Polsko-Indyjska Izba Gospodarcza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polsko-Indyjska Izba Gospodarcza
Polish Indian Chamber of Commerce
Państwo  Polska
Siedziba Poznań
Data założenia 2008
Rodzaj stowarzyszenia izba gospodarcza
Status związek pracodawców
Prezes Ryszard Sznajder
Członkowie 33 (2015)
Nr KRS 0000325365
Data rejestracji 2009
brak współrzędnych
Strona internetowa
Siedziba Izby na MTP

Polsko-Indyjska Izba Gospodarczaizba gospodarcza, założona 17 września 2008 w Poznaniu. Jej celem jest pogłębianie i wzmacnianie więzi gospodarczych pomiędzy przedsiębiorstwami w Polsce i Indiach, zachęcanie do podejmowania wspólnych przedsięwzięć i wymiany doświadczeń biznesowych. Ze względu na znaczące różnice kulturowe występujące pomiędzy Indiami i Polską, Izba pełni również funkcję platformy wymiany wartości kulturowych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dnia 17 września 2008 w WTC w Poznaniu odbyło się spotkanie założycielskie Polsko-Indyjskiej Izby Gospodarczej. Udział wzięło ponad 100 przedsiębiorców z Polski i Indii.

Zadania izby[edytuj | edytuj kod]

Polsko-Indyjska Izba Gospodarcza została powołana w celu wspierania polskich i indyjskich przedsiębiorców pragnących nawiązać biznesowe kontakty w tych państwach. Zadaniem Izby jest udzielenie firmom rzetelnej informacji o docelowym rynku, promowanie działalności przedsiębiorców w Polsce oraz w Indiach i w razie zaistniałej konieczności ochrona ich interesów. Jednym z głównych celów Izby jest organizacja przedsięwzięć o charakterze targowo-wystawienniczym, warsztatów oraz konferencji zarówno w Polsce jak i w Indiach, skutecznie promujących potencjał obu krajów oraz stwarzających możliwości do nawiązania bezpośredniego kontaktu z wystawcami obu państw[2]. Izba organizuje także misje gospodarcze pozwalające przedsiębiorcom na poznanie specyfiki rynku indyjskiego i nawiązanie kontaktu z potencjalnymi kooperantami[3].

Istotnym elementem członkostwa w Izbie jest nieustanne promowanie zrzeszonych w niej firm, m.in. podczas targów, misji handlowych, wobec polskich i indyjskich organów władzy centralnej i lokalnej oraz indyjskich stowarzyszeń zrzeszających dziesiątki tysięcy przedsiębiorstw. Firmom zainteresowanym inwestowaniem na rynku indyjskim Izba dostarcza pełnych informacji na temat poszczególnych jego branż, również udostępnia listę potencjalnych kooperantów.

W 2009 Izba współorganizowała Polsko-Indyjskie Forum Gospodarcze, na którego obrady gościła Prezydent Indii Pratibha Patil. W przeciągu niespełna roku Izba zorganizowała cztery misje gospodarcze do Republiki Indii. Podczas wyjazdu zorganizowanego we wrześniu 2010 grupa firm pod przewodnictwem Izby uczestniczyła w „Polsko-Indyjskim Forum Inwestycyjnym” z udziałem Premiera RP Donalda Tuska, natomiast w listopadzie 2012 Izba została poproszona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Gospodarki o zorganizowanie misji biznesowej, która towarzyszyła oficjalnej wizycie w Indiach wiceminister spraw zagranicznych Beaty Stelmach oraz wiceministra gospodarki Rafała Baniaka. Dwukrotnie, w 2011 oraz 2013 zrealizowano misje gospodarcze dla przedsiębiorców operujących w sektorze kolejowym i które połączone były z odbywającymi się w Delhi targami International Railway Equipment Exhibition.

Działalność Izby jest wspierana przez placówki dyplomatyczne – Ambasadę RP w New Delhi, Konsulat RP w Mumbaju i Ambasadę Indyjską w Warszawie, oraz polskie Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Spraw Zagranicznych, z którymi Izba pozostaje w stałej współpracy.

Nowe rynki[edytuj | edytuj kod]

Od 2012 Polsko-Indyjska Izba Gospodarcza rozszerzyła działalność na rynki Indonezji, Korei Południowej, Malezji, Singapuru i Wietnamu[4].

Siedziba[edytuj | edytuj kod]

Mieści się w budynku Centrum Światowego Handlu (WTC Poznań) na terenie MTP przy ul. Bukowskiej 12 (2015).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Misja Izby (pol.). piig-poland.org. [dostęp 2012-08-21].
  2. Interesy z Indiami (pol.). radiomerkury.pl. [dostęp 2012-08-21].
  3. Poszukają inwestorów w Indiach (pol.). radiomerkury.pl. [dostęp 2012-08-21].
  4. Polsko-Indyjska Izba Gospodarcza rozszerza swoją działalność na inne rynki azjatyckie (pol.). piig-poland.org. [dostęp 2012-08-21].