Polskie Radio Baranowicze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polskie Radio Baranowicze
Radio Baranavičy.jpg
Budynek radia w 2011 roku
Państwo  II Rzeczpospolita
Założono 1 lipca 1938
Zlikwidowano 16 września 1939
Inne nazwy • Rozgłośnia Baranowicka Polskiego Radia

• Radio Baranowicze

Właściciel Skarb Państwa
Prezes Zbigniew Cis-Bankiewicz
Format stacji radio informacyjno-muzyczne
Częstotliwości
w miastach
Baranowicze 520 kHz

Polskie Radio Baranowicze – regionalna rozgłośnia Polskiego Radia w Baranowiczach, działająca w latach 1938–1939.

Początkowo radiostacja miała znajdować się w Wołkowysku, zdecydowano jednak ostatecznie o zlokalizowaniu jej w Baranowiczach. Siedziba rozgłośni znajdowała się na przedmieściach miasta, przy ul. Narutowicza 72. Budowę nadajnika i biura rozpoczęto w lipcu 1937 r. i ukończono na wiosnę 1939 roku. Autorem projektu budynku był katowicki architekt Tadeusz Łobos. Wzniesione zostały dwa maszty radiowe (jeden z nich jako maszt główny, drugi jako reflektor) o wysokości 141 i 145 metrów oraz dwa studia radiowe[1].

Radio zostało uruchomione 1 lipca 1938 r. i nadawało na częstotliwości 520 kHz[potrzebny przypis], a sygnał był dostępny w promieniu 120 km od nadajnika, co pozwalało na pokrycie większości województwa nowogródzkiego i północnej części poleskiego. Wraz z budową rozgłośni dokonano modernizacji miejscowej elektrowni, ponieważ stacja pobierała dwukrotnie więcej prądu niż dotychczas całe miasto. Rozgłośnia w Baranowiczach rozpoczęła stałą emisję programów 30 października 1938 r. na falach 577 m[1].

Jedynym dyrektorem w historii rozgłośni baranowickiej był Zbigniew Cis-Bankiewicz, pracujący także jako spiker. Spikerami stacji byli także Maryla Konzalówna i Stefan Sojecki, a technikami inż. Jerzy Foltański, inż. Roman Rogiński, inż. Borys Niewiadomski, inż. Teofil Terlecki i inż. Adam Twaróg.

W czasie kampanii wrześniowej rozgłośnia została zbombardowana przez Luftwaffe w dniach 14–16 września, 17 września do Baranowicz wkroczyła Armia Czerwona. Po wojnie, na wniosek władz PRL, nadajnik radiowy z Baranowicz został przekazany Polsce i przeniesiony do Radiostacji Centralnej w Raszynie[2]. Obecnie pomieszczenia biurowe są wykorzystywane przez telewizję białoruską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]