkursu nie mogły być publikowane, emitowane na antenach radiowych i telewizyjnych oraz wykonane publicznie[216]. Niedługo później z podobnego powodu z udziału w selekcjach oddalony został zespół Mikromusic, który zaprezentował publicznie propozycję „Kardamon i pieprz” na początku lutego 2007 roku[217].

14 lutego odbył się finał krajowych eliminacji, w którym wystąpiło dziesięciu wykonawców[218], o wynikach zdecydowali telewidzowie i komisja jurorska (w składzie: kompozytor Robert Chojnacki, piosenkarz Krzysztof Kasowski, zastępca dyrektora TVP1 ds. rozrywki Roman Rogowiecki oraz przedstawicielka Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE Polska) Marta Turska[219]). Po zsumowaniu punktów pierwsze miejsce zajęła Lidia Kopania z utworem „I Don't Wanna Leave”, dzięki czemu została wybrana na reprezentantkę Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji, organizowanym w Moskwie[220][221].

Od 28 lutego do 18 kwietnia Kopania odbyła europejską trasę promocyjną, obejmującą występy m.in. w Łotwie, Mołdawii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Irlandii i Ukrainie[222] 29 kwietnia w warszawskim Teatrze Baja zorganizowao konferencję prasową z udziałem polskiej delegacji eurowizyjnej, która podsumowała przygotowania do konkursu. W spotkaniu wzięli udział: reżyser występu Bolesław Pawica, choreografia Anna Milej, Anna Pupin, odpowiedzialna za promocję, oraz Roman Rogowiecki, zastępca dyrektora TVP 1 ds. artystycznych[223].

14 maja reprezentacja Polski wystąpiła w drugim półfinale konkursu jako piąta w kolejności, zdobyła łącznie 43 punkty i zajęła 12. miejsce, nie kwalifikując się do rundy finałowej widowiska[224]. Podczas występu Kopanię wspierał na scenie trzyosobowy chórek (Patrycja Gola, Krzysztof Pietrzak i Jan Radwan) oraz dwoje tancerzy[223].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2010[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec listopada 2009 roku TVP opublikowała listę finalistów krajowych eliminacji do 55. Konkursu Piosenki Eurowizji[225]. Wybrała ich komisja jurorska w składzie: Wojciech Hoflik (przewodniczący jury), Piotr Klatt, Tomasz Deszczyński, Artur Orzech, Tomasz Sztompke, Maria Szabłowska, Krzysztof Szewczyk, Mikołaj Dobrowolski, Bolesław Pawica i Marek Lamprecht. Początkowo nadawca ogłosił nazwiska czterech uczestników, którymi zostali: Anna Cyzon, Aneta Figiel, Dziewczyny (Anna Karamon i Aleksandra Nowak) oraz PIN[226][227], potem przyznał tzw. „dziką kartę” zespołowi Vir[228][229][230]. W grudniu z udziału w selekcjach wycofał się zespół PIN, który tłumaczył swoją decyzję pracami nad nową płytą[231][232]. W tym samym czasie TVP podała kolejnych zdobywców tzw. „dzikiej karty”, którymi zostały formacje Sonic Lake, Nefer[233][234] i Leszcze, a także soliści: Iwona Węgrowska, Zosia Karbowiak[235] i Marcin Mroziński[236].

14 lutego odbył się finał krajowych eliminacji[237], w którym wystąpiło dziesięciu wykonawców[238]. O wyborze zwycięzcy zdecydowali telewidzowie[239], którzy przyznali 33,61% głosów na utwór „LegendaMarcina Mrozińskiego[240][241].

14 marca Mroziński wystąpił na koncercie BH Eurosong 2010 w Sarajewie, podczas którego wykonał bałkańską wersję utworu „Legenda”, będącą „ukłonem w stronę organizatorów”[242].

25 maja Mroziński wystąpił z dziewiątym numerem startowym w pierwszym półfinale 55. Konkursu Piosenki Eurowizji i zdobył łączne 44 punkty, zajmując trzynaste miejsce, niepremiowane awansem do finału[243][244][245]. Na scenie towarzyszyły mu tancerki i chórzystki, ubrane w białe przewiewne bluzki oraz czarne spódnice z zielonymi pasami. Motywem przewodnim występu były jabłka, które, jak tłumaczył Mroziński, „symbolizują grzech Adama i Ewy. Jednak tym razem to nie Adam ugryzł jabłko, lecz Ewa, co spowodowało, że oboje zostali obciążeni grzechem i muszą walczyć o Adama”[246]. Podczas występu Mroziński podduszał jedną z tancerek, tłumacząc to słowami: Chcę być blisko niej, może za blisko. Moja miłość jest chyba za mocna. Dziewczyny, które walczą o mnie, zabijają ją (...). Ona umiera w moich ramionach. Ja chciałbym być na zawsze przy niej, ale ona nie żyje, więc potrzebuję wybrać inną[246]. Za reżyserię występu odpowiadał Dariusz Lewandowski[247].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2011[edytuj | edytuj kod]

Na początku listopada TVP potwierdziła udział w 56. Konkursie Piosenki Eurowizji[248]. Niedługo potem nadawca rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń do udziału w krajowych eliminacjach. Termin nadsyłania propozycji minął 21 grudnia[249], zgłoszono 200 propozycji. W skład komisji jurorskiej wybierającej finalistów znaleźli się dziennikarze muzyczni: Maria Szabłowska, Krzysztof Szewczyk, Paweł Sztompke, Marek Sierocki, Artur Orzech, a także kompozytor Piotr Klatt, prezenter telewizyjny Mikołaj Dobrowolski oraz Tomasz Deszczyński, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE Polska)[250]. 29 grudnia telewizja podała listę pięciu wykonawców dopuszczonych do udziału dzięki poparciu jurorów, na której znaleźli się: Anna Gogola[251] i Magdalena Tul oraz zespoły Roan, SheMoans i The Positive[252][253], który później wycofał się z rywalizacji w eliminacjach. Miesiąc później nadawca wyróżnił tzw. „dziką kartą” kolejnych sześciu wykonawców, którzy zostali: Formuła RC, Zosia Karbowiak, Alizma, IKA, Ada Fijał i The Trash[254]. Oprócz tego, o udział w krajowych selekcjach ubiegał się m.in. Artur Chamski[255].

14 lutego 2011 roku odbył się finał eliminacji[256]. Główną faworytką do wygrania finału była Magdalena Tul z utworem „Jestem[257], z którym zdobyła łącznie 44,47% poparcie telewidzów (ponad 59 tys. głosów[258]), dzięki czemu ostatecznie została reprezentantką Polski podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Düsseldorfie[259][260][261]. Po wygraniu selekcji pojawiły się informacje, jakoby piosenka „Jestem” miała zostać zastąpiona anglojęzyczną wersją – „First Class Ticket to Heaven”, jednak reprezentantka zdecydowała się na pozostanie przy wykonaniu utworu w języku polskim[262]. Na początku kwietnia powstała kolejna anglojęzyczna wersja utworu – „Present”, która służyła jedynie w celach promocyjnych[263].

1 maja Tul rozpoczęła próby w Esprit Arena[264]. Podczas pierwszych prób wokalistka wystąpiła w białym kombinezonie, który miał ważył ok. sześciu kilogramów[265][266]. W trakcie kolejnych występów pojawiła się w innej kreacji, projektantem obu został Kuba Bonecki, twórca kreacji scenicznych dla m.in. Maryli Rodowicz czy Doroty Rabczewskiej. Podczas jednej z konferencji prasowych Tul otrzymała singiel „Jestem” nagrany w języku afrikaans w interpretacji Aristy[267].

We wtorek 10 maja Tul otworzyła pierwszy koncert półfinałowy Konkursu Piosenki Eurowizji, w którym zdobyła łącznie 18 punktów, przez co zajęła ostatecznie ostatnie, 19. miejsce[268][269] i nie zakwalifikowała się do finału[270][271]. Podczas występu reprezentantce towarzyszyły tancerki: Iga Turek i Joanna Gogolińska, oraz trzyosobowy chórek: Anna Sochacka, Kalina Kasprzak i Artur Bomert[272].

Niedługo po zakończeniu pierwszego koncertu pojawiły się doniesienia, jakoby pojawiły się problemy techniczne podczas pierwszych pięciu prezentacji, co miało skutkować trudnościami z oddaniem głosów przez telewidzów.

Po udziale w konkursie Tul przyznała, że „jest rozczarowana, bo dała z siebie wszystko”[273], a także wyznała, że „nie była zadowolona z występu”[274]. Jak dodała w kolejnych wywiadach udzielonych po udziale w widowisku: Czuję żal do siebie, bo miały to być moje 3 minuty, a nie pokazałam się od najlepszej strony. Nie był to jednak stres, a po prostu błąd techniczny. (...) Miałam problem ze słyszalnością podkładu. Tylko z tym wiązał się wymalowany stres na mojej twarzy, bo reszta piosenki była już tylko próbą uratowania honoru[275].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2012–2013[edytuj | edytuj kod]

19 listopada 2011 roku TVP oficjalnie zrezygnowała z uczestnictwa w 57. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w 2012 roku. Rzecznik prasowy, Joanna Stempień-Rogalińska, uzasadniła decyzję stacji słowami: Telewizja Polska nie weźmie udziału w przyszłym roku w Konkursie Piosenki Eurowizji, ponieważ nasze siły i środki kierujemy na rzecz obsługi dwóch bardzo poważnych przedsięwzięć Euro 2012 i Igrzysk Olimpijskich[276]. W przeciwieństwie do 2000 i 2002 roku, kiedy to kraj nie brał również udziału, TVP nie transmitowała konkursu.

23 listopada 2012 roku telewizja ogłosiła, że nie weźmie udziału w 58. Konkursie Piosenki Eurowizji[277], tłumacząc decyzję słowami: Po wnikliwej analizie wszystkich argumentów za i przeciw zarząd TVP podjął decyzję, że Telewizja Polska nie weźmie udziału w najbliższej edycji Eurowizji[278]. Telewizja Polska, podobnie jak w roku poprzednim, nie przeprowadziła transmisji telewizyjnej z konkursu.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014[edytuj | edytuj kod]

Cleo podczas występu w półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2014

5 grudnia 2013 roku nadawca poinformował, że weźmie udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji, organizowanym w Kopenhadze. Reprezentant kraju został wybrany wewnętrznie przez specjalnie powołaną komisję, składającą się z ekspertów oraz dziennikarzy muzycznych[279][2][3][4], a został on zaprezentowany 25 lutego 2014 roku w programie Świat się kręci w TVP1. Ostateczny wybór padł na duet Donatan i Cleo oraz ich utwór „My Słowianie[280].

