Polskie Sprawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polskie Sprawy
Ilustracja
Państwo

 Polska

Skrót

PS

Przewodniczący

Agnieszka Ścigaj (koło poselskie)

Prezes

Mateusz Niemiec (stowarzyszenie)

Data założenia

29 kwietnia 2021 (koło poselskie),
10 sierpnia 2021 (stowarzyszenie)

Adres siedziby

ul. Wiejska 16/23, Warszawa

Ideologia polityczna

konserwatywny liberalizm

Poglądy gospodarcze

wolny rynek

Obecni posłowie
4/460

Polskie Sprawy (PS) – stowarzyszenie oraz koło poselskie o charakterze centroprawicowym i konserwatywno-liberalnym działające w Sejmie IX kadencji. Formacja współpracuje z Koalicją Polską i Porozumieniem[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Koło poselskie zostało założone 29 kwietnia 2021 przez dwoje posłów związanych wcześniej z ruchem Kukiz’15 (wybranych z list PSL w ramach Koalicji Polskiej): Agnieszkę Ścigaj i Pawła Szramkę oraz wybranego z listy PiS członka partii Porozumienie, Andrzeja Sośnierza[2]. Przewodniczącą koła została Agnieszka Ścigaj. 8 lipca do koła dołączyli posłowie Zbigniew Girzyński i Małgorzata Janowska, po rozpadzie koła Wybór Polska, które niespełna dwa tygodnie wcześniej współtworzyli, opuszczając Prawo i Sprawiedliwość[3]. 14 lipca tego samego roku Małgorzata Janowska powróciła do klubu PiS (przystępując do Partii Republikańskiej)[4].

10 sierpnia 2021 powołano związane z kołem stowarzyszenie Polskie Sprawy, którego prezesem został Mateusz Niemiec[5]. Zostało ono zarejestrowane 18 listopada tego samego roku.

Posłowie[edytuj | edytuj kod]

Była posłanka[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]