Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych
Ilustracja
Logotyp Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Rodzaj stowarzyszenia Organizacja branżowa
Dyrektor Zarządzający Maciej Mazur
Nr KRS 0000643156
Data rejestracji 17 listopada 2016
brak współrzędnych
Strona internetowa

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) - polska organizacja pozarządowa zajmująca się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych w Polsce[1].

PSPA powstało w 2016 roku i jest 4. pod względem zrzeszonych podmiotów prawnych organizacją branżową w Europie – łączy niemal 100 przedsiębiorstw[2] z całego łańcucha wartości w elektromobilności: producentów pojazdów i infrastruktury, operatorów usług ładowania, koncerny paliwowe i energetyczne, instytucje finansowe, firmy transportowe, dostawcy komponentów i technologii. Partnerami PSPA są ambasady i instytucje aktywne w obszarze zrównoważonego transportu. Wśród Członków Wspierających PSPA jest ponad 30 największych polskich miast, wiodące firmy doradcze i kancelarie prawne. PSPA współpracuje z globalnymi markami motoryzacyjnymi, a punkty ładowania należące do partnerów PSPA obejmują ok. 90% całej sieci ogólnodostępnych stacji w Polsce. Dyrektorem zarządzającym PSPA jest Maciej Mazur, a Dyrektorem Operacyjnym Łukasz Witkowski.

Działalność na rzecz elektromobilności[edytuj | edytuj kod]

PSPA realizuje projekty, których celem jest wsparcie uczestników rynku elektromobilności w Polsce. Zabiega o przyjazne otoczenie gospodarcze, czego efektem jest m.in. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych[3] oraz utworzony Fundusz Niskoemisyjnego Transportu[4], opinie prawne i stanowiska w ramach realizowanego dialogu legislacyjnego[5][6] oraz ponad 500 zgłoszonych poprawek do projektów aktów prawnych[7], będących przedmiotem konsultacji publicznych. Współpracując z polską branży e-mobility, PSPA realizuje projekt największy w Polsce projekt zmian legislacyjnych – „Białą Księgę Elektromobilności”. Jej celem jest identyfikacja i usuniecie przeszkód stojących na drodze swobodnemu rozwojowi zrównoważonego transportu w Polsce. Stowarzyszenie współtworzy ponadto inicjatywę na rzecz rozwoju elektromobilności[8] powołaną przy ówczesnym Ministerstwie Energii[9], której celem jest inicjowanie i prowadzenie konsultacji branżowych, wymiana wiedzy oraz integracja różnych środowisk zaangażowanych w rozwój rynku.

Członkostwo w AVERE[edytuj | edytuj kod]

PSPA jest członkiem największej i najstarszej w Europie organizacji branżowej, związanej z branżą elektromobilności – The European Association for Electromobility (AVERE)[10]. Zrzesza ona wiodące organizacje branżowe z takich krajów, jak Norwegia (Norwegian Electric Vehicle Association[11]), Holandia (Nederland elektrisch – Formula E-Team[12]), Hiszpania (AEDIVE[13]), Francja (AVERE-France[14]), Niemcy (Bundesverband Solare Mobilität e.V.[15]) czy Polska (PSPA – Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych). AVERE współtworzy Światowe Stowarzyszenie Pojazdów Elektrycznych (World Electric Vehicle Association – WEVA[16]), wspólnie z Electric Vehicle Association of Asia Pacific – EVAAP[17] (region Azja-Pacyfik) oraz Electric Drive Transportation Association – EDTA (region Ameryki Północnej i Południowej)[18]. Organizacja została założona w 1978 r. Siedziba stowarzyszenia znajduje się w Brukseli. Bezpośrednio oraz pośrednio – poprzez krajowe organizacje członkowskie – zrzesza ponad 1000 podmiotów. AVERE jest m.in. organizatorem EVS (Electric Vehicle Symposium and Exposition)[19], największych targów elektromobilności na świecie, które odbywają się rotacyjnie w Europie, Ameryce i Azji. 22 października 2019 r. Zgromadzenie Ogólne AVERE wybrało Dyrektora Zarządzającego PSPA Macieja Mazura na stanowisko wiceprezesa organizacji[20]. Maciej Mazur w ramach aktywności w zarządzie AVERE, koncentruje swoje działania na budowaniu wspólnej wizji zrównoważonego transportu dla państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Badania i analizy[edytuj | edytuj kod]