8 maja piosenkarka zaprezentowała się podczas drugiego koncertu półfinałowego i awansowała do finału[281], w którym zajęła ostatecznie czternaste miejsce z 62 punktami na koncie. W finale konkursu propozycja została dużo lepiej oceniona przez widzów (uplasowała się w pierwszej piątce w szesnastu krajach i zdobyła pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii i Ukrainie) niż komisje sędziowskie (w pierwszej piątce tylko w Niemczech; w Wielkiej Brytanii i Irlandii na ostatnim miejscu). W rankingu uwzględniającym jedynie głosy widzów polska reprezentacja zajęłaby piąte miejsce, a w rankingu komisji sędziowskich – dwudzieste trzecie miejsce[282]. Podczas obu występów Cleo towarzyszyły trzy tancerki zespołu ludowego „Mazowsze”: Alesia Turonak, Sylwia Klan i Anna Łapińska[283], oraz dwie fotomodelki: Aleksandra Ciupa oraz Paulina Tumala[284], których choreografia oraz skąpe kreacje zostały określone przez Torbjörna Eka, dziennikarza szwedzkiego dziennika Aftonbladet, jako seksistowskie[285], czemu zaprzeczyła sama Cleo[286].

W 2014 po raz pierwszy ujawniono listę z nazwiskami członków komisji jurorskiej z każdego kraju. W skład polskiego panelu sędziowskiego weszli: piosenkarze Mieczysław Szcześniak (reprezentant Polski podczas konkursu w 1999 roku) i Krzysztof „K.A.S.A.” Kasowski, wokalistka Magdalena Tul (reprezentantka kraju podczas konkursu w 2011 roku) oraz dziennikarze muzyczni Dorota Szpetkowska i Paweł Sztompke[287][288].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2015[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2014 roku Telewizja Polska potwierdziła udział w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Wiedniu. Nazwisko polskiego reprezentanta oraz jego konkursowy utwór zostały wybrane wewnętrznie przez specjalną komisję ekspertów powołaną przez władze stacji[289][290]. Przed ogłoszeniem ostatecznego wyboru w mediach spekulowano o udziale w konkursie takich wykonawców, jak m.in. Margaret[291], Mela Koteluk[292] czy Dorota „Doda” Rabczewska, która w wywiadzie dla Polskiego Radia przyznała, że otrzymała propozycję wystąpienia w widowisku[293]. TVP zdementowała doniesienia mediów informując, że nie proponowała wokalistce udziału w konkursie[294][295]. W lutym pojawiły się doniesienia, jakoby reprezentantką kraju została Anna Wyszkoni[296], jednak pogłoski zdementowała sama zainteresowana dodając, że „nie miała takiego pomysłu ani nie dostała takiej propozycji od Telewizji Polskiej”[297]. Na początku marca Edyta Górniak, pierwsza polska reprezentantka podczas konkursu w 1994 roku wyznała, że zgłosiła chęć udziału w jubileuszowym widowisku, jednak jej kandydatura została odrzucona przez TVP z powodu wcześniejszego podpisania umowy z inną artystką[298].

Monika Kuszyńska podczas prób do występu w drugim półfinale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2015

9 marca 2015 roku nadawca oficjalnie podał nazwisko swojego przedstawiciela w konkursie[299][300], którym została Monika Kuszyńska z utworem „In the Name of Love”. Wybór został ogłoszony podczas specjalnego odcinka talk-show Świat się kręci poświęconemu konkursowi[301]. Jak przyznała sama piosenkarka, jej konkursowa propozycja została napisana przez nią samą oraz jej męża (Jakuba Raczyńskiego) specjalnie na potrzeby udziału w imprezie, natomiast inspiracją do jej napisania był slogan konkursu – Building Bridges. Zgodnie z hasłem, utwór niesie przesłanie: „budujemy mosty, w ten sposób artystka (...) chce pokazać Europie, że mimo wielu przeszkód w życiu człowiek jest w stanie podnieść się i żyć dalej, ciesząc się z każdej chwili w swoim życiu”[302]. Tuż po wyborze Kuszyńskiej na reprezentantkę Polski słowa wsparcia przekazali piosenkarce m.in. byli reprezentanci kraju w widowisku – Edyta Górniak[303], Justyna Steczkowska[304], Marcin Mroziński[305], Magdalena Tul[306], Cleo i producent muzyczny Donatan, a także m.in. piosenkarka Dorota „Doda” Rabczewska[307], dziennikarze muzyczni Marek Sierocki i Artur Orzech i dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska[308]. Krytyczne zdanie o decyzji TVP wyraził natomiast m.in. kompozytor Tomasz Lubert, który uznał, że podczas wybierania swojego przedstawiciela stacja „kierowała się litością”[309]. Sama artystka skomentowała podobne negatywne opinie stwierdzeniem, że „Polacy muszą skończyć z zaściankowym myśleniem, bo w ten sposób dyskryminują niepełnosprawnych”[310].

Polska delegacja podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2015

W kwietniu Kuszyńska wzięła udział w nagraniu krótkiego filmu (tzw. „pocztówki”), który zostanie zaprezentowany przed jej konkursowym występem[311]. W tym samym miesiącu piosenkarka wzięła udział w wielu eurowizyjnych imprezach promocyjnych, zaśpiewała podczas koncertów Eurovision Pre-Party, Riga 2015 w Rydze[312], Eurovision in Concert w Amsterdamie oraz specjalnej konferencji ORF w Krakowie Vienna 12 points. 14 maja reprezentantka rozpoczęła próby do występu w konkursie[311], tydzień później wystąpiła jako siedemnasta, ostatnia uczestnika w kolejności w drugim półfinale widowiska[313]. Podczas występu zaprezentowała się w sukni projektu swojej siostry, Marty, a na scenie towarzyszyli jej mąż (na fortepianie) oraz trzyosobowy chórek, w którego skład weszli: Aleksandra Tabiszewska, Natalia Bajak i Jan Radwan, który był chórzystą także podczas występu Lidii Kopanii, reprezentantki Polski podczas konkursu w 2009[314]. Piosenkarka zakwalifikowała się do finału, który odbył się 23 maja, i zaśpiewała w nim jako osiemnasta w kolejności[315][316]. Ostatecznie zdobyła łącznie 10 punktów, dzięki czemu zajęła 23. miejsce na 27 finalistów[317].

W skład polskiej komisji jurorskiej oceniającej wszystkie konkursowe propozycje weszli: dziennikarze muzyczni Krzysztof Szewczyk (przewodniczący jury), Maria Szabłowska (prowadzący program Wideoteka dorosłego człowieka) i Tomasz Żąda, a także producent muzyczny Witold „Donatan” Czamara (reprezentant Polski podczas konkursu w 2014 roku) i piosenkarka Natalia Szroeder. Jurorem rezerwowym została Dorota Szpetkowska, dziennikarka muzyczna[318][319]. W początkowym składzie zespołu zamiast Szroeder i Żądy znaleźli się piosenkarka Joanna „Cleo” Klepko (reprezentantka Polski podczas konkursu w 2014 roku) oraz wokalista Michał Wiśniewski (przedstawiciel kraju podczas konkursów w 2003 i 2006 roku), natomiast jurorem rezerwowym była producent telewizyjny Dorota Mróz[320].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2016[edytuj | edytuj kod]

Na początku października 2015 roku Telewizja Polska potwierdziła udział w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie w maju 2016 roku. Choć pierwotnie reprezentant kraju miał zostać wybrany wewnętrznie przez zarząd stacji[321][322], 26 stycznia 2016 roku dyrektor TVP1 Jan Pawlicki poinformował, że polski przedstawiciel zostanie wybrany poprzez krajowe eliminacje organizowane 5 marca[323][324]. Reżyserem koncertu został ogłoszony Radek Kobiałko[325].

W grudniu TVP wysłała zapytania do kilku wytwórni muzycznych o wytypowanie ze swojego katalogu potencjalnych propozycji konkursowych[326]. Ostatecznie do telewizji napłynęło 88 zgłoszeń, zaś wśród artystów, którzy wysłali swoje kandydatury, znaleźli się m.in. Edyta Górniak[327][328], Margaret[329], Natalia Szroeder[330], Agnieszka Twardowska[331], Michał Szpak[332][333], Marta Podulka[334], Madox[335], Katarzyna „Stashka” Stasiak[336], Marta Zalewska[337], Kasia Nova[338], Hubert Centkowski[339], Renata Wołkiewicz[340][341], Michał Kasprzak[342], Gracjan Kalandyk[343], Monika Urlik, Michał Szyc, Blue Box[344], Aura[345], Piękni i Młodzi[346][347], Wojtek Bałwako, Bartosz Jagielski[348], Defis[349], Kasia Moś i Iza Kowalewska[350][351]. Spekulowano także o ponownym starcie Cleo[352], jednak piosenkarka zdementowała doniesienia[353].

Michał Szpak podczas występu w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2016

Spośród wszystkich zgłoszeń komisja jurorska (w składzie: Artur Orzech, Anna Will, Zygmunt Kukla, Robert Janowski i Waldemar Skowroński) wybrała finałową dziewiątkę, która wystąpiła w koncercie finałowym selekcji. Lista uczestników została podana 16 lutego podczas wtorkowego wydania magazynu Świat się kręci, a znaleźli się na niej: Natalia Szroeder (z utworem „Lustra”), Napoli („My Universe”), Edyta Górniak („Grateful”), Margaret („Cool Me Down”), Michał Szpak („Color of Your Life”), Taraka („In the Rain”), Aleksandra Gintrowska („Missing”), Kasia Moś („Addiction”), Dorota Osińska („Universal”)[354].

W sobotę, 5 marca w głosowaniu SMS-owym zwyciężył utwór „Color of Your Life” wykonany przez Michała Szpaka[355]. Zdobył on 35,89 procent głosów[356]. Drugie miejsce przypadło Margaret (24,72 proc.), zaś trzecie – Edycie Górniak (18,49 proc.)[357]. Wyniki zaskoczyły wielu zarówno polskich, jak i zagranicznych fanów konkursu, którzy spodziewali się wygranej jednej z faworytek – Margaret lub Górniak[358][359].

