To jest dobry artykuł

Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci
Gold medal europe.svg 2
Silver medal europe.svg 0
Bronze medal europe.svg 0
Medals Europe.svg 2
EuroPolonia.svg
Informacje ogólne
Nadawca Telewizja Polska (TVP)
Rok i miejsce debiutu 2003, Kopenhaga
Liczba udziałów 8
Organizacja konkursu 2 razy w 2019, 2020

Polska w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci zadebiutowała podczas konkursu w 2003. Od debiutu konkursem w kraju zajmuje się Telewizja Polska (TVP)[1].

Polska dwukrotnie zwyciężyła w finale konkursu: w 2018 (Roksana Węgiel z piosenką „Anyone I Want to Be”) i 2019 (Viki Gabor z „Superhero”).

Z powodu niezadowalających wyników, w 2005 TVP wycofała się z dalszego udziału w konkursie. W 2016 powróciła do konkursu[2].

Polski udział w powstaniu Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze pilotażowe próby organizacji konkursu pod nadzorem EBU po stronie polskiej (równolegle swój projekt miał Danmarks Radio czyli duński nadawca publiczny) miały miejsce w latach 2001–2002 podczas organizowanego w ramach Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie, widowiska zwanego EuroKonkursem. W konkursie prezentowali się przedstawiciele telewizji europejskich zrzeszonych w EBU, a współorganizatorem przedsięwzięcia była Telewizja Polska[3].

Historia Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci[edytuj | edytuj kod]

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2003[edytuj | edytuj kod]

28 września 2003 odbyły się polskie eliminacje do 1. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, podczas których wystąpiło trzynastu uczestników: Magdalena Ćwiklińska („Bluesowe zwierzaki”), Agata Korwin („Dziecko na pokaz”), Justyna Kosela („Wakacyjna niespodzianka”), Marina Łuczenko („Sen”), Zuzanna Madejska („Ty”), Marta Moszczyńska („W obronie marzeń”), Sebastian Plewiński („Jeśli kochasz”), Dominika Rydz („Mój świat”), Katarzyna Żurawik („Coś mnie nosi”), Agata Stodolna („Kropeleczka”), Kasper Zborowski-Weychman („Lato”) oraz zespoły Wigor („Wrzuć na luz”) i Stonoga („Trzepak show”)[4].

Selekcje prowadzoną przez Jarosława Kulczyckiego wygrała Katarzyna Żurawik, dzięki czemu 15 listopada reprezentowała Polskę na koncercie finałowym konkursu w Kopenhadze[1]. Podczas imprezy wykonała utwór „Coś mnie nosi”, który sama napisała i skomponowała[5]. Na scenie towarzyszył jej dziecięcy zespół taneczny Rytmix[6]. Ostatecznie zajęła ostatnie, 16. miejsce, zdobywając zaledwie 3 punkty od Białorusi[7][8].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2004[edytuj | edytuj kod]

19 września 2004 odbyły się krajowe eliminacje do 2. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, w których rywalizowało dwunastu uczestników: Monika Bękalarska („Mur”), Natalia Goerne („Marzenia”), Dominika Guzek i Kasper Zborowski-Weychman („Czary”), Julia Kopczyk („Jestem jaka jestem”), Agata Korwin („Swoje zdanie”), Patrycja Kowalska („Wyobraźnia”), Paweł Pietrzyk („Rockendrolowe sny”), Agata Stodolna („To samo”), Adrianna Wenclewska („Chcę pamiętać”) oraz zespoły KWADro („Łap życie”), Fart („Śpiewaj”) oraz Graffiti („Dogonić marzenia”)[9]. Preselekcje prowadzili Michał Juszczakiewicz i Zuzanna Madejska[9].