Działalność PSPA obejmuje także szeroki obszar badań i analiz, których efektem są liczne publikacje. Na przełomie 2018 i 2019 r. organizacja wydała 22 raporty merytoryczne w nakładzie 10 tys. egzemplarzy, w tym m.in. „Polish EV Outlook 2019” (wspólnie z Frost & Sullivan)[21], „Barometr Elektromobilności”[22], „Katalog pojazdów elektrycznych”[23], „Przewodnik po Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych”[24], „Elektromobilność w transporcie publicznym – praktyczne aspekty wdrażania”[25], „V2G. Pojazdy elektryczne jako element sieci elektroenergetycznych”[26], „Take e-bus!”[27], „Procedura odbioru stacji ładowania”[28], „Strefy niskoemisyjnego transportu – wdrażanie”[29], „System identyfikacji dla elektromobilności w Polsce”[30] i inne[31][32].

Szkolenia i edukacja[edytuj | edytuj kod]

PSPA prowadzi działalność szkoleniową i dydaktyczną, realizując m.in. cykl szkoleń „Elektromobilność w praktyce”[33], skierowany do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. W 2018 r. Stowarzyszenie przeszkoliło 1121 polskich urzędników i przedstawicieli przedsiębiorstw komunalnych w 23 największych polskich miastach[34]. PSPA realizuje także szkolenia dla przedsiębiorstw i instytucji publicznych w ramach uruchomionego Centrum Kompetencyjnego PSPA. Stowarzyszenie współpracuje z wiodącymi ośrodkami akademickimi, w tym m.in. Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską, Politechniką Śląską, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Akademią Morską w Szczecinie, a także z instytucjami, organizacjami i agencjami, których pośrednim zadaniem jest rozwój elektromobilności w Polsce. Stowarzyszenie realizuje także cykliczne badania społeczne, w których udział bierze nawet 10 tys. Polaków rocznie[35][36].

Wydarzenia branżowe[edytuj | edytuj kod]

PSPA jest bardzo aktywne na forum publicznym. Organizuje największe w regionie wydarzenia branżowe, w tym m.in. Kongres MOVE Mobility & Vehicles[37], który odbywa się w ramach największych targów motoryzacyjnych w Polsce i 4. pod względem wielkości w Europie - Poznań Motor Show[38][39]. Co roku PSPA organizuje także Kongres Nowej Mobilności[40], który jest największym w Polsce, dwudniowym warsztatem dla samorządów, w całości poświęconym elektromobilności. To 24 godziny merytorycznych dyskusji problemowych, prezentacji rozwiązań, wystąpień eksperckich i debat[41]. Tylko w 2019 r. w organizowanych przez PSPA wydarzeniach wzięło udział 5 tys. uczestników. Eksperci PSPA brali w tym roku udział także w ponad 100 wydarzeniach zewnętrznych w Polsce i Europie, odwiedzając w sumie 58 miast. 21 listopada 2019 r. w Warszawie PSPA współorganizowało także Global e-Mobility Forum[42][43].

Portale branżowe[edytuj | edytuj kod]

PSPA na bieżąco śledzi rynek elektromobilności w Polsce i Europie. W tym celu utworzono Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych[44]. Zespół Obserwatorium agreguje, przetwarza i udostępnia uczestnikom rynku kluczowe dane i informacje z tego sektora. Głównym narzędziem projektu jest portal, skoncentrowany na technologiach elektromobilnych. Cotygodniowy monitoring rynku i legislacji dociera do kilkunastu tysięcy odbiorców. Organizacja realizuje także codzienny monitoring mediów, skierowany do branży elektromobilności. PSPA jest także wydawcą popularnych portali internetowych, zwierających kompleksowy zbiór najważniejszych informacji z sektora zrównoważonego transportu, takich jak np. internetowy katalog pojazdów elektrycznych elektromobilni.pl[45]. Na stronie organizacji dostępbna jest także ewidencja infrastruktury paliw alternatywnych eipa.pl[46] oraz Licznik Elektromobilności[47]. Dzięki niemu, każdy zainteresowany może dowiedzieć się, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania.