Przed występem w konkursie, Michał Szpak wziął udział w kilku koncertach promocyjnych: Eurovision in Concert w Amsterdamie, Israel Calling w Tel-Awiwie i London Eurovision Party w Londynie. Na początku maja przyjechał do Sztokholmu, gdzie rozpoczął próby kamerowe do eurowizyjnego występu. 12 maja wystąpił w drugim półfinale i z szóstego miejsca awansował do finału. Zajął w nim ósme miejsce po zdobyciu 229 punktów, w tym 7 od jurorów (25. miejsce) oraz 222 od widzów (3. miejsce)[360][361].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2017[edytuj | edytuj kod]

TVP potwierdziła udział w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kijowie. 23 grudnia stacja poinformowała, że reprezentant ponownie zostanie wybrany za pośrednictwem krajowych eliminacji[362], których finał zostanie rozegrany 18 lutego 2017 roku w Warszawie. Zwycięzcę konkursu wybiorą jurorzy oraz telewidzowie w głosowaniu SMS-owym[363].

Swoje propozycje do TVP nadesłali m.in. Rafał „Ronney” Pacholski, Kasia Popowska, Ada Szulc z zespołem Helolove, Iwona Węgrowska[364], Aneta Sablik[365], The Party is Over, Bianka Jackowska, Bartosz Wrona, Zee, Gasz i Wolf (tj. Zenon Boczar, Michał Gasz i Grzegorz Wilk)[366], Mateusz Maga[367], Alicja Ruchala, Mariusz Wawrzyńczyk, Joanna Kaczmarkiewicz, Gosia Andrzejewicz[368], Maria Niklińska, Robert Chojnacki, Sylwia Przybysz, Szymon Wydra i Carpe Diem. Chęć udziału wyraziły też m.in. Anna Cyzon[369] i Anna Karwan[370], jednak ostatecznie nie zgłosiły swojej kandydatury.

Kasia Moś podczas prób do występu w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie, maj 2017

11 lutego TVP ogłosiła oficjalną listę dziesięciu uczestników krajowych eliminacji, którymi zostali: Kasia Moś („Flashlight”), Martin Fitch („Fight for Us”), Carmell („Faces”), Agata Nizińska („Reason”), Rafał Brzozowski („Sky Over Europe”), Isabell Otrębus-Larsson („Voiceless”), Małgorzata „Lanberry” Uściłowska („Only Human”), Aneta Sablik („Ulalala”), Paulla („Chcę tam z tobą być”) i Olaf Bressa („You Look Good”)[371][372]. 18 lutego odbył się finał selekcji, w którym gościnnie wystąpili Doda, Michał Szpak oraz Oliwia Wieczorek. Selekcje wygrała Kasia Moś z utworem „Flashlight”, zdobywając największą liczbę 19 punktów w głosowaniu jurorów (tj. Krzesimir Dębski, Maria Sadowska, Robert Janowski, Alicja Węgorzewska, Włodek Pawlik) i telewidzów (2. miejsce)[373]. Zdobył on 19 punktów (10 od jurorów, 9 od widzów)[374]. Drugie miejsce przypadło Rafałowi Brzozowskiemu (16 punktów; 8 od jurorów, 8 od widzów), zaś trzecie – Carmell (15 punktów; 5 od jurorów, 10 od widzów)[375].

Po wygranej w finale krajowych selekcji Kasia Moś wyruszyła w trasę promocyjną po Europie. 25 lutego wystąpiła gościnnie podczas finału ukraińskich selekcji eurowizyjnych[376]. W kwietniu wystąpiła na koncertach promocyjnych w: Amsterdamie (Eurovision in Concert), Londynie (London Eurovision Party), Madrycie (Spain Eurovision Pre-Party)[377], Tel Awiwie (Israel’s Calling) i Rydze (Eurovision Pre-Party Riga)[378].

9 maja Kasia Moś wystąpiła w pierwszym półfinale Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kijowie i z dziewiątego miejsca awansowała do finału rozgrywanego w sobotę, 13 maja. Zaprezentowała się w nim jako druga w kolejności i zajęła ostatecznie 22. miejsce[379][380].

Konkurs Piosenki Eurowizji 2018[edytuj | edytuj kod]

W maju 2017 roku TVP ujawniła plany finansowe na rok 2018, w których uwzględniła udział w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji rozgrywanym w Lizbonie. Reprezentant kraju będzie wyłoniony za pośrednictwem krajowych eliminacji, których finał zaplanowany jest na 3 marca 2018 roku.

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Polska uczestniczy w konkursie od 1994 roku. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich polskich reprezentantów, tytuły konkursowych utworów oraz wyniki osiągnięte w poszczególnych latach.

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
1994 Edyta Górniak To nie ja! 2 166 brak rundy
półfinałowej
1995 Justyna Steczkowska Sama 18 15
1996[a] Kasia Kowalska Chcę znać swój grzech 15 31 15 42
1997 Anna Maria Jopek Ale jestem 11 54 brak rundy
półfinałowej
1998 Sixteen To takie proste 17 19
1999 Mietek Szcześniak Przytul mnie mocno 18 17
2000 brak reprezentanta
2001 Piasek 2 Long 20 11
2002 brak reprezentanta
2003 Ich Troje Keine Grenzen – Żadnych granic 7 90
2004 Blue Café Love Song 17 27 Top 11
2005 Ivan i Delfin Czarna dziewczyna 11 81
2006 Ich Troje (feat. Real McCoy) Follow My Heart 11 70
2007 The Jet Set Time to Party 14 75
2008 Isis Gee For Life 24 14 10[b] 42
2009 Lidia Kopania I Don't Wanna Leave 12 43
2010 Marcin Mroziński Legenda 13 44
2011 Magdalena Tul Jestem 19 18
brak reprezentanta w latach 20122013
2014 Donatan i Cleo My Słowianie – We Are Slavic 14 62 8 70
2015 Monika Kuszyńska In the Name of Love 23 10 8 57
2016 Michał Szpak Color of Your Life 8 229 6 151
2017 Kasia Moś Flashlight 22 64 9 119
2018

Historia głosowania w finale (1994–2017)[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Polska przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw polscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty[381].

Kraje, którym Polska przyznała najwięcej punktów:

L.p. Kraj Punkty
1  Ukraina 108
2  Szwecja 81
3  Norwegia 67
4  Belgia 63
5  Niemcy 53

Kraje, od których Polska otrzymała najwięcej punktów:

L.p. Kraj Punkty
1  Niemcy 68
2  Austria 48
3  Wielka Brytania 40
4  Francja 39
5  Irlandia 37

Komentatorzy i osoby podające głosy[edytuj | edytuj kod]

Spis poniżej przedstawia wszystkich polskich komentatorów konkursu oraz krajowych sekretarzy podających punkty w finale.

Rok Komentator Sekretarz
podający punkty
1985 Bogusław Brelik[382][383] Brak reprezentanta
1986
1987
1988
1989
1990
1991 Ryszard Rembiszewski[302]
1992 Artur Orzech i Maria Szabłowska[384][385]
1993
1994 Artur Orzech[386][387] Jan Chojnacki
1995
1996 Dorota Osman[388]
1997 Jan Wilkans[389]
1998 Artur Orzech[390][391][392][48][393]
1999
2000 Brak reprezentanta
2001 Maciej Orłoś
2002 Brak reprezentanta
2003 Maciej Orłoś
2004
2005
2006
2007
2008 Radosław Brzózka
2009
2010 Aleksandra Rosiak
2011 Odeta Moro[394]
2012 Brak reprezentanta i transmisji
2013
2014 Artur Orzech[395][396][397] Paulina Chylewska[398]
2015 Aleksandra Ciupa[319]
2016 Anna Popek[399][400]
2017

