Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Skrót PWM
Status prawny spółka akcyjna
Adres al. Zygmunta Krasińskiego 11a
31-111 Kraków
Data założenia 30 września 1949
Dyrektor Adam Radzikowski
Redaktor naczelny Daniel Cichy
Strona internetowa wydawnictwa

Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) – polskie wydawnictwo muzyczne założone w 1949[1] w Krakowie w ramach nacjonalizacji prywatnych wydawnictw muzycznych[potrzebny przypis]; wydawca Encyklopedii muzycznej PWM (1979–2012).

Polskie Wydawnictwo Muzyczne przez wiele lat było jedynym wydawnictwem muzycznym w Polsce, publikującym nuty oraz książki o muzyce. Pierwszym jego dyrektorem został Tadeusz Ochlewski. W 1965 dyrektorem i redaktorem naczelnym został Mieczysław Tomaszewski, który sprawował tę funkcję do 1988 roku. Obecnie redaktorem naczelnym wydawnictwa jest dr Daniel Cichy.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne wydaje materiały nutowe polskiej muzyki dawnej i współczesnej, książki, audiobooki, publikacje pedagogiczne. W 1979 ukazał się pierwszy tom Encyklopedii muzycznej pod redakcją Elżbiety Dziębowskiej. Ostatni, 12. tom ukazał się w 2012 r. W Warszawie mieści się Biblioteka Materiałów Orkiestrowych Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, która przechowuje i udostępnia orkiestrom i filharmoniom na całym świecie partytury i materiały wykonawcze.

W PWM wydawali swoje pierwsze partytury: Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski i Henryk Mikołaj Górecki. Swoje dzieła wydawali także: Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Bolesław Szabelski, Witold Szalonek, Józef Świder, Andrzej Krzanowski, Marek Stachowski, Kazimierz Serocki i Tomasz Sikorski. Kompozytorami współpracującymi z PWM są między innymi: Wojciech Kilar, Eugeniusz Knapik, Paweł Mykietyn, Zygmunt Krauze, Aleksander Lasoń, Marta Ptaszyńska, Agata Zubel, Aleksander Nowak, Mikołaj Górecki i Paweł Łukaszewski.

Nakładem wydawnictwa ukazały się zbiory dzieł wszystkich Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza.


Polskie Wydawnictwo Muzyczne działa na rzecz rozwoju i promocji polskiej muzyki współczesnej. Od 2003 organizuje Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego adresowany do najmłodszego pokolenia kompozytorów. PWM organizuje także monograficzne wystawy poświęcone muzyce polskiej oraz inicjuje i współorganizuje wydarzenia muzyczne, festiwale i konkursy.

7 stycznia 2016 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zostało przekształcone w państwową instytucję kultury, wpisaną do Rejestru Instytucji Kulturalnych prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego[2].

Przypisy

  1. Zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 30 września 1949 r. w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa p. n. „Polskie Wydawnictwo Muzyczne” (M.P. z 1949 r. Nr 85, poz. 1049).
  2. Zarządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 23 października 2015 r. w sprawie nadania statutu Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu

Linki zewnętrzne[edytuj]