Poltegor Centre we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poltegor
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Adres ul. Powstańców Śląskich 95 – Osiedle Południe
Architekt Zofia Szczęsnowicz-Sołowij, Julian Duchowicz, Jan Szymański
Wysokość całkowita 125 m
Wysokość do dachu 92 m
Kondygnacje 25
Rozpoczęcie budowy 1974
Ukończenie budowy 1982
Zniszczono 2007
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Poltegor
Poltegor
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Poltegor
Poltegor
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Poltegor
Poltegor
Ziemia51°05′38,33″N 17°01′11,73″E/51,093981 17,019925

Poltegor – nieistniejący biurowiec we Wrocławiu, który do lipca 2007 roku był najwyższym budynkiem w tym mieście. Zbudowany w 1982 roku technologią monolityczną. Zlokalizowany był w dzielnicy Krzyki pośrodku osiedla Południe.

Fundamentem budynku była kilkumetrowej grubości[potrzebny przypis] płyta żelbetowa posadowiona na palach. Konstrukcja budynku oparta była na środkowym monolitycznym trzonie żelbetowym, w którym mieszankę betonową układano w deskowaniach ślizgowych. W trzonie tym mieściły się piony windowe, schody, sanitariaty i szyb instalacyjny. Zewnętrzne dwa trakty zbudowano w konstrukcji stalowej, szkieletowej.

Przyziemie budynku zawierało pomieszczenia gospodarcze i inne pomocnicze. Do tego poziomu zjeżdżały trzy windy towarowo-osobowe (spośród dziewięciu zainstalowanych w budynku). Następna kondygnacja to hall wejściowy do budynku (stąd odjeżdżały wszystkie windy), następne 22 piętra wynajmowane były na biura. Na najwyższej kondygnacji znajdowała się duża sala konferencyjna oraz bar-kawiarnia, wykorzystywana często w charakterze platformy widokowej. Na dachu były stacje przekaźnikowe i nadawcze anteny telewizyjne i radiowe, stąd m.in. nadawała na początku lat 90. pierwsza w Polsce i w całym Bloku Wschodnim Prywatna Telewizja „Echo”. Do 18 kwietnia 2007 znajdowały się tu nadajniki: Radia Aplauz, Tok FM, Radiostacji, RMF Classic a także Telewizji Dolnośląskiej TeDe. Część z nich przeniosła nadajnik na dach domu akademickiego „Kredka”.

Ćwiczenia ratownicze
Rozbiórka wieżowca

Wieżowiec i otaczającą go prawie 3-hektarową działkę kupił 18 stycznia 2006 roku za (według nieoficjalnych informacji) 17,5 milionów euro[1][2] wrocławski biznesmen Leszek Czarnecki. Wiosną 2006 roku rozpoczęto prace ