Polskie Wrota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przełęcz Polskie Wrota
Ilustracja
Przełęcz Polskie Wrota od wschodu
Państwo

 Polska

Wysokość

660 m n.p.m.

Pasmo

między Pogórzem Orlickim a Górami Orlickimi.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Polskie Wrota”
Ziemia50°23′52,71″N 16°20′58,32″E/50,397975 16,349533

Polskie Wrotaprzełęcz położona na wysokości 660 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, między Pogórzem Orlickim a Górami Orlickimi.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz położona jest około 3,0 km na zachód od centrum miejscowości Duszniki-Zdrój, na północnej granicy Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Orlickich i Bystrzyckich, po południowo-wschodniej stronie od wzniesienia Gomoła z ruinami zamku Homole[1]. Jest to wyraźne szerokie obniżenie o stromym południowym skrzydle i łagodnych podejściach, płytko wcinające się w piaskowcowe podłoże między Pogórze Orlickie a Góry Orlickie[1]. Przełęcz leży na dziale wodnym Odry i Łaby. Otoczenie przełęczy częściowo porastają dolnoreglowe lasy mieszane oraz kultury świerkowe[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawniej wiódł przez obniżenie szlak handlowy z Czech do Polski (jedna z odnóg szlaku bursztynowego, stąd nazwa), później przebiegała tędy stara droga handlowa łącząca Śląsk z Czechami[1]. Obecnie przebiega tu droga krajowa nr 8 (E67) łącząca Kłodzko i Náchod[1]. Na wschód od przełęczy od drogi tej odbija na południe droga do Międzylesia, tzw. „Autostrada Sudecka[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przez Polskie Wrota przechodzą dwa szlaki turystyczne[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 13: Góry Stołowe. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1992, s. 191. ISBN 83-7005-301-7.
  2. Mapa szlaków turystycznych. [dostęp 2018-03-29].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]