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W roku 1996, ze względu na zbyt dużą liczbę uczestników, została zorganizowana nietransmitowana runda kwalifikacyjna – na 29 państw do stawki zakwalifikowały się 22. Ponadto zapewnione miejsce w finale miał ówczesny organizator konkursu, czyli Norwegia.
 2. W 2008 Isis Gee w półfinale otrzymała tzw. „dziką kartę” od jurorów, którzy wybierali dziesiątego finalistę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Poland in the Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-02].
 2. a b Jakub Obara: Polska powraca! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2013-12-05. [dostęp 2013-12-05].
 3. a b Jarmo Siim: Poland returns to Eurovision after two-year break (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.com, 2013-12-05. [dostęp 2013-12-05].
 4. a b TVP znów w konkursie Eurowizji (pol.). W: TVP [on-line]. tvp.pl, 2013-12-05. [dostęp 2013-12-05].
 5. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2016-01-08].
 6. A miała wystąpić na Eurowizji... (pol.). eurowizja.org. [dostęp 2013-02-08].
 7. Co by było gdyby, czyli Polska na Eurowizji od kuchni – cz. 1 | eurowizja.org, eurowizja.org [dostęp 2016-01-08].
 8. a b Jacek Cygan: Życie jest piosenką. Kraków: Znak, 2014, s. 102-103.
 9. Eurovision Song Contest 1994 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-02-10].
 10. Krzysztof Tadej: Antena nr 24 (06/1994) (ang.). e-gorniak.com, 1994-06. [dostęp 2015-02-10].
 11. Poland - 1994 (ang.). diggiloo.net. [dostęp 2015-05-01].
 12. Grzegorz Brzozowicz: Gazeta Wyborcza nr 102 (1486) (5/1994) (ang.). e-gorniak.com, 1994-05-31. [dostęp 2015-02-10].
 13. About Justyna (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-01].
 14. Eurovision Song Contest 1995 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-03-29].
 15. Poland - 1995 (ang.). diggiloo.net. [dostęp 2015-05-01].
 16. Eurowizja '95 - prezentacja polskiego jury (pol.). youtube.com. [dostęp 2016-01-21].
 17. About Kasia Kowalska (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-01].
 18. Eurovision Song Contest 1996 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-01].
 19. Poland - 1996 (ang.). diggiloo.net. [dostęp 2015-05-01].
 20. 41. Konkurs Piosenki Eurowizji - Oslo 1996 (pełny zapis koncertu) (pol.). youtube.com. [dostęp 2015-05-01].
 21. Kasia Kowalska już nie chcę być sama (pol.). W: Claudia [on-line]. kobieta.pl, 2008-12-26. [dostęp 2015-05-01].
 22. Grzegorz Kszczotek: Kasia Kowalska: Genialna sytuacja (pol.). W: Onet.pl [on-line]. muzyka.onet.pl, 2004-10-06. [dostęp 2015-05-01].
 23. About Anna Maria Jopek (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-01].
 24. Anna Maria Jopek – Kiedy wariuję… (pol.). W: Zwierciadło [on-line]. zwierciadlo.pl, 2011-11-14. [dostęp 2015-05-01].
 25. Eurovision Song Contest 1997 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-01].
 26. Poland - 1997 (ang.). diggiloo.net. [dostęp 2015-05-01].
 27. Paweł Felis: Z trzepaka na „Pierse” (pol.). annamariajopek.pl, 1997. [dostęp 2015-05-01].
 28. Studio TVP1 - Eurowizja '97 Prezentacja polskiego jury (pol.). youtube.com. [dostęp 2015-05-03].
 29. Marcin Mindykowski: Anna Maria Jopek: Zawsze mogę liczyć na szum wody (pol.). W: Gazeta Wrocławska [on-line]. gazetawroclawska.pl, 2008-11-28. [dostęp 2015-05-01].
 30. Maciej Błażewicz: Anna Maria Jopek o Eurowizji 1997 (pol.). youtube.com, 2008-11-18. [dostęp 2015-05-01].
 31. Eurowizja 1998 / Studio Jedynki – Janusz Kosiński o przygotowaniach do Eurowizji '98 (pol.). youtube.com. [dostęp 2017-11-03].
 32. About Sixteen (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-02].
 33. Eurovision Song Contest 1998 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-02].
 34. Poland - 1998 (ang.). diggiloo.net. [dostęp 2015-05-02].
 35. Studio TVP1 - Eurowizja '98 Prezentacja polskiego jury (pol.). youtube.com. [dostęp 2015-05-04].
 36. About Mietek (Mieczyslaw) Szczesniak (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-02].
 37. Eurovision Song Contest 1999 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-02].
 38. Studio TVP1 - Eurowizja '99 Prezentacja polskiego jury (pol.). youtube.com. [dostęp 2015-05-04].
 39. Mateusz Ryman: Wywiad: Mietek Szcześniak dla JazzSoul.pl (pol.). W: JazzSoul.pl [on-line]. jazzsoul.pl, 2011-11-29. [dostęp 2015-05-02].
 40. Znany piosenkarz: Lubię Pana Boga (pol.). W: Fakt [on-line]. fakt.pl, 2011-09-01. [dostęp 2015-05-02].
 41. Eurovision Song Contest 2000 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-02].
 42. Marek Sierocki: Alfabet muzyczny: od ABBY do Zuccero. Warszawa: Grupa Wydawnicza Foksal, 2014, s. 210-212. ISBN 978-83-280-0796-3.
 43. About Piasek (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-02].
 44. „Piasek” w Eurowizji (pol.). W: WP [on-line]. wiadomosci.wp.pl, 2001-02-03. [dostęp 2015-05-02].
 45. Konkurs Eurowizji: Piasek po angielsku (pol.). [dostęp 2015-05-02].
 46. Eurowizja 2001 / prezentacja polskiego jury zapasowego (pol.). youtube.pl. [dostęp 2017-11-03].
 47. Eurovision Song Contest 2001 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-02].
 48. a b 46. Konkurs Piosenki Eurowizji - Kopenhaga 2001 (pełny zapis koncertu) (pol.). youtube.pl. [dostęp 2015-05-02].
 49. Barbara Dex Award (ang.). W: House of Eurovision [on-line]. eurovisionhouse.nl. [dostęp 2013-02-11].
 50. Eurovision Song Contest 2002 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-02].
 51. Eurowizja bez Polski (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2001-05-15. [dostęp 2015-05-08].
 52. Kto będzie reprezentował Polskę na Festiwalu Eurowizja? (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2002-09-19. [dostęp 2015-02-16].
 53. Eurowizja 2003 - kandydaci TVP (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2002-11-21. [dostęp 2015-02-16].
 54. Kto na Eurowizję? (pol.). wprost.pl, 2002-11-20. [dostęp 2014-01-12].
 55. Polen Int. Vorentscheidungen (niem.). ogae.de. [dostęp 2014-01-11].
 56. Kamil Górecki: Georgina will not take part in Polish final (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com. [dostęp 2014-07-21].
 57. Polska w Eurowizji (pol.). eurowizja.info. [dostęp 2014-01-11].
 58. Nick van Lith: France: National final rules revealed (ang.). escxtra.com, 2013-11-07. [dostęp 2014-01-11].
 59. Eurowizja 2003: Na kogo i jak głosować? (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2003-01-25. [dostęp 2014-01-12].
 60. Widzowie TVP wybrali Ich Troje (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-01-27. [dostęp 2015-02-16].
 61. Sietse Bakker: Ich Troje to represent Poland this year (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-01-26. [dostęp 2014-07-21].
 62. Aija Medinika: Ich Troje: Poland's idea of common Europe (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-05-21. [dostęp 2014-07-23].
 63. Sietse Bakker: Polish press conference with surprising start (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-05-22. [dostęp 2014-07-23].
 64. Eurowizja i Telekamery (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-01-28. [dostęp 2015-02-16].
 65. Ich Troje: muzyczna tandeta na Eurowizji? (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2003-01-27. [dostęp 2015-05-08].
 66. a b Ich Troje kontra Tatu (pol.). wp.pl, 2003-05-23. [dostęp 2015-05-08].
 67. Zagubione euro-SMS-y TVP (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2003-01-28. [dostęp 2015-05-08].
 68. Polen Int. Vorentscheidungen (niem.). ogae.de. [dostęp 2015-05-08].
 69. Kamil Górecki: 300,000 SMS votes were waiting to be counted! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-01-27. [dostęp 2014-07-22].
 70. Kamil Górecki: Ich Troje's advantage is only 3 percent (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-01-28. [dostęp 2014-07-22].
 71. Ich Troje: komentarz do wydarzeń (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2003-01-29. [dostęp 2015-05-08].
 72. Sietse Bakker: Official list German participants confirmed (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-01-24. [dostęp 2014-08-02].
 73. Oliver Rau: All 15 German finalists revealed (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-01-11. [dostęp 2014-08-02].
 74. Oliver Rau: NDR: 'Troje will take part in German final!' (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-01-28. [dostęp 2014-07-22].
 75. Ich Troje na Eurowizji: z Polski czy z Niemiec? (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2002-11-22. [dostęp 2015-05-08].
 76. GERMAN NATIONAL FINAL 2003 (ang.). natfinals.50webs.com. [dostęp 2014-01-07].
 77. Kamil Górecki: Will Ich Troje resign from representing Poland? (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-05-09. [dostęp 2014-07-23].
 78. Eurovision Song Contest 2003 (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-07-20].
 79. Eurowizja 2003 / prezentacja polskiego jury zapasowego (pol.). youtube.com. [dostęp 2017-11-03].
 80. Kamil Górecki: Top 3 songs of the Polish backup jury (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-06-07. [dostęp 2014-07-28].
 81. Kamil Górecki: Results of the Polish SMS-voting (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-06-11. [dostęp 2014-07-28].
 82. Eurowizja teraz w Stambule (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-09-25. [dostęp 2015-02-16].
 83. Sietse Bakker: Tonight: Poland chooses Eurovision entry (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-24. [dostęp 2014-11-19].
 84. a b Kamil Górecki: Names of Polish finalists released (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-11-06. [dostęp 2014-11-19].
 85. a b Eurowizja: Wybraliśmy Blue Cafe!. [dostęp 2013-02-08].
 86. Kamil Górecki: Details about Polish national final released (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-09-06. [dostęp 2014-11-19].
 87. Kamil Górecki: Details on Polish national final announced (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-01-15. [dostęp 2014-11-19].
 88. Golden Life w labiryncie Eurowizji (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2014-01-21. [dostęp 2015-05-09].