Decyzją komisji jurorskiej, finał wygrała założona w Rabce-Zdroju grupa KWADro, w skład której wchodziły: Dominika Rydz, Weronika Bochat, Anna Klamczyńska oraz Kamila Piątkowska[10]. Zwycięski utwór „Łap życie” skomponowała Dominika Rydz do tekstu napisanego przez same wokalistki[11]. W celu promocji propozycji konkursowej wystąpiły m.in. podczas dnia otwartego w TVP, będąc gościem specjalnym konkursu piosenki dziecięcej dla najmłodszych[12].

20 listopada 2004 wokalistki wystąpiły podczas koncertu finałowego w Lillehammer[13]. Zaśpiewały jako ósme w kolejności i zajęły przedostatnie, 17. miejsce z trzema punktami na koncie (jednym od Białorusi i dwoma od Francji)[14][15]. Jako przyczynę porażki podczas konkursu wskazały brak dobrej piosenki oraz promocji utworu[16], a także zwróciły uwagę, że jako jedyne zagrały do czystej linii melodycznej, bez chórków i wokali nagranych na taśmie[16].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2005–2015[edytuj | edytuj kod]

Słabe wyniki osiągnięte w poprzednich latach spowodowały rezygnację nadawcy publicznego z udziału w 3. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2005[17].

W 2008 pojawiły się doniesienia o możliwym powrocie Polski do konkursu, o czym poinformowała Aneta Wrona, przedstawicielka TVP[18]. Planowano dokonać wyboru reprezentanta spośród uczestników programu Mini szansa, transmitowanego w TVP2[18]. Do powrotu ostatecznie nie doszło, a z udziału w konkursie zrezygnowano także w kolejnych latach.

Temat powrotu do konkursu pojawił się również w 2014, jednak TVP zdementowała plotki[19].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2016[edytuj | edytuj kod]

Kolejna możliwość powrotu pojawiła się przed Konkursem Piosenki Eurowizji w 2016, kiedy to kompozytor i dziennikarz muzyczny TVP Aleksander Pałac podał informacje o potencjalnym powrocie Polski do konkursu po dwunastu latach, zapraszając potencjalnych wykonawców do pisania utworów. Informacje w korespondencji na Facebooku potwierdziła stacja TVP ABC zaznaczając, że ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły[2]. 22 czerwca 2016 biuro prasowe TVP potwierdziło chęć wzięcia udziału w konkursie, informując jednocześnie o trwających z tego powodu przygotowywaniach dokumentacyjnych[20].

Decyzję o powrocie do konkursu krytykował Juliusz Braun, do 2015 prezes TVP, który uważał uczestnictwo w imprezie promującej rywalizację dzieci za niedopuszczalne[21].

W lipcu TVP potwierdziła chęć udziału w konkursie. Reprezentant kraju został wybrany za pośrednictwem krajowych eliminacji[22][23]. 3 października 2016 ogłoszono dziesięciu uczestników selekcji, którymi zostali: Dominika Ptak („Jak kropla”), Julia Chmielarska („Na skrzydłach dni”), Ania Dąbrowska („Fryzurka”), Olivia Wieczorek („Nie zapomnij”), Amelia Andryszczyk („Marzenia”), Ula Dorosz („Życie to nie gra”) oraz zespoły WamWay („Zróbmy hałas”), ASMki („Do końca świata”), Arfik („Tango dla kotów”) i Jagoda Krystek[24], która później wycofała się z finałowej rywalizacji, dzięki czemu w selekcjach wystąpiło dziewięciu uczestników[25].

15 października odbył się finał krajowych eliminacji. O wynikach zdecydowali telewidzowie i komisja jurorska w składzie: Marcin Kusy, Margaret i Anna Wyszkoni[26]. Gościem specjalnym koncertu była Destiny Chukunyere, która wykonała dwa utwory: „Not My Soul” oraz „Sound of Silence[27]. W trakcie głosowania SMS-owego przez widzów, swoje piosenki zaprezentowały także jurorki preselekcji: Anna Wyszkoni („Biegnij przed siebie” i „Oszukać los”)[28] i Margaret („Cool Me Down” i „Elephant”)[29]. Reprezentantką Polski w 14. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci została Olivia Wieczorek z utworem „Nie zapomnij”, skomponowanym przez Piotra Rubika do tekstu napisanego przez Donia[30].

