Polskie Towarzystwo Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polskie Towarzystwo Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych „TEPIS”
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Status OPP
Prezes Zofia Rybińska
Nr KRS 0000077499
Data rejestracji 2002
brak współrzędnych

Polskie Towarzystwo Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych PT TEPIS – polskie towarzystwo czynnych zawodowo tłumaczy, których większość stanowią tłumacze przysięgli. Powstało jako Polskie Towarzystwo Tłumaczy Ekonomicznych, Prawniczych i Sądowych w 1990 r. w Warszawie.[1] Zarejestrowane w KRS w 2002. Celem organizacji jest pogłębianie wiedzy w zakresie sztuki przekładu, ochronę praw autorskich tłumaczy i reprezentowanie interesów tłumaczy wobec władz RP.

PT TEPIS jest członkiem Międzynarodowej Federacji Tłumaczy, organizacją pożytku publicznego oraz jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Sądowych EULITA. Siedziba Rady Naczelnej Towarzystwa mieści się w Warszawie, zaś w Szczecinie, Wrocławiu, Krakowie, Żarach i Bytomiu działają Koła PT TEPIS.

Towarzystwo TEPIS organizuje warsztatowe spotkania w ramach doskonalenia zawodowego tłumaczy przysięgłych i specjalistycznych: Warsztaty Przekładu Prawniczego i Specjalistycznego, Repetytoria dla Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych oraz Międzynarodowe Forum Przekładu Prawniczego i Sądowego. Towarzystwo zorganizowało szereg krajowych i międzynarodowych seminariów, podczas których wygłoszono ponad 900 referatów.

Członkowie PT TEPIS otrzymują kwartalnik „Biuletyn TEPIS”. Oprócz tego od 1994 PT TEPIS wydaje czasopismo Lingua Legis, w którym publikowane są niektóre referaty wygłoszone na seminariach, a także artykuły na tematy ważne dla tłumaczy.

Prezesi[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PT TEPIS 1990-2015
  2. Prezes Honorowy dr Danuta Kierzkowska. [dostęp 2017-08-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-20)].
  3. Władze PT TEPIS IX kadencji 2014-2017, X kandencji

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]