 89. Łzy zadedykują występ na Eurowizji choremu liderowi (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2014-01-22. [dostęp 2015-05-09].
 90. Idol walczy o Eurowizję (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2003-11-06. [dostęp 2015-02-16].
 91. Eurowizja: Blue Cafe roni łzy radości. [dostęp 2013-02-08].
 92. Blue Cafe to represent Poland in Istanbul. [dostęp 2013-02-08].
 93. Blue Café jedzie na Eurowizję!. [dostęp 2013-02-08].
 94. Polsat poprawia swoje wyniki (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, Polsat poprawia swoje wyniki. [dostęp 2015-02-16].
 95. Blue Cafe: słodka pieśń Eurowizji (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2014-01-26. [dostęp 2015-05-09].
 96. Polska w Eurowizji. [dostęp 2013-02-08].
 97. Kamil Górecki: Blue Café starts international promotion tour (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-04-17. [dostęp 2014-11-19].
 98. Roel Philips: Blue Café sets Brussels' Grand Place on fire (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-02. [dostęp 2014-11-19].
 99. Gordon Roxburgh: Love song… love singing! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-10. [dostęp 2014-11-19].
 100. Eurowizja: Blue Cafe z 19. numerem. [dostęp 2013-02-08].
 101. Roel Philips: Four more countries submit restyled song to EBU (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-03-28. [dostęp 2014-11-19].
 102. Moda gwiazd – Tatiana Okupnik. [dostęp 2013-02-08].
 103. Eurovision Song Contest 2004 Final. [dostęp 2013-02-08].
 104. Eurowizja 2004: kicz, amatorszczyzna i Blue Cafe na 17. miejscu. [dostęp 2013-02-08].
 105. Kamil Górecki: Poland to hold national final for the third time (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-09-26. [dostęp 2014-12-19].
 106. Roel Philips: Virgin interested in Polish selection (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-07-26. [dostęp 2014-12-19].
 107. Eurowizja w TVP (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-12-15. [dostęp 2015-02-16].
 108. Kamil Górecki: Poland will be present in Kiev (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-13. [dostęp 2015-02-27].
 109. Pawel Jurczak: Poland to select internally (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-19. [dostęp 2015-05-05].
 110. Nowa zasada w konkursie Eurowizja (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-01-03. [dostęp 2015-02-16].
 111. Jury krytyków i analityków wybierze kandydata na Eurowizję (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2004-12-20. [dostęp 2015-05-09].
 112. Stratosfera – „Czarna dziewczyna”. [dostęp 2013-02-08].
 113. Polscy artyści mówią „Nie” eurowizyjnej komisji (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2005-01-11. [dostęp 2015-05-09].
 114. Eurowizja w TVP (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-12-19. [dostęp 2015-02-16].
 115. Kamil Górecki: TVP published rules internal selection (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-12-28. [dostęp 2015-05-05].
 116. Kamil Górecki: Ralph Siegel interested in Polish internal selection (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-01-05. [dostęp 2015-05-05].
 117. a b c Ivan i Delfin na Eurowizję do Kijowa (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2005-01-30. [dostęp 2013-02-08].
 118. Eurowizja: Dlaczego Ivan i Delfin? (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2005-01-31. [dostęp 2016-06-06].
 119. Nowy program muzyczny (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-01-27. [dostęp 2015-02-16].
 120. Poland: Ivan & Delfin to Kiev with Czarna dziewczyna (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com. [dostęp 2013-02-08].
 121. Eurowizja: 29 osób w jury (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2005-01-21. [dostęp 2015-05-09].
 122. Czarna dziewczyna. W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org. [dostęp 2013-02-08].
 123. Eurowizja: Ivan i Delfin w barwach Polski!. [dostęp 2013-02-08].
 124. a b Eurowizja 2005: Pierwsza 10. głosowania (pol.). W: Onet.pl [on-line]. muzyka.onet.pl, 2005-01-31. [dostęp 2015-09-27].
 125. Ivan i Delfin walczą o finał!. [dostęp 2013-02-08].
 126. Ivan i Delfin: Mała szansa?. [dostęp 2013-02-08].
 127. a b Eurowizja: Dlaczego Ivan i Delfin?. [dostęp 2013-02-08].
 128. Benny Royston: First semifinal dress rehearsal review (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-18. [dostęp 2016-10-09].
 129. Sietse Bakker: Heat-o-meter becomes delayed-o-meter (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-19. [dostęp 2016-10-09].
 130. Ivan i Delfin na Eurowizji – kolejność występów (pol.). [dostęp 2015-09-27].
 131. Ivan i Delfin: Ostatni pierwszymi?. [dostęp 2015-09-27].
 132. Polska ostatnia na Eurowizji (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2005-03-23. [dostęp 2015-09-27].
 133. Eurowizja: Polacy odpadli. [dostęp 2015-09-27].
 134. Eurowizja bez Polaków (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-05-20. [dostęp 2015-09-27].
 135. Ivan i Delfin odpadli z Eurowizji po „słabym występie” (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2005-05-20. [dostęp 2015-09-27].
 136. Eurovision Song Contest 2005 Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-09-27].
 137. Ivan & Delfin with Poland's first choreographed act. [dostęp 2015-09-27].
 138. Gosia Andrzejewicz z Ivanem i Delfinem? (pol.). W: Onet.pl [on-line]. muzyka.onet.pl, 2005-04-12. [dostęp 2015-09-27].
 139. Eurowizja: Finał bez Polaków!. [dostęp 2013-02-08].
 140. Eurowizja bez Polaków. [dostęp 2013-02-08].
 141. TOP 20 naših najdražih i najefektnijih nastupa (2004.-2012.) – Prvi dio. [dostęp 2013-02-08].
 142. Czarna dziewczyna wciąż lubiana. [dostęp 2013-02-08].
 143. Kto na Eurowizje 2006? (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-11-10. [dostęp 2015-02-16].
 144. Ich Troje ponownie na Eurowizji? (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2005-12-05. [dostęp 2015-02-16].
 145. Eliminacje do Eurowizji w TVP (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-01-17. [dostęp 2015-02-17].
 146. 100 kandydatek na Eurowizję (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2005-12-12. [dostęp 2015-05-17].
 147. Eurowizja 2006: Ich Troje, Queens i... Danzel (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2005-12-21. [dostęp 2015-05-17].
 148. Eurowizja 2006: Powstają teledyski (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-01-06. [dostęp 2015-02-16].
 149. Mandaryna vs Ich Troje na Eurowizji? (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2005-12-14. [dostęp 2015-05-17].
 150. Polski Robbie Williams na Eurowizji? (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2005-12-19. [dostęp 2015-05-17].
 151. Krajowy Finał Eurowizji 2006 na żywo w iTVP (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2004-12-15. [dostęp 2015-02-17].
 152. Kto na Eurowizję? Ostateczna decyzja przed nami (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2006-01-27. [dostęp 2015-05-17].
 153. Piosenka dla Europy 2006 – cz.1. [dostęp 2013-02-07].
 154. Nowe zasady zgłoszeń do Eurowizji 2006 (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2005-11-14. [dostęp 2015-05-17].
 155. Ich Troje jedzie na Eurowizję! (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-01-28. [dostęp 2015-02-17].
 156. Piosenka Dla Europy 2006. [dostęp 2013-02-07].
 157. Eurowizja 2006: A jednak Ich Troje (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2006-01-30. [dostęp 2015-05-17].
 158. Blue Cafe i Bajm podczas Eurowizji (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-01-20. [dostęp 2015-02-17].
 159. Promocja Eurowizji!. [dostęp 2013-02-07].
 160. Zaczyna się promocja Eurowizji-Ich Troje!. [dostęp 2013-02-07].
 161. Eurowizja: wygrana Ich Troje w samą porę (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-01-29. [dostęp 2015-02-17].
 162. Eurowizja: Ich Troje z sympatią dla Malty (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2006-05-17. [dostęp 2015-05-17].
 163. Ich Troje 12-te na Eurowizji (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2006-03-24. [dostęp 2015-05-17].
 164. Eurowizja: Ich Troje odbywają próby w Atenach (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-05-15. [dostęp 2015-02-17].
 165. Eurowizja: Ich Troje w czterech językach (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2006-05-16. [dostęp 2015-05-17].
 166. Eurowizja 2006: Ich Troje cali w złocie (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2006-05-18. [dostęp 2015-05-17].
 167. Michał Wiśniewski doradza Donatanowi i Cleo w sprawie Eurowizji 2014 (pol.). eska.pl. [dostęp 2014-08-29].
 168. Eurowizja: Wkrótce wyniki!. [dostęp 2013-02-07].
 169. Eurowizja bez „Ich Troje” (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-05-19. [dostęp 2015-02-17].
 170. Eurowizja 2006: Ich Troje bez finału (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2006-05-19. [dostęp 2015-05-17].
 171. Eurovision Song Contest 2006 Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-07-20].
 172. Michał Wiśniewski o Eurowizji: przegrałem, ale to nie mój ostatni raz (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2006-05-24. [dostęp 2015-05-17].
 173. Eurowizja 2007: polscy kandydaci (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2006-11-28. [dostęp 2015-02-17].
 174. Internauci wybrali: The Jet Set na Eurowizję (pol.). W: Muzyka.Onet [on-line]. muzyka.onet.pl, 2006-11-28. [dostęp 2013-12-24].
 175. Marcus Klier: Tonight: Poland decides for Helsinki (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2007-02-03. [dostęp 2013-12-24].
 176. Marcus Klier: Poland: The Jet Set to Helsinki! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2007-02-03. [dostęp 2013-12-24].
 177. The Jet Set w konkursie Eurowizji 2007 (pol.). W: WP [on-line]. wiadomosci.wp.pl, 2007-02-03. [dostęp 2013-12-24].
 178. The Jet Set na Eurowizję (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2007-02-04. [dostęp 2015-05-17].
 179. Krajowe eliminacje do Eurowizji w Jedynce (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-01-24. [dostęp 2015-02-17].