20 listopada wystąpiła jako ósma w kolejności w finale konkursu organizowanym w Valetcie i zajęła jedenaste miejsce z 60 punktami na koncie[31].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2017[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 2017 TVP potwierdziła udział w 15. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Tbilisi. Ujawniła, że reprezentant kraju zostanie wyłoniony poprzez krajowe eliminacje[32]. 19 września odbyły się przesłuchania z udziałem wybranych wykonawców, a 20 września TVP opublikowała listę dziesięciu finalistów selekcji, którymi zostali: Tomasz Bao („Pochodnie”), Urszula Kowalska („Jestem jaka jestem”), Stanisław Kukulski („To co żyje w nas”), Maya i Marcel („Tacy sami”), Dominika Ptak („Anioły”), Alicja Rega („Mój dom”), Monika Urbanowicz („Płomień miłości”) i Natalia Wawrzyńczyk („Nie jesteś sam”), oraz zespoły ASMki („Pod prąd”) i WAMWAY („Jesteś mym marzeniem”)[33][34].

1 października odbył się finał selekcji. O wynikach zdecydowali telewidzowie i komisja jurorska w składzie: Artur Orzech, Natalia Szroeder i Sylwia Lipka. Koncert finałowy, który poprowadził Rafał Brzozowski, wygrała Alicja Rega z utworem „Mój dom”[35].

26 listopada wystąpiła jako druga w kolejności w finale konkursu. Zajęła ósme miejsce z 138 punktami, w tym 61 punktów od widzów (7. miejsce) i 77 punktów od jury (7. miejsce) w tym maksymalną notę 12 punktów z Irlandii.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2018[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2017 TVP potwierdziła udział w 16. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Mińsku[36]. Zgodnie ze wstępnymi planami finansowymi przedstawionymi przez nadawcę, telewizja miała zorganizować krajowe eliminacje, mające wyłonić reprezentanta na konkurs. Start w selekcjach planowali m.in. Natalia Wawrzyńczyk, Arfik, Ula Kowalska, Julia Chmielarska, Ula Dorosz[37] i Wiktoria Zwolińska[38], wśród internautów często wskazywaną kandydatką były również Paula Biskup z piosenką „Wyliczanka”[39] oraz Roksana Węgiel, zwyciężczyni pierwszej edycji programu The Voice Kids[40][41][42]. Na początku września kompozytorka Agnieszka Wiechnik przygotowała petycję do prezesa TVP, Jacka Kurskiego, z prośbą o przygotowane selekcji[43].

21 września TVP poinformowała, że reprezentantką Polski w konkursie będzie wyłoniona wewnętrznie Roksana Węgiel[44]. W jednym z późniejszych wywiadów Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski potwierdził że wybór Roksany Węgiel był jego "dyktatorską" decyzją w porozumieniu z producentem Konradem Smugą powstałą w oparciu o wyniki głosowania telewidzów i cały proces selekcyjny zawarty w pierwszej edycji programu The Voice Kids którego to Roksana Węgiel była zwyciężczynią. [45] Jej konkursową piosenkę przygotują Juliusz Kamil[46] i Lanberry[47]. Jej konkursową piosenką został utwór „Anyone I Want to Be”. 25 listopada wygrała w finale konkursu, zdobywając łącznie 215 punktów, w tym 136 punktów od widzów (1. miejsce) i 79 punktów od jury (7. miejsce)[48]. Podczas występów na scenie towarzyszyły jej trzy tancerki i dwie chórzystki, a choreografię do występu przygotował Tomasz Barański. Reżyserem występu był Konrad Smuga.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019[edytuj | edytuj kod]

10 grudnia 2018 EBU i TVP potwierdziły organizację 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Polsce[49]. 6 marca 2019 ogłoszono, że konkurs odbędzie się w Gliwicach przy wsparciu Górnego Śląska, który stał się regionem-gospodarzem imprezy. Następnie ogłoszono, że koncert finałowy odbędzie się 24 listopada 2019 na terenie Areny Gliwice[50], a jego prowadzącymi będą Roksana Węgiel, Aleksander Sikora i Ida Nowakowska.

