Polski Bank Przedsiębiorczości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polski Bank Przedsiębiorczości Spółka Akcyjna
Polski Bank Przedsiębiorczości Spółka Akcyjna
PBP Bank
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1995
Data likwidacji 2013
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Numer KRS 0000030330
Prezes Maciej Stańczuk
Rodzaj banku bank komercyjny
Kapitał własny 183 646 000 zł, na 31 marca 2011 r.

Polski Bank Przedsiębiorczości SA (d. WestLB Bank Polska) z siedzibą w Warszawie działający od listopada 1995 roku do czerwca 2013. Zgodę na rozpoczęcie działalności dał prezes Narodowego Banku Polskiego. W lipcu 2013 roku przejęty przez FM Bank. W wyniku fuzji powstał FM Bank PBP - obecnie Nest Bank.

Polski Bank Przedsiębiorczości S.A. (PBP Bank S.A.) specjalizuje się w obsłudze średnich i małych przedsiębiorstw oraz samorządów.

Założycielem banku był Westdeutsche Landesbank (Europa) AG z siedzibą w Düsseldorfie. 1 kwietnia 1996 roku akcje serii A i B, pierwotnie w posiadaniu założyciela, zostały zakupione przez Westdeutsche Landesbank Girozentrale z siedzibą w Düsseldorfie. W maju 2009 r. WestLB AG, został zobowiązany przez Komisję Europejską, jako bank korzystający z pomocy publicznej, do ograniczenia swoich aktywów, m.in. poprzez sprzedanie spółek zagranicznych, w tym także polskiej.

W marcu 2010 roku została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży akcji WestLB Bank Polska S.A. pomiędzy niemieckim WestLB AG a konsorcjum, w skład którego weszły: fundusz Abris Capital Partners, jako inwestor większościowy, oraz Dom Maklerski IDMSA. W październiku 2010 roku Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na tę transakcję. W grudniu transakcja sprzedaży została przeprowadzona, a instytucja zmieniła nazwę na Polski Bank Przedsiębiorczości S.A. W lipcu 2012 roku Abris Capital Partners odkupił od Domu Maklerskiego IDM SA mniejszościowy pakiet akcji i jest obecnie jedynym właścicielem banku.

W listopadzie 2012 roku Polski Bank Przedsiębiorczości S.A. wszedł na rynek lokat dla klientów detalicznych. PBP Bank zaczął oferować przez stronę internetową lokatę Spinającą.

W marcu 2013 roku Polski Bank Przedsiębiorczości S.A. i FM Bank S.A. złożyły do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o wydanie zgody na połączenie obu banków[1]. Nowy bank zaczął działać 1 lipca 2013 r. jako FM Bank PBP[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]