 180. 2007 (PF) – The Jet Set – Time To Party (pol.). W: Eurowizja.Info [on-line]. eurowizja.info. [dostęp 2013-12-24].
 181. Eurowizja: The Jet Set po próbach (pol.). W: Muzyka.Interia [on-line]. muzyka.interia.pl, 2007-05-08. [dostęp 2013-12-24].
 182. The Jet Set: Eurowizja to wielka loteria (pol.). W: Onet [on-line]. wiadomosci.onet.pl, 2007-02-09. [dostęp 2013-12-24].
 183. Richard West-Soley: 14. Unashamedly sexy, infectiously fun : Poland rehearses (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2007-05-07. [dostęp 2013-12-24].
 184. Eurovision Song Contest 2007 Semi-Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-12-24].
 185. The Jet Set – kolejna porażka podczas Konkursu Eurowizji (pol.). W: ePoznan [on-line]. epoznan.pl, 2007-05-11. [dostęp 2013-12-24].
 186. Łzy Sashy i Davida (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2007-05-11. [dostęp 2015-05-17].
 187. Kto będzie reprezentował Polskę na Eurowizji 2008? (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2007-12-06. [dostęp 2015-02-17].
 188. Andreas Schacht: Super Saturday: Poland decides for Belgrade (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-02-20. [dostęp 2013-12-16].
 189. a b Koniec z Eurowizją 2008 (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2008-01-02. [dostęp 2015-05-17].
 190. Przyjmowanie utworów do Piosenki dla Europy 2008 zakończone (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2008-01-03. [dostęp 2013-05-12].
 191. Zobacz eurowizyjny teledysk (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2008-02-07. [dostęp 2015-05-17].
 192. a b Queens, Afromental i Isis Gee w krajowym finale Eurowizji 2008 (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-01-09. [dostęp 2015-02-17].
 193. Sietse Bakker: Sandra Oxenryd in Polish national selection (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-01-07. [dostęp 2013-11-07].
 194. TVP1: Natasza Urbańska z „dziką kartą” (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-02-11. [dostęp 2015-02-17].
 195. Natasza Urbańska polską reprezentantką na Eurowizji? (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-01-06. [dostęp 2015-02-17].
 196. Po co nam Eurowizja? (pol.). W: Interia [on-line]. muzyka.interia.pl, 2008-02-23. [dostęp 2013-05-19].
 197. Najważniejszy utwór Isis Gee (pol.). W: Interia [on-line]. muzyka.interia.pl, 2008-02-01. [dostęp 2013-12-16].
 198. Andreas Schacht: Isis Gee to represent Poland in Serbia (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-02-23. [dostęp 2013-12-16].
 199. Pełen sukces Isis Gee (pol.). W: Interia [on-line]. muzyka.interia.pl, 2008-02-25. [dostęp 2013-12-16].
 200. Isis Gee polską reprezentantką w konkursie Eurowizji (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-02-25. [dostęp 2015-02-17].
 201. Bardzo szczęśliwa Isis Gee (pol.). W: Interia [on-line]. muzyka.interia.pl, 2008-02-21. [dostęp 2013-12-16].
 202. Isis Gee in Ireland (ang.). youtube.com, 2008-05-03. [dostęp 2013-12-16].
 203. Eurovision Song Contest 2008 Semi-Final (1) (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-12-16].
 204. Eurovision Song Contest 2008 Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-12-16].
 205. Eurowizja 2008: ostatnie miejsce Isis Gee (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-05-25. [dostęp 2015-02-17].
 206. Klęska Polski w Eurowizji 2008 (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2008-05-24. [dostęp 2015-05-17].
 207. Telewizja Polska nie pokaże całej Eurowizji (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-04-15. [dostęp 2015-02-17].
 208. We wtorek pierwszy półfinał Eurowizji 2008 (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2008-05-18. [dostęp 2015-02-17].
 209. Stella Floras: Poland: TVP proposes international jury for Eurovision (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2008-09-12. [dostęp 2015-05-08].
 210. Nikolas Psomas: Poland: Eurovision preselection to be announced soon (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2008-11-04. [dostęp 2015-05-08].
 211. Jarmo Siim: Poland not to change its selection (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-11-28. [dostęp 2015-05-08].
 212. Stella Floras: Poland: TVP calls for songs (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2008-11-28. [dostęp 2015-05-08].
 213. 54. Konkurs Piosenki Eurowizji – Moskwa 2009 (pol.). tvp.pl. [dostęp 2013-07-11].
 214. Andreas Schacht: 12 Polish songs announced (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-01-23. [dostęp 2015-05-08].
 215. Eurowizja 2009: Skrzynecka i Chamski faworytami (pol.). W: Onet.pl [on-line]. muzyka.onet.pl, 2009-01-22. [dostęp 2015-05-08].
 216. Eurowizja 2009: Katarzyna Skrzynecka zdyskwalifikowana (pol.). W: Onet.pl [on-line]. muzyka.onet.pl, 2009-01-26. [dostęp 2015-05-08].
 217. EUROWIZJA: ZNÓW WYKLUCZENIE! (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2009-01-28. [dostęp 2015-05-08].
 218. Jarmo Siim: Who will follow up Isis Gee for Poland? (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-02-14. [dostęp 2015-05-08].
 219. Lidia Kopania zwyciężyła w finale Krajowych Eliminacji 54. Konkursu Piosenki Eurowizji Moskwa 2009 (pol.). tvp.pl. [dostęp 2013-07-11].
 220. Wiemy, kto będzie reprezentował Polskę na Eurowizji (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2009-02-15. [dostęp 2015-05-08].
 221. Jarmo Siim: Lidia Kopania for Poland to Moscow! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-02-14. [dostęp 2015-05-08].
 222. 2009 – Lidia Kopania. eurowizja.info. [dostęp 2017-12-13].
 223. a b Lidia Kopania przygotowana do Eurowizji (pol.). wiadomosci.onet.pl. [dostęp 2017-12-13].
 224. Polska odpadła w półfinale Eurowizji (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2009-05-14. [dostęp 2015-05-08].
 225. Alexandru Busa: TVP to publish participants list on November 25th (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2009-11-06. [dostęp 2015-05-17].
 226. Wiemy, kto zaśpiewa w polskich eliminacjach do Eurowizji (pol.). W: Telewizja Polska [on-line]. tvp.pl, 2009-11-25. [dostęp 2015-05-17].
 227. Stella Floras: Poland: Four songs chosen to proceed to the final (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2009-11-25. [dostęp 2015-05-17].
 228. Pierwsza „dzika karta” do koncertu finałowego Krajowych Eliminacji Eurowizji (pol.). W: Telewizja Polska [on-line]. tvp.pl, 2009-11-25. [dostęp 2015-05-17].
 229. Markus Klier: Poland: First wildcard for national final chosen (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2009-11-28. [dostęp 2015-05-17].
 230. VIR otrzymał „dziką kartę”. Pojadą na Eurowizję? (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2009-11-30. [dostęp 2015-05-18].
 231. Grupa PIN rezygnuje z Eurowizji (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2009-12-11. [dostęp 2015-05-18].
 232. Victor Hondal: Band PIN withdraws from Polish national selection (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2009-12-11. [dostęp 2015-05-17].
 233. Victor Hondal: Two more wildcards announced in Poland (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2009-12-11. [dostęp 2015-05-17].
 234. Kolejni kandydaci na Eurowizję, kolejna wpadka? (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2009-12-14. [dostęp 2015-05-18].
 235. Ghassan Al Kaziri: Three more acts added in the national selection (ang.). W: Oiko Times [on-line]. oikotimes.com, 2009-12-21. [dostęp 2015-05-17].
 236. Victor Hondal: Marcin Mrozinski, last Polish wildcard (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2010-01-27. [dostęp 2015-05-17].
 237. Jarmo Siim: Poland decides on Valentine's Day. EBU, 2009-09-25. [dostęp 2013-02-07].
 238. Andreas Schacht: Poland: TVP announces final line-up (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-01-28. [dostęp 2015-05-17].
 239. Alexandru Busa: TVP to publish participants list on November 25th. ESCToday, 2009-11-07. [dostęp 2013-02-07].
 240. Gustav Dahlander: Marcin Mrozinski to Eurovision for Poland!. EBU, 2010-02-14. [dostęp 2013-02-07].
 241. Marcus Klier: Poland sends Marcin Mroziński to the Eurovision Song Contest. ESCToday, 2010-02-14. [dostęp 2013-02-07].
 242. Oświadczenie Marcina Mrozińskiego. [dostęp 2013-02-08].
 243. Eurovision Song Contest 2010 Semi-Final (1). [dostęp 2013-02-07].
 244. Polska odpadła z konkursu Eurowizji 2010. [dostęp 2013-02-07].
 245. Eurowizja 2010: Marcin Mroziński odpadł w półfinale. [dostęp 2013-02-07].
 246. a b Interview Marcin Mrozinski in Oslo (Poland Eurovision 2010).mpg. [dostęp 2013-02-08].
 247. Dariusz Lewandowski reżyserem występu. [dostęp 2013-02-07].
 248. Alexandru Busa: Poland confirms 2011 participation (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2010-11-03. [dostęp 2015-05-07].
 249. Victor M. Escudero: Poland starts the quest (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-11-05. [dostęp 2015-05-07].
 250. Victor Hondal: Poland: Composition of the jury announced (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2010-12-25. [dostęp 2015-05-07].
 251. Anna Gogola wystąpi podczas Krajowego Finału Eurowizji (pol.). W: Dzień Dobry TVN [on-line]. dziendobry.tvn.pl, 2011-01-11. [dostęp 2015-05-07].
 252. Andreas Schacht: TVP announces 5 participants for Polish national final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-12-28. [dostęp 2015-05-07].
 253. EUROWIZJA 2011: ZNAMY WERDYKT! (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2010-12-29. [dostęp 2015-05-07].
 254. Gustav Dahlander: Three more wildcards for Polish Eurovision final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-01-21. [dostęp 2015-05-07].
 255. Eurowizja 2011. Artur Chamski walczy o „dziką kartę"? (pol.). W: Wiadomości 24.pl [on-line]. wiadomosci24.pl, 2011-01-06. [dostęp 2015-05-07].
 256. Gustav Dahlander: Tonight: Poland picks Eurovision champion (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-02-14. [dostęp 2015-05-07].
 257. Magdalena Tul jedzie na Eurowizję (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. wyborcza.pl, 2011-02-14. [dostęp 2015-05-07].