Projekty badawcze[edytuj | edytuj kod]

We współpracy z partnerami branżowymi PSPA realizuje projekty badawcze, w tym np. pilotaże „Misja Zerowa Emisja”[48][49] oraz „Flota z energią”[50][51]. W ramach tych projektów przeprowadzono kilkutygodniowe analizy porównawcze całkowitych kosztów posiadania (TCO, ang. total cost of ownership) pojazdów konwencjonalnych i ich elektrycznych odpowiedników.

Ranking liderów elektromobilności[edytuj | edytuj kod]

W ramach rankingu „Liderzy Elektromobilności”, PSPA wspólnie z PwC co roku wyróżnia podmioty najbardziej zaangażowane w budowę zrównoważonego transportu w Polsce. Podczas Szczytu Klimatycznego ONZ COP24, uhonorowano 19 przedsiębiorstw i instytucji, które w 2018 r. miały największy wpływ na rozwój polskiej elektromobilności[52]. Edycję 2019 zorganizowano w ramach Global e-Mobility Forum, przyznając równocześnie wyróżnienia Globalnych Liderów Elektromobilności[53][54].

Centrum Nowej Mobilności[edytuj | edytuj kod]

W 2020 roku PSPA utworzyło Centrum Nowej Mobilności, które mieści się w Warszawie przy ul. Fabrycznej 5A. Jest to centrum szkoleniowo-konferencyjne, z ekspozycją edukacyjną i produktową - nowoczesne i otwarte na współpracę miejsce spotkań polskiej branży elektromobilności. PSPA udostępnia powierzchnię CNM firmom z sektora elektromobilności.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. PSPA - Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). [dostęp 2020-01-09].
 2. Członkostwo. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). [dostęp 2020-01-09].
 3. Ustawa z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 908)
 4. Fundusz Niskoemisyjnego Transportu - Ministerstwo Aktywów Państwowych - Portal Gov.pl. Ministerstwo Aktywów Państwowych. [dostęp 2020-01-09].
 5. PSPA analizuje nowe propozycje dopłat do pojazdów elektrycznych (INFOGRAFIKA). BiznesAlert.pl, 2019-08-23. [dostęp 2020-01-09].
 6. Grupa Wirtualna Polska: PSPA złożyło w Ministerstwie Energii projekt E-taryfy dla elektromobilności. www.money.pl, 2019-05-29. [dostęp 2020-01-09].
 7. PSPA przygotowało analizę obowiązujących w Polsce regulacji prawnych dotyczących elektromobilności i paliw alternatywnych - Serwis informacyjny. www.cire.pl. [dostęp 2020-01-09].
 8. PSPA: Kluczowe porozumienie dla rozwoju elektromobilności w Polsce. Branża wesprze administrację. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2017-08-22. [dostęp 2020-01-09].
 9. BIP: Ministerstwo Energii. www.bip.gov.pl. [dostęp 2020-01-09].
 10. AVERE – The European Association for Electromobility (ang.). [dostęp 2020-01-09].
 11. The Norwegian Electric Vehicle Association (norw. bokmål). elbil.no. [dostęp 2020-01-09].
 12. Nederland Elektrisch - Formula E-Team. nederlandelektrisch.nl. [dostęp 2020-01-09].
 13. Home (hiszp.). Asociación AEDIVE. [dostęp 2020-01-09].
 14. L2C2: Avere-France. Avere-France. [dostęp 2020-01-09].
 15. Auch 2020 die Spannung aufrechterhalten — BSM e.V. (niem.). www.bsm-ev.de. [dostęp 2020-01-09].
 16. WEVA (ang.). WEVA. [dostęp 2020-01-09].
 17. EVAAP. www.evaap.org. [dostęp 2020-01-09].
 18. Electric Drive Transportation Association. electricdrive.org. [dostęp 2020-01-09].
 19. Welcome to EVS 32 - EVS32. www.evs32.org. [dostęp 2020-01-09].
 20. Maciej Mazur w zarządzie AVERE. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-10-23. [dostęp 2020-01-09].
 21. Rocznica ustawy - prognozy rozwoju polskiego rynku. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-02-22. [dostęp 2020-01-09].
 22. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych: Barometr Nowej Mobilności. 2019.
 23. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych: Katalog Pojazdów Elektrycznych 2019/2020. 2019.
 24. Przewodnik po ustawie o elektromobilności. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2018-11-28. [dostęp 2020-01-09].
