Polskie Towarzystwo Botaniczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Polskie Towarzystwo Botaniczne (PTB) – towarzystwo naukowe założone w kwietniu 1922 roku na Zjeździe Botaników w Warszawie (pierwszym prezesem był prof. Bolesław Hryniewiecki).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Organizacja ma na celu przyczynianie się do rozwoju działu biologii jaką jest botanika, stałe podnoszenie poziomu naukowego, powiązanie działalności naukowej z potrzebami kultury i gospodarki narodowej oraz popularyzację wiedzy botanicznej. Towarzystwo wydaje pięć czasopism naukowych i nadaje medale za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie botaniki, za popularyzację i monografie regionalne.

Od lipca 2019 prezesem PTB jest prof. dr hab. Anna Mikuła z Polskiej Akademii Nauk Ogrodu Botanicznego - CZRB w Powsinie (Warszawa). Jej poprzednikiem był dr hab. Adam Rostański z Zakładu Botaniki Systematycznej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Władzami Towarzystwa są: Walne Zgromadzenie Delegatów, Zarząd Główny i jego Prezydium oraz Główna Komisja Rewizyjna. Walne Zgromadzenie Delegatów jest najwyższą władzą Towarzystwa i jest zwoływane co najmniej raz na trzy lata. Towarzystwo działa w piętnastu oddziałach regionalnych i trzynastu sekcjach specjalistycznych. Należy do niego około 1000 członków zwyczajnych, nadzwyczajnych i wspierających. Członkiem Towarzystwa może zostać każdy, kto interesuje się szeroko pojętą botaniką, zarówno profesjonalista jak i amator. Tytuł członka honorowego nadawany jest wybitnym botanikom polskim i zagranicznym[1].

Za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie botaniki Polskie Towarzystwo Botaniczne nadaje medal im. Władysława Szafera[2]. Za zasługi w upowszechnianiu wiedzy botanicznej i ochrony przyrody jest przyznawany Medal im. Profesora Bolesława Hryniewieckiego[3]. Młodym polskim naukowcom za publikacje o wybitnych walorach naukowych jest przyznawana Nagroda PTB dla młodych pracowników nauki[4].

Od 2001 Oddział Poznański PTB nadaje Medal im. Profesora Zygmunta Czubińskiego za wybitne prace naukowe, mające charakter regionalnych monografii geobotanicznych.

Zjazdy członków towarzystwa odbywają się co trzy lata. W czasie istnienia PTB odbyło się w sumie 58 zjazdów.

Prezesi[edytuj | edytuj kod]

Pracami towarzystwa kierowali[5]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Godność członka honorowego (pol.). Polskie Towarzystwo Botaniczne. [dostęp 2013-09-25].
  2. Medal im. Prof. Władysława Szafera (pol.). Polskie Towarzystwo Botaniczne. [dostęp 2013-09-26].
  3. Medal im. Prof. Bolesława Hryniewieckiego (pol.). Polskie Towarzystwo Botaniczne. [dostęp 2013-09-26].
  4. Nagroda PTB dla młodych pracowników nauki (pol.). Polskie Towarzystwo Botaniczne. [dostęp 2013-09-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-27)].
  5. Historia. pbsociety.org.pl. [dostęp 2019-05-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]