 258. EUROWIZJA 2011: ZNAMY POLSKIEGO REPREZENTANTA! (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2011-02-14. [dostęp 2015-05-07].
 259. Magdalena Tul pojedzie na Eurowizję (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2011-02-14. [dostęp 2015-05-07].
 260. Gustav Dahlander: Magdalena Tul to represent Poland in the 2011 Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-02-14. [dostęp 2015-05-07].
 261. Poland: Magdalena Tul to Dusseldorf (ang.). esctoday.com. [dostęp 2011-05-07].
 262. EUROWIZJA: MAGDALENA TUL PO ANGIELSKU? (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2011-03-22. [dostęp 2015-05-07].
 263. Poznajmy Present (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org. [dostęp 2015-05-07].
 264. Glen Webb: Poland kick off today's rehearsals (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-05-01. [dostęp 2015-05-07].
 265. Glen Webb: It's all white for Poland (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-05-05. [dostęp 2015-05-07].
 266. EUROWIZJA: STRÓJ MAGDY JEST ZA CIĘŻKI? (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2011-05-06. [dostęp 2015-05-07].
 267. EUROWIZJA: JAK POSZŁO MAGDZIE? (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2011-05-03. [dostęp 2015-05-07].
 268. Eurovision Song Contest 2011 Semi-Final (1) (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2015-05-07].
 269. EUROWIZJA 2011: POLSKA NA OSTATNIM MIEJSCU (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2011-05-16. [dostęp 2015-05-07].
 270. Eurowizja już bez Magdaleny Tul (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. muzyka.wp.pl, 2011-05-10. [dostęp 2015-05-07].
 271. FINAŁ EUROWIZJI BEZ POLSKI! (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2011-05-10. [dostęp 2015-05-07].
 272. Eurowizja 2011. Druga próba Magdy Tul (pol.). W: Wiadomości 24.pl [on-line]. wiadomosci24.pl, 2011-01-06. [dostęp 2015-05-07].
 273. PO EUROWIZJI: „JESTEM ROZCZAROWANA” (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2011-05-12. [dostęp 2015-05-07].
 274. Karol Pawelec: Eurowizja wciąga – wywiad z Magdą Tul (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-11-04. [dostęp 2015-05-07].
 275. MAGDALENA TUL: „CZUJĘ ŻAL DO SIEBIE” (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2011-05-18. [dostęp 2015-05-07].
 276. TVP wycofuje się z udziału w Eurowizji, stawia na Euro 2012 (pol.). wirtualnemedia.pl, 2011-12-19. [dostęp 2015-05-07].
 277. Bez Polski w Malmö (pol.). eurowizja.org. [dostęp 2015-05-25].
 278. Eurowizja znów bez Polski! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2015-05-25].
 279. Polska stawia na wewnętrzny wybór! (pol.). eurowizja.org. [dostęp 2015-05-25].
 280. My, Słowianie na Eurowizji (pol.). tvp.pl, 2014-02-25. [dostęp 2014-02-25].
 281. Gordon Roxburgh: Tonight ten more winners through to the Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-08. [dostęp 2014-05-10].
 282. Eurovision Song Contest 2014 Grand Final (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2014-05-11].
 283. Dyrektor „Mazowsza”: w Opolu znów wystąpimy z Donatanem i Cleo (pol.). polskieradio.pl, 2014-05-24. [dostęp 2014-11-02].
 284. Eurowizja: mamy zdjęcia z oficjalnej próby. Tak wyglądają Cleo, Słowianki i dziewczyny z Mazowsza na scenie (pol.). muzyka.onet.pl, 2014-05-08. [dostęp 2014-11-02].
 285. Anklagas för sexism – svarar med mer bröst (szw.). aftonbladet.se, 2014-05-03. [dostęp 2014-11-02].
 286. Eurowizja 2014. Cleo odpowiada na oskarżenia o seksizm w „My Słowianie” (pol.). muzyka.onet.pl, 2014-05-09. [dostęp 2014-11-02].
 287. Marco Brey: Who will be in the expert juries? (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-01. [dostęp 2015-05-01].
 288. Maciej Błażewicz: Magdalena Tul i Mieczysław Szcześniak w polskim jury (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-05-01. [dostęp 2015-05-01].
 289. http://centruminformacji.tvp.pl/17193845/tvp-na-eurowizji-2015 (pol.). W: TVP [on-line]. centruminformacji.tvp.pl, 2014-10-10. [dostęp 2014-10-10].
 290. Tomasz Piątkowski: http://eurowizja.org/?p=6716 (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2014-10-10. [dostęp 2014-10-10].
 291. Eurowizja 2015: Margaret polskim reprezentantem? (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2014-12-15. [dostęp 2015-02-02].
 292. William Lee Adams: Poland: Should Mela Koteluk sing at Eurovision with „Zurawie Origami"? (ang.). wiwibloggs.com, 2015-01-09. [dostęp 2015-02-02].
 293. Doda na Eurowizji? „Z przyjemnością, ale...” (pol.). W: Polskie Radio [on-line]. .polskieradio.pl, 2015-01-13. [dostęp 2015-01-20].
 294. Doda nie pojedzie na Eurowizję i nie pojawi się w „The Voice of Poland”. „Nie była brana pod uwagę” (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2015-01-20. [dostęp 2015-01-20].
 295. Doda nie pojedzie na Eurowizję 2015 (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2015-01-20. [dostęp 2015-01-20].
 296. Ania Wyszkoni na Eurowizję 2015? (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2015-02-10. [dostęp 2015-03-10].
 297. Do 1. kwietnia jeszcze trochę czasu... (pol.). facebook.com, 2015-02-10. [dostęp 2015-02-10].
 298. Górniak: Chciałam jechać na Eurowizję, ale dyrektorzy TVP1 wybrali inną osobę (pol.). W: Dziennik Gazeta Prawna [on-line]. rozrywka.dziennik.pl, 2015-03-05. [dostęp 2015-03-10].
 299. Sergiusz Królak: 9 marca poznamy nazwisko polskiego reprezentanta! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-02-02. [dostęp 2015-02-02].
 300. Maciej Sychowiec: We will get to know Polish entry on 9 March (ang.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-02-02. [dostęp 2015-02-02].
 301. Tomasz Piątkowski: Polska: Monika Kuszyńska do Wiednia! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-03-09. [dostęp 2015-03-10].
 302. a b Ołena Omeliańczuk: Monika Kuszyńska to represent Poland in Vienna (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-03-09. [dostęp 2015-03-10].
 303. Eurowizja 2015: Edyta Górniak skomentowała wybór Moniki Kuszyńskiej jako reprezentantki Polski w konkursie (pol.). W: Jastrząb Post [on-line]. jastrzabpost.pl, 2015-03-10. [dostęp 2015-04-05].
 304. Steczkowska wystosowała apel do Kuszyńskiej (pol.). justyna-steczkowska.com. [dostęp 2015-04-05].
 305. 3mam mocno kciuki za Monikę Kuszyńską... (pol.). facebook.com, 2015-03-09. [dostęp 2015-04-05].
 306. Magda ocenia piosenkę Moniki Kuszyńskiej (pol.). /magdalenatul.blog.pl, 2015-03-10. [dostęp 2015-04-05].
 307. Eurowizja 2015: Doda skomentowała wybór Moniki Kuszyńskiej na reprezentantkę Polski (pol.). W: Jastrząb Post [on-line]. jastrzabpost.pl, 2015-03-10. [dostęp 2015-04-05].
 308. Damian Brayan: Karolina Korwin Piotrowska dosadnie o wyborze Moniki Kuszyńskiej na Eurowizję! (pol.). W: Przeambitni.pl [on-line]. przeambitni.com, 2015-03-09. [dostęp 2015-04-05].
 309. TOMEK LUBERT O WYBORZE MONIKI KUSZYŃSKIEJ NA EUROWIZJĘ: ZROBILI JEJ KRZYWDĘ (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2015-03-11. [dostęp 2015-04-05].
 310. Monika Kuszyńska odpowiada krytykom (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2015-03-31. [dostęp 2015-04-05].
 311. a b Maciej Błażewicz: Monika Kuszyńska w Wiedniu – Jak? Kiedy? Gdzie? Po co? (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-04-06. [dostęp 2015-04-09].
 312. Maciej Błażewicz: Monika Kuszyńska jedzie do Rygi! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-04-06. [dostęp 2015-04-09].
 313. Maciej Sychowiec: Polska wystąpi jako 17. w półfinale! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-03-23. [dostęp 2015-04-09].
 314. Sergiusz Królak: Monika Kuszyńska zdradziła szczegóły występu na Eurowizji! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-04-18. [dostęp 2015-04-21].
 315. Gordon Roxburgh: Running order for Grand Final revealed! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-22. [dostęp 2015-05-22].
 316. Przemysław Jóźwik: Znamy kolejność startową finału! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-02-21. [dostęp 2015-02-24].
 317. Simon Storvik-Green, Gordon Roxburgh: SWEDEN WINS 2015 EUROVISION SONG CONTEST (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-24].
 318. Sietse Bakker: Exclusive: Here are this year's national juries! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-01. [dostęp 2015-05-01].
 319. a b Sergiusz Królak: Poznajcie oficjalny skład polskiego jury oraz sekretarza podającego głosy! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-05-22. [dostęp 2015-05-23].
 320. Maciej Błażewicz: Cleo, Donatan i Michał Wiśniewski w polskim jury! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-05-01. [dostęp 2015-05-01].
 321. Sergiusz Królak: Polska potwierdza udział w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-10-05. [dostęp 2015-10-05].
 322. Telewizja Polska potwierdza udział w przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji – Sztokholm 2016 (pol.). W: Telewizja Polska [on-line]. centruminformacji.tvp.pl, 2015-10-05. [dostęp 2015-10-05].
 323. Poland: National final on March 5th (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2016-01-28].
 324. Tomasz Piątkowski: Polska powraca do preselekcji! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2016-01-28. [dostęp 2016-01-28].
 325. TVP1 wraca do preselekcji do Eurowizji. „Koniec z kapturowymi sądami” (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-01-27. [dostęp 2016-01-27].
 326. Mateusz Rac: Kto na Eurowizję? Trwają konsultacje (pol.). W: Pop Run the World [on-line]. popruntheworld.wordpress.com, 2016-01-04. [dostęp 2016-01-12].
 327. Edyta Górniak potwierdziła w audycji RMF FM... (pol.). facebook.com, 2016-02-08. [dostęp 2016-02-08].
 328. Sergiusz Królak: Edyta Górniak zgłosiła się do Krajowych Eliminacji 2016! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2016-02-08. [dostęp 2016-02-08].
 329. Sergiusz Królak: Margaret także zgłosiła się do Krajowych Eliminacji 2016! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2016-02-08. [dostęp 2016-02-08].
