Polskie Towarzystwo Astronomiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

1923

Rodzaj stowarzyszenia

stowarzyszenie

Profil działalności

astronomia, edukacja, popularyzacja nauki

Zasięg

Polska i zagranica

Prezes

Marek Sarna[1]

Członkowie

278

Nr KRS

0000031343

Powiązania

IAU, Urania – Postępy Astronomii

brak współrzędnych
Strona internetowa

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) – stowarzyszenie naukowe, założone w 1923 roku, z siedzibą w Warszawie. Zrzesza astronomów zawodowych, członkiem stowarzyszenia może zostać osoba, która posiada dyplom ukończenia studiów astronomicznych, albo opublikowała co najmniej jedną pracę naukową z dziedziny astronomii.

Celem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego jest popieranie rozwoju nauk astronomicznych, ich dydaktyki i popularyzacji w społeczeństwie. W tym celu m.in. prowadzi działalność wydawniczą, organizuje konferencje i konkursy. Co dwa lata w jednym z ośrodków astronomicznych organizowany jest zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, który jest konferencją poświęconą naukowej i popularnonaukowej działalności polskich astronomów.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne liczy prawie 280 członków, zatrudnionych przeważnie w instytutach naukowych. Od 2017 prezesem Towarzystwa jest prof. Marek Sarna[1]. Towarzystwo wchodzi w skład Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Działalność wydawnicza[edytuj | edytuj kod]

Polskie Towarzystwo Astronomiczne wydaje dwumiesięcznikUrania – Postępy Astronomii” (współwydawcą jest także PTMA), które powstało z połączenia wydawanego przez PTA czasopisma "Postępy Astronomii" z czasopismem "Urania". Ponadto PTA jest jednym z wydawców miesięcznika popularnonaukowego „Delta” – razem z Polskim Towarzystwem Matematycznym, Polskim Towarzystwem Fizycznym i Polskim Towarzystwem Informatycznym.

W roku 1929 stowarzyszenie rozpoczęło wydawanie naukowego czasopisma "Acta Astronomica", które na początku XXI w. dalej się ukazuje, ale już nie pod auspicjami PTA.

PTA wydaje także książki popularnonaukowe dotyczące astronomii, np.:

W 2015 roku towarzystwo zostało koproducentem popularnonaukowego cyklu telewizyjnego "Astronarium" (wspólnie z TVP), dostępnego także na YouTube.

Nagrody, medale i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Polskie Towarzystwo Astronomiczne przyznaje następujące nagrody i wyróżnienia:

Władze[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Prezesi Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Według strony PTA jego prezesami byli[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Krzysztof Czart: prof. Marek Sarna nowym prezesem Polskiego towarzystwa Astronomicznego (pol.). Urania-Postepy Astronomii, 2017-09-19. [dostęp 2017-09-20].
  2. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Historia władz PTA, pta.edu.pl [dostęp 2021-10-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]