Pod koniec 2018 fani konkursu zaczęli spekulować, że reprezentantem Polski zostanie zwycięzca drugiej edycji programu TVP2 The Voice Kids, którego pierwszy sezon wygrała Roksana Węgiel. Tezę wstępnie potwierdził Jacek Kurski, prezes TVP, który podczas finału drugiej edycji programu stwierdził, że „ma nadzieje, że jego zwycięzca będzie tak dobry, że TVP wyśle go na Eurowizję Junior”. Zaznaczył przy tym, że „wygranie programu nie zapewnia wyjazdu na konkurs, gdyż liczyć ma się jeszcze piosenka”[51]. Telewizyjny konkurs talentów wygrała AniKa Dąbrowska, która typowana była przez fanów do reprezentowania Polski w konkursie[52][53].

10 lipca TVP poinformowała, że reprezentant kraju zostanie wyłoniony w ramach nowej edycji reaktywowanego programu Szansa na sukces. Do finału programu, rozgrywanego 29 września, zakwalifikowały się trzy wokalistki: Nikola Fiedor, Wiktoria Gabor i Gabriela Katzer. Decyzją telewidzów, odcinek finałowy wygrała Viki Gabor z piosenką „Superhero”, dzięki czemu została ogłoszona reprezentantką Polski w konkursie. 24 listopada wystąpiła jako 11. w kolejności w finale Eurowizji Junior 2019. Zajęła pierwsze miejsce, zdobywszy 278 punktów, w tym 166 pkt od widzów (1. miejsce) i 112 pkt od jury (2. miejsce). Tym samym Polska została pierwszym państwem w historii Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który wygrał konkurs dwa lata z rzędu.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2020[edytuj | edytuj kod]

Alicja Tracz

Przed finałem konkursu w 2019 prezes TVP Jacek Kurski zasugerował, że w razie zwycięstwa Polski będzie się ubiegał o prawo organizacji konkursu w 2020. 5 marca 2020 EBU potwierdziła, że konkurs odbędzie się w Polsce[54]. Telewizja Polska będzie pierwszą telewizją w historii konkursu, która zorganizuje Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci dwa lata z rzędu. 16 maja 2020 podczas koncertu Eurowizja: Światło dla Europy Viki Gabor połączyła się ze studiem w Hilversum oraz zaprezentowała logotyp i slogan 18. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Niedługo później na oficjalniej stronie junioreurovision.tv ujawnił się artykuł, który potwierdzał, iż konkurs odbędzie się w specjalnie przystosowanym do tego typu wydowiska studiu telewizyjnym w Warszawie[55].

W marcu 2020 podczas emisji programu Panorama Telewizja Polska ogłosiła, iż polski reprezentant na konkurs zostanie wybrany w programie Szansa na sukces[56]. Finał programu odbył się 27 września, zwyciężyła w nim Alicja Tracz z utworem „I’ll Be Standing”, zdobywszy maksymalną liczbę 10 punktów w głosowaniu jurorów i telewidzów. 29 listopada wystąpiła jako szósta w kolejności w finale konkursu. Zajęła dziewiąte miejsce z 90 punktami, w tym 44 punkty od widzów (9. miejsce) i 46 punktów od jury (9. miejsce)[57][58].

