Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego - Polish Green Building Council (PLGBC)
Państwo  Polska
Siedziba Gliwice
Zasięg Rzeczpospolita Polska i zagranica
Prezydent Rafał Schurma
Nr KRS 0000317576
Data rejestracji 2008
brak współrzędnych
Strona internetowa

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (ang. Polish Green Building Council, w skrócie PLGBC) – polska organizacja pozarządowa typu non-profit (nr KRS 0000317576) zrzeszająca podmioty z dziedziny budownictwa i gospodarki nieruchomościami, mająca na celu propagowanie w tych dziedzinach działania na zasadach zrównoważonego rozwoju. PLGBC jest członkiem światowej federacji World Green Building Council jako jej polski oddział.

Cele i działalność[edytuj | edytuj kod]

Założycielami stowarzyszenia są Agnes Vorbrodt i Rafał Schurma, architekci działający w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, wykładowcy Uniwersytetu Harvarda. Stowarzyszenie powstało jesienią 2006, zaś osobowość prawną uzyskało wraz z rejestracją 13 listopada 2008. Siedzibą stowarzyszenia są Gliwice.

16 października 2009 PLGBC zorganizowało w Krakowie pierwsze w Polsce sympozjum poświęcone ekologicznemu budownictwu oraz certyfikacji ekologicznej budynków, w którym obok przedsiębiorstw założycielskich wzięli udział prelegenci z gremiów kierowniczych podobnych organizacji w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. Od tego czasu rokrocznie organizowane są konferencje szerzące ideę i wiedzę o zielonym budownictwie

PLGBC stawia sobie za cel szerokie rozpropagowanie i wdrożenie metod budownictwa ekologicznego w polskim budownictwie, które pozwalają również na osiągnięcie realnych korzyści ekonomicznych[1]. Dla osiągnięcia tego celu prowadzi szeroko pojętą działalność edukacyjną i wspiera kontakty między różnymi podmiotami branży (np. architekci, firmy budowlane, producenci materiałów, developerzy, środowiska akademickie oraz jednostki rządowe i samorządu terytorialnego), tak aby zintensyfikować wymianę idei oraz rozpowszechnić dostęp do wiedzy i technologii[2]. Do zadań PLGBC zalicza się zapewnienie przywództwa, przyczynianie się do wzrostu świadomości, dostarczanie informacji i ułatwianie dostępu do wiedzy dotyczącej green building oraz wzmocnienie fundamentów budownictwa ekologicznego w Polsce. PLGBC jest orędownikiem stworzenia ekologicznie zorientowanej polityki budowlanej, łącząc głosy profesjonalistów, organizacji oraz firm zainteresowanych zrównoważonym rozwojem. Do stowarzyszenia mogą wstępować zarówno wyżej wymienione organizacje z szeroko pojętego sektora budownictwa, jak i osoby prywatne - profesjonaliści branży budowlanej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. opracowanie zbiorcze: The Business Case for Green Building (ang.). 11 kwietnia 2013. [dostęp 16 października 2013].Sprawdź autora:1.
  2. O Polish Green Building Council (pol.). [dostęp 5 maja 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]