Polski Kontyngent Wojskowy w Etiopii i Erytrei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polski Kontyngent Wojskowy w Siłach Pokojowych w Etiopii i Erytrei
 ONZ UNMEE
Ilustracja
Etiopia
Historia
Państwa wystawiające  Polska
Państwa mandatowe  Erytrea
 Etiopia
Decyzja o użyciu 10 listopada 2000
M.P. z 2000 r. nr 36, poz. 723
Rozpoczęcie misji listopad 2000
Zakończenie misji marzec 2001
Liczba zmian 1
Konflikt zbrojny
wojna erytrejsko-etiopska
Organizacja
Typ obserwacyjny
Podporządkowanie Organizacja Narodów Zjednoczonych Kwatera Główna UNMEE
Liczebność 6 żołnierzy
Dyslokacja Addis Abeba, Asmara

Polski Kontyngent Wojskowy w Siłach Pokojowych w Etiopii i Erytrei – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do udziału w UNMEE w latach 2000-2001.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 2000 Etiopia i Erytrea podpisały porozumienie pokojowe, kończące trwającą dwa lata wojnę między tymi państwami. W celu jego przestrzegania Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała rezolucję nr 1320, tworzącą Misję ONZ w Etiopii i Erytrei (UNMEE).

 Osobny artykuł: UNMEE.

Misja była pierwszą okazją do użycia sił ekspedycyjnych ONZ - Wielonarodowej Brygady Szybkiego Rozwinięcia (SHIRBRIG), która wystawiła sztab tworzący Kwaterę Główną UNMEE oraz kompanię dowodzenia i batalion piechoty. W związku z faktem, że SHIRBIRG tworzyli także Polacy, Rada Ministrów RP wydała zaakceptowany przez prezydenta wniosek o utworzenie PKW w składzie do 6 żołnierzy.

Po przejściu kursu przygotowawczego w Danii, 13 listopada żołnierze oficjalnie rozpoczęli wykonywanie zadań, polegających na monitorowaniu linii rozdzielenia wojsk i weryfikowaniu redukcji sił obu zwaśnionych stron, wspomagając tym samym proces pokojowy.

Polacy przebywali na terenie Etiopii i Erytrei 6 miesięcy (formalnie do 15 marca 2001), gdyż tyle wynosiło maksymalne użycie SHIRBRIG w misji pokojowej. Łączny koszt PKW wyniósł jedynie 60 000 złotych, gdyż strona polska płaciła tylko za przygotowanie kontyngentu, resztę refundowało ONZ.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]