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2021[edytuj | edytuj kod]

W 2021 Telewizja Polska ogłosiła, że reprezentant Polski na 19. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci zostanie wyłoniony poprzez program Szansa na sukces[59]. Finał programu odbył się 26 września, zwyciężyła w nim Sara James (właśc. Sara Egwu-James; zwycięzczyni czwartej edycji programu The Voice Kids[60]) z utworem „Somebody”[61][62].

Uczestnictwo[edytuj | edytuj kod]

Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci z przerwami od 2003. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich polskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki krajowych delegatów w poszczególnych latach[1].

Rok Artysta Piosenka Miejsce Punkty
2003 Kasia Żurawik „Coś mnie nosi” 16 3
2004 KWADro „Łap życie” 17
brak reprezentanta w latach 20052015
2016 Olivia Wieczorek „Nie zapomnij” 11 60
2017 Alicja Rega „Mój dom” 8 138
2018 Roksana Węgiel Anyone I Want to Be 1 215
2019 Viki Gabor Superhero 278
2020 Ala Tracz „I’ll Be Standing” 9 90
2021 Sara James „Somebody”

Legenda:

     1. miejsce

Historia głosowania w finale (2003–2019)[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Polska przyznawała w finale konkursu punkty oraz od których państw polscy reprezentanci otrzymywali noty[9][4].

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Lata Lokalizacja Prezenter(zy)
2019  Polska (Gliwice, Arena Gliwice) Ida Nowakowska, Aleksander Sikora, Roksana Węgiel
2020  Polska (Warszawa, Studio 5 - Siedziba TVP przy ul. Woronicza 17[a]) Ida Nowakowska, Małgorzata Tomaszewska, Rafał Brzozowski

Komentatorzy i sekretarze[edytuj | edytuj kod]

Spis poniżej przedstawia wszystkich polskich komentatorów konkursu oraz krajowych sekretarzy podających punkty w finale.

Komentatorzy i sekretarze z Polski
Rok Komentator Sekretarz
2003 Jarosław Kulczycki Marta
2004 Artur Orzech Jadwiga Jaskulski
Brak reprezentanta i transmisji w latach 2005–2015
2016 Artur Orzech Nicoletta Włodarczyk
2017 Dominika Ptak
2018 Grace
2019 Marianna Józefina Piątkowska
2020
2021