 330. Eurowizja 2016: Kolejna gwiazda w polskim finale! Natalia Szroeder zgłosiła piosenkę „Lustra” (pol.). W: RMF FM [on-line]. rmf.fm, 2016-02-09. [dostęp 2016-02-09].
 331. Agnieszka Twardowska promuje solowy materiał! (pol.). W: Muzodajnia.pl [on-line]. muzodajnia.pl, 2015-11-23. [dostęp 2015-12-22].
 332. Michał Szpak chce pojechać na Eurowizję. Pomóż wybrać mu piosenkę! (pol.). W: Interia.pl [on-line]. muzyka.interia.pl, 2015-12-22. [dostęp 2015-12-22].
 333. Kochani oto stało się!... (pol.). facebook.com, 2016-02-03. [dostęp 2016-02-08].
 334. Wczoraj oficjalnie utwór Słony... (pol.). facebook.com. [dostęp 2016-02-11].
 335. Gwiazda „Mam Talent” o Eurowizji: Nie boję się Górniak (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. gwiazdy.wp.pl, 2016-02-09. [dostęp 2016-02-09].
 336. Ta piosenka przyniosła mi sukces... (pol.). facebook.com, 2016-01-12. [dostęp 2016-01-13].
 337. Już za kilka dni okaże się, które utwory jury... (pol.). W: Facebook [on-line]. facebook.com, 2016-02-11. [dostęp 2016-02-11].
 338. A przed Wami moja propozycja na Eurowizje... (pol.). facebook.com, 2016-02-08. [dostęp 2016-02-11].
 339. ... (pol.). facebook.com, 2016-02-04. [dostęp 2016-02-08].
 340. Finalistka rosyjskiego „The Voice” reprezentantką Polski na Eurowizji? Renata Wołkiewicz chciałaby wystąpić w konkursie (pol.). teleshow.wp.pl, 2016-01-25. [dostęp 2016-01-26].
 341. „UNITED FOR LOVE”. Oficjalna piosenka w moim wykonaniu... (pol.). facebook.com, 2016-02-10. [dostęp 2016-02-11].
 342. Pochodzący z Czajkowej Michał Kasprzak zgłosił swoją autorską piosenkę na Eurowizję (pol.). hej.mielec.pl, 2016-02-03. [dostęp 2016-02-08].
 343. Gracjan Kalandyk z Elbląga będzie reprezentował Polskę na Eurowizji? (pol.). ww.elblag24.pl, 2016-02-08. [dostęp 2016-02-08].
 344. Grupa Blue Box zgłosiła się do Eurowizji 2016 (pol.). disco-polo.info, 2016-02-03. [dostęp 2016-02-03].
 345. Maciej Błażewicz: Koniec przyjmowania zgłoszeń po weekendzie (pol.). W: Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2016-02-05. [dostęp 2016-02-08].
 346. Możemy oficjalnie rozgłosic wszem i wobec... (pol.). facebook.com. [dostęp 2016-02-11].
 347. PIĘKNI i MŁODZI na drodze do EUROWIZJI 2016!!! (pol.). 4disco.tv, 2016-02-10. [dostęp 2016-02-13].
 348. Adam Begier: Oficjalnie: Bartosz Jagielski na Eurowizji (pol.). disco-polo.info, 2016-02-05. [dostęp 2016-02-08].
 349. Kochani! To już oficjalne!... (pol.). facebook.com. [dostęp 2016-02-11].
 350. Maciej Błażewicz: Kolejni chętni do udziału w polskich preselekcjach (pol.). W: Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2016-02-01. [dostęp 2016-02-03].
 351. Maciej Błażewicz: Polscy wykonawcy odpowiadają na pytania fanów ws. preselekcji 2016 (pol.). W: Dziennik Eurowizyjny [on-line]. dziennik-eurowizyjny.blog.pl, 2016-01-28. [dostęp 2016-01-28].
 352. Już chyba wszyscy się domyślili więc można powiedzieć wprost... (pol.). W: Facebook [on-line]. facebook.com, 2016-01-22. [dostęp 2016-01-26].
 353. Kochani! Informacje o moim udziale w Eurowizji... (pol.). W: Facebook [on-line]. facebook.com, 2016-01-28. [dostęp 2016-01-28].
 354. Jakub Kasprzyk: (UPD) Znamy uczestników polskich preselekcji do Eurowizji! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2016-02-16. [dostęp 2016-02-16].
 355. Michał Szpak podbił Wasze serca. To on będzie reprezentował Polskę na Eurowizji (pol.). W: TVP Info [on-line]. tvp.info, 2016-03-05. [dostęp 2016-03-05].
 356. Szpak bierze wszystko – polskie preselekcje do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji zakończone (pol.). W: Onet.pl [on-line]. muzyka.onet.pl, 2016-03-06. [dostęp 2016-03-06].
 357. Eurowizja 2016. Michał Szpak będzie reprezentował Polskę w Sztokholmie! (pol.). telemagazyn.pl. [dostęp 2016-03-05].
 358. Poll: Who is your favourite Eurovision 2016 act so far? (7 march) (ang.). wiwibloggs.com. [dostęp 2016-03-07].
 359. Poland 2016: Margaret & Edyta after results; photo of the year! (ang.). oikotimes.com. [dostęp 2016-03-06].
 360. Michał Szpak ósmy w finale Eurowizji i trzeci w głosowaniu widzów! Wygrała Jamala z Ukrainy (pol.). TVP Info, 2016-05-15. [dostęp 2016-05-16].
 361. Ukraina wygrywa 61. Konkurs Piosenki Eurowizji! Michał Szpak trzeci w rankingu widzów! (pol.). eurowizja.org. [dostęp 2016-05-16].
 362. Polskie preselekcje do Eurowizji 2017 ruszą w lutym przyszłego roku (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-12-06. [dostęp 2016-12-23].
 363. Sergiusz Królak: Eurowizja 2017: TVP ujawniła szczegóły wyboru polskiego reprezentanta. Kiedy poznamy następcę Michała Szpaka? (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2016-12-23. [dostęp 2016-12-23].
 364. Sergiusz Królak: Iwona Węgrowska shejtowana za piosenkę na Eurowizję 2017. Słusznie? (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2017-01-21. [dostęp 2017-01-21].
 365. Eurowizja 2017: Aneta Sablik, zwyciężczyni niemieckiego Idola, wystartuje w polskich preselekcjach! (pol.). W: RMF FM [on-line]. rmf.fm, 2017-01-20. [dostęp 2017-01-20].
 366. Sergiusz Królak: Eurowizja 2017: kto z Polski? Krajowe eliminacje – kolejni uczestnicy (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2017-01-20. [dostęp 2017-01-22].
 367. Sergiusz Królak: Eurowizja 2017: Mateusz Maga chce reprezentować Polskę. Ma szansę? (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2017-01-04. [dostęp 2017-01-09].
 368. Sergiusz Królak: Gosia Andrzejewicz marzy o Eurowizji. „Pracuję nad piosenką” (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2016-11-15. [dostęp 2016-12-23].
 369. Sergiusz Królak: Anna Cyzon dla Eurowizja.org: nigdy nie piszę piosenek z myślą o konkursach (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2016-11-25. [dostęp 2016-12-23].
 370. Sergiusz Królak: Eurowizja: Natalia Kukulska ostro o konkursie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewaliśmy (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2016-12-06. [dostęp 2016-12-23].
 371. „10” zakwalifikowanych do krajowych eliminacji! (pol.). W: Eurowizja TVP [on-line]. eurowizja.tvp.pl, 2017-02-11. [dostęp 2017-02-11].
 372. Sergiusz Królak: Eurowizja 2017 – krajowe eliminacje. Kto wystąpi? (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2017-01-11. [dostęp 2017-01-12].
 373. Kasia Moś wygrała preselekcje i będzie reprezentować Polskę na Eurowizji 2017 (pol.). W: TVP Info [on-line]. tvp.info, 2017-02-18. [dostęp 2017-02-18].
 374. Sergiusz Królak: Eurowizja 2017: znamy wyniki krajowych eliminacji. Kasia Moś jedzie do Kijowa! (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2017-02-18. [dostęp 2017-02-19].
 375. Tomasz Piątkowski: Kasia Moś nową reprezentantką Polski! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2017-02-18. [dostęp 2016-02-18].
 376. Sergiusz Królak: Eurowizja 2017: Kasia Moś gościem ukraińskich eliminacji w Kijowie (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2017-02-23. [dostęp 2017-02-23].
 377. Sergiusz Królak: Eurowizja 2017: Kasia Moś rusza na podbój Europy. Gdzie wystąpi? (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2017-02-24. [dostęp 2017-02-24].
 378. Sergiusz Królak: Eurowizja 2017: Kasia Moś wyrusza na podbój świata. Takiej promocji nie miał nawet Michał Szpak (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2017-03-09. [dostęp 2017-03-13].
 379. Paul Jordan: EXCLUSIVE: Here are the results of the Semi-Finals! (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2017-05-14. [dostęp 2017-05-14].
 380. Participants: Grand Final (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2017-05-14. [dostęp 2017-05-14].
 381. Points to and from POLAND (ang.). eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-06-05].
 382. 32. Konkurs Piosenki Eurowizji - Bruksela 1987 (pełny zapis koncertu) (pol.). youtube.pl. [dostęp 2015-05-16].
 383. 30. Konkurs Piosenki Eurowizji - Göteborg 1985 (pełny zapis koncertu) (pol.). youtube.pl. [dostęp 2015-05-23].
 384. 37. Konkurs Piosenki Eurowizji - Malmö 1992 (pełny zapis koncertu) (pol.). youtube.pl. [dostęp 2015-05-16].
 385. 38. Konkurs Piosenki Eurowizji - Millstreet 1993 (pełny zapis koncertu) (pol.). youtube.pl. [dostęp 2015-05-16].
 386. [wideo Donatan i Cleo z utworem „My Słowianie” na konkurs Eurowizji] (pol.). W: Polskie radio [on-line]. wwww.polskieradio.pl, 2014-02-25. [dostęp 2015-05-16].
 387. 40. Konkurs Piosenki Eurowizji - Dublin 1995 (pełny zapis koncertu) (pol.). youtube.pl. [dostęp 2015-05-16].
 388. 41. Konkurs Piosenki Eurowizji - Oslo 1996 (pełny zapis koncertu) (pol.). youtube.pl. [dostęp 2015-05-16].
 389. 42. Konkurs Piosenki Eurowizji - Dublin 1997 (pełny zapis koncertu) (pol.). youtube.pl. [dostęp 2015-05-16].
 390. 43. Konkurs Piosenki Eurowizji - Birmingham 1998 (pełny zapis koncertu) (pol.). youtube.pl. [dostęp 2015-05-16].
 391. 44. Konkurs Piosenki Eurowizji - Jerozolima 1999 (pełny zapis koncertu) (pol.). youtube.pl. [dostęp 2015-05-16].
 392. 45. Konkurs Piosenki Eurowizji - Sztokholm 2000 (pełny zapis koncertu) (pol.). youtube.pl. [dostęp 2015-05-16].
 393. 48. Konkurs Piosenki Eurowizji - Ryga 2003 (pełny zapis koncertu) (pol.). youtube.pl. [dostęp 2015-05-16].
 394. Azerbejdżan wygrał tegoroczny konkurs Eurowizji w Düsseldorfie (pol.). W: Wiadomości 24 [on-line]. wiadomosci24.pl, 2011-05-15. [dostęp 2015-05-16].
 395. Eurowizja: najważniejsze informacje. Transmisja, retransmisja, godziny (pol.). W: Onet.pl [on-line]. muzyka.onet.pl, 2015-05-05. [dostęp 2015-05-16].
 396. Eurowizja 2016: Michał Szpak po próbie (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2016-05-10].
 397. Kasia Moś jedzie na Eurowizję 2017! [dostęp 2017-05-04] (pol.).
 398. Gordon Roxburgh: „Good evening Copenhagen” - Voting order revealed (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-10. [dostęp 2015-05-16].
 399. Eurowizja 2016: Popek ogłosi polską punktację! Jesteście zdziwieni? (pol.). eska.pl. [dostęp 2016-05-12].
 400. Sergiusz Królak: Eurowizja 2017, finał: Anna Popek poda punkty jury z Polski (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2017-05-13. [dostęp 2017-05-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]