 25. Przewodnik PFR i PSPA po elektromobilności w miastach. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2018-12-02. [dostęp 2020-01-09].
 26. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych: V2G. Pojazdy elektryczne jako element sieci elektroenergetycznych.. 2019.
 27. Autobusowy raport. infobus.pl. [dostęp 2020-01-09].
 28. Odbiór stacji ładowania krok po kroku (raport). Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-09-19. [dostęp 2020-01-09].
 29. Polacy za Strefami Czystego Transportu, ale mniej restrykcyjnymi (raport). Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-09-24. [dostęp 2020-01-09].
 30. System identyfikacji dla polskiej elektromobilności (raport). Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-09-10. [dostęp 2020-01-09].
 31. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych: Elektromobilność w strategii społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych. 2018.
 32. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych: Motoryzacja na prąd. Ocena form wsparcia rozwoju elektromobilności w Polsce w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. 2019.
 33. Elektromobilność w praktyce. Elektromobilność w praktyce. [dostęp 2020-01-09].
 34. Elektromobilność w praktyce. Druga edycja szkoleń dla samorządów od PSPA. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-07-26. [dostęp 2020-01-09].
 35. Badanie: Co o elektromobilności sądzą Polacy. ORPA.PL (Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych), 2017-06-27. [dostęp 2020-01-09].
 36. PSPA: blisko sto tysięcy prywatnych punktów ładowania w Polsce w 2025 r.. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-10-09. [dostęp 2020-01-09].
 37. Kongres MOVE - Poznaj rynek pojazdów elektrycznych, 28 marca 2019. Kongres MOVE – Mobility&Vehicles. [dostęp 2020-01-09].
 38. Poznań Motor Show | 26-29 Marca 2020 | Największe targi motoryzacyjne w Europie Środkowej. motorshow.pl. [dostęp 2020-01-09].
 39. MOVE 2019. Ruszył największy kongres elektromobilności w Polsce. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-03-28. [dostęp 2020-01-09].
 40. KNM2019. Kongres Nowej Mobilności. [dostęp 2020-01-09].
 41. 24 godziny dla elektromobilności. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-09-11. [dostęp 2020-01-09].
 42. Global e-Mobility Forum – Driving Change Together (ang.). Global e-Mobility Forum. [dostęp 2020-01-09].
 43. Podsumowanie Global e-Mobility Forum 2019. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-12-03. [dostęp 2020-01-09].
 44. ORPA - Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych. ORPA.PL (Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych). [dostęp 2020-01-09].
 45. Elektromobilni - Pojazdy elektryczne dostępne w Polsce (ang.). Elektromobilni. [dostęp 2020-01-09].
 46. Infrastruktura - embed. ORPA.PL (Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych). [dostęp 2020-01-09].
 47. Uruchomiono polski licznik elektromobilności. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-04-18. [dostęp 2020-01-09].
 48. Misja Zerowa Emisja.
 49. Zerowa emisja może się opłacać. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-03-29. [dostęp 2020-01-09].
 50. Flota z Energią. FLOTA Z ENERGIĄ. [dostęp 2020-01-09].
 51. PSPA: warto inwestować w zeroemisyjną flotę. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-11-27. [dostęp 2020-01-09].
 52. PricewaterhouseCoopers: Poznaliśmy Liderów Elektromobilności w Polsce. PwC. [dostęp 2020-01-09].
 53. PricewaterhouseCoopers: Polscy i globalni liderzy elektromobilności 2019 nagrodzeni. PwC. [dostęp 2020-01-09].
 54. PSPA i PwC nagrodziły polskich i światowych liderów elektromobilności. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA), 2019-11-20. [dostęp 2020-01-09].