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Poland (ang.). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-03-04].
 2. a b Poland considers Junior Eurovision return! (ang.). esc-plus.com. [dostęp 2016-06-14].
 3. Izabela Bobrowska, Andrzej Dusza: Festiwal emocji (pol.). W: Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie [on-line]. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie, 2012-05-31. [dostęp 2012-05-31].
 4. a b ESC Kazakhstan 2003 (ang.). esckaz.com. [dostęp 2014-04-11].
 5. Dziecięcy konkurs Eurowizji (pol.). wiadomosci.onet.pl. [dostęp 2014-03-30].
 6. Polka ostatnia w I Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci (pol.). wiadomosci.wp.pl. [dostęp 2014-03-30].
 7. Junior Eurovision Song Contest 2003 (ang.). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-03-30].
 8. About Kasia Żurawik (ang.). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-04-05].
 9. a b c ESC Kazakhstan 2004 (ang.). esckaz.com. [dostęp 2014-04-11].
 10. 15-letnia Dominika zaśpiewa na Eurowizji (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-04-03].
 11. KWADro jedzie do Lillehammer! (pol.). tarnobrzeg.info. [dostęp 2014-03-04].
 12. Telewizja: Dzień otwarty w TVP (pol.). pmedia.pl. [dostęp 2014-03-04].
 13. 4 nastolatki pojadą do Lillehammer w Norwegii (pol.). nastolatka.net. [dostęp 2014-04-03].
 14. Junior Eurovision Song Contest 2004 (ang.). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-04-03].
 15. About KWADro (ang.). junioreurovision.tv. [dostęp 2014-04-05].
 16. a b A letter from Dominika Rydz (ang.). esctoday.com. [dostęp 2014-04-03].
 17. Lithuania not participating in Hasselt (ang.). esctoday.com. [dostęp 2014-04-05].
 18. a b Junior Eurovision 2008: Poland returns to JESC? (ang.). esctoday.com. [dostęp 2014-04-26].
 19. Junior Eurovision 2014: Poland & Romania not return (ang.). escvoix.com. [dostęp 2016-08-06].
 20. TVP chce wysłać reprezentanta na Eurowizję dla dzieci. „Przygotowujemy dokumenty” (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-06-22. [dostęp 2016-06-26].
 21. Juliusz Braun o Eurowizji dla dzieci: Telewizja Polska nie powinna uczestniczyć w takich konkursach (pol.). W: Onet.pl [on-line]. muzyka.onet.pl, 2016-06-26. [dostęp 2016-06-26].
 22. TVP wyśle polskiego reprezentanta na Eurowizję dla dzieci (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 2016-07-26. [dostęp 2016-07-26].
 23. Program TVP1 na 15 października 2016 (pol.). W: TVP [on-line]. tvp.pl, 2017-09-15. [dostęp 2016-09-15].
 24. Aleksandra Wąsek: Znamy uczestników polskich selekcji do Juniora! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2016-10-03. [dostęp 2016-10-14].
 25. Eurowizja dla Dzieci 2016: Olivia Wieczorek wygrywa! (pol.). muzyka.interia.pl, 2016-10-15. [dostęp 2016-10-16].
 26. Sergiusz Królak: Eurowizja dla Dzieci 2016: znamy jurorów polskich eliminacji. Wśród nich dwie znane piosenkarki. Które? (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2016-10-03. [dostęp 2016-10-03].
 27. Paul Jordan: National selection takes place in Poland (ang.). junioreurovision.tv, 2016-10-14. [dostęp 2016-10-16].
 28. Ania Wyszkoni – „Biegnij przed siebie” & „Oszukać los” (pol.). eurowizja.tvp.pl, 2016-10-15. [dostęp 2016-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-18)].
 29. Margaret – „Cool me down” & „Elephant” (pol.). eurowizja.tvp.pl, 2016-10-15. [dostęp 2016-10-16].
 30. Beata Prętnicka: Olivia Wieczorek reprezentantką Polski na Eurowizji Junior! (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2016-10-15. [dostęp 2016-10-15].
 31. Eurowizja Junior 2016 - kto wygrał? Jak poradziła sobie Olivia Wieczorek? (pol.). plejada.pl. [dostęp 2017-08-01].
 32. Sergiusz Królak: Eurowizja Junior 2017 z udziałem TVP! Kto pojedzie z Polski? (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2017-08-01. [dostęp 2017-08-01].
 33. Zakończyliśmy nabór do Koncertu Krajowych Eliminacji Eurowizji Junior 2017 (pol.). eurowizja.tvp.pl. [dostęp 2017-09-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-21)].
