Polskie Towarzystwo Astronomiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Data założenia 1923
Rodzaj stowarzyszenia stowarzyszenie
Profil działalności astronomia, edukacja, popularyzacja nauki
Zasięg Polska i zagranica
Prezes Agnieszka Kryszczyńska
Członkowie 278
Nr KRS 0000031343
Powiązania IAU,Urania - Postępy Astronomii
brak współrzędnych
Strona internetowa

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) – stowarzyszenie naukowe, założone w 1923 roku, z siedzibą w Warszawie. Zrzesza astronomów zawodowych, członkiem stowarzyszenia może zostać osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów astronomicznych, albo opublikowała co najmniej jedną pracę naukową z dziedziny astronomii.

Celem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego jest popieranie rozwoju nauk astronomicznych, ich dydaktyki i popularyzacji w społeczeństwie. W tym celu m.in. prowadzi działalność wydawniczą, organizuje konferencje i konkursy. Co dwa lata w jednym z ośrodków astronomicznych organizowany jest zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, który jest konferencją poświęconą naukowej i popularnonaukowej działalności polskich astronomów.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne liczy prawie 280 członków, zatrudnionych przeważnie w instytutach naukowych. Od 2013 prezesem Towarzystwa jest dr hab. Agnieszka Kryszczyńska. Towarzystwo wchodzi w skład Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Działalność wydawnicza[edytuj]

Polskie Towarzystwo Astronomiczne wydaje dwumiesięcznik „Urania - Postępy Astronomii” (współwydawcą jest także PTMA), które powstało z połączenia wydawanego przez PTA czasopisma "Postępy Astronomii" z czasopismem "Urania".

W roku 1929 stowarzyszenie rozpoczęło wydawanie naukowego czasopisma "Acta Astronomica", które ukazuje się do tej pory, ale już nie pod auspicjami PTA.

PTA wydaje także książki popularnonaukowe dotyczące astronomii, np. "Astronomem być... Świadectwa życia i pracy astronomów polskich" (2007), "Sylwetki astronomów polskich XX w." (2008), "Opowiadania starego astronoma" (2010), "Nowe opowiadania starego astronoma" (2013).

Nagrody, medale i wyróżnienia[edytuj]

Polskie Towarzystwo Astronomiczne przyznaje następujące nagrody i wyróżnienia:

  • Medal Bohdana Paczyńskiego - za wybitne osiągnięcia w dziedzinie astronomii i astrofizyki (od 2013 roku)
  • Nagroda im. Włodzimierza Zonna - za popularyzację wiedzy o Wszechświecie (od 1983 roku)
  • Nagroda Młodych - za wybitny indywidualny dorobek w dziedzinie astronomii uzyskany w wieku do 35 lat (od 1970 roku)
  • członkostwo honorowe - przyznane do tej pory ośmiu osobom

Linki zewnętrzne[edytuj]