 34. Eurowizja Junior 2017: oto finaliści krajowych eliminacji. Kto wygra? (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2017-09-20].
 35. Eurowizja Junior 2017 – krajowe eliminacje wygrała Alicja Rega (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2017-10-02].
 36. Poland: Junior Eurovision 2018 Participation Confirmed (ang.). W: Eurovoix [on-line]. eurovoix.com, 2017-12-29. [dostęp 2018-05-18].
 37. Eurowizja Junior 2018: Kto jest zainteresowany udziałem w preselekcjach? (...).
 38. TVP wkrótce ogłosi metodę wyboru do Mińska! (...) – Dziennik-Eurowizyjny.pl.
 39. (...) Krajowe Eliminacje do Eurowizji 2018: Paula Biskup prezentuje utwór! Dlaczego preselekcje powinny się odbyć? – Dziennik-Eurowizyjny.pl.
 40. (...) Polscy fani chcą finału narodowego przed JESC! Kogo typują do Mińska? – Dziennik-Eurowizyjny.pl.
 41. Roksana czy Paula – która wokalistka powinna pojechać do Mińska? [GŁOSOWANIE] – Dziennik-Eurowizyjny.pl.
 42. Roksana Węgiel reprezentantką Polski na Eurowizji Junior? – Dziennik-Eurowizyjny.pl.
 43. Petycja do TVP ws. organizacji finału narodowego przed Eurowizją Junior 2018! (...) – Dziennik-Eurowizyjny.pl.
 44. Roksana Węgiel reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2018 w Mińsku.
 45. - Program "Gorący Temat", TVP3 Kraków.
 46. Juliusz Kamil kompozytorem piosenki na Eurowizję Junior! (...) – Dziennik-Eurowizyjny.pl.
 47. Decyzja o polskiej piosence na Eurowizję Junior po weekendzie! (...) – Dziennik-Eurowizyjny.pl.
 48. Minsk 2018 - Junior Eurovision Song Contest – Minsk 2018, junioreurovision.tv [dostęp 2018-11-25].
 49. Poland will host the 2019 Junior Eurovision Song Contest! (ang.). W: JuniorEurovision.tv [on-line]. JuniorEurovision.tv, 2018-12-10/. [dostęp 2018-12-10].
 50. Gliwice-Silesia Host City of Junior Eurovision 2019 (ang.). W: JuniorEurovision.tv [on-line]. JuniorEurovision.tv, 2019-03-06/. [dostęp 2018-03-06].
 51. Wybór zwycięzcy The Voice Kids 2 + występ (ang.). W: Youtube [on-line]. Youtube, 2019-02-23/. [dostęp 2018-02-23].
 52. Opole 2019: Ośmiu eurowizyjnych reprezentantów Polski podczas festiwalu! Jaka była oglądalność i jakie plany mają nadawcy na 2020 rok – Dziennik-Eurowizyjny.pl.
 53. Eurowizja 2020: Rusza proces wyboru gospodarza! Czy Ania „AniKa” Dąbrowska będzie nas reprezentować w Gliwicach na Eurowizji Junior? Co na ten temat sądzą internauci? – Dziennik-Eurowizyjny.pl.
 54. We're going back to Poland!, junioreurovision.tv, 5 marca 2020 [dostęp 2020-03-05].
 55. It's time to #MoveTheWorld! - Junior Eurovision Song Contest — Poland 2020, junioreurovision.tv [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 56. Eurowizja 2020: Znamy piosenkę z Cypru i plany San Marino! Kiedy teledysk Alicji Szemplińskiej do „Empires”? • Eurowizja Junior 2020: Wiemy, jak wybrany będzie polski reprezen..., dziennik-eurowizyjny.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 57. Mieszko Czerniawski, Eurowizja Junior 2020: tak głosowało polskie jury. Kto głosował na Polskę?, eurowizja.org, 30 listopada 2020 [dostęp 2020-11-30].
 58. Eurowizja Junior 2020. Znamy zwycięzcę konkursu [RELACJA NA ŻYWO], Onet Kultura, 29 listopada 2020 [dostęp 2020-11-30] (pol.).
 59. „Szansa na sukces. Eurowizja Junior 2021” jesienią w TVP2, Marek Sierocki gospodarzem, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-08-18] (pol.).
 60. 13-latka z Polski podbije Europę? Kim jest Sara Egwu-James?, muzyka.interia.pl [dostęp 2021-09-27] (pol.).
 61. 🇵🇱 Poland: Sara James to Junior Eurovision 2021 with "Somebody", Eurovoix, 26 września 2021 [dostęp 2021-09-26] (ang.).
 62. Somebody. 2021-09-25. [dostęp 2021-09-27].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Konkurs był na prowadzony na żywo z siedziby Telewizji Polskiej, lecz występy zostały nagrane przed konkursem w krajach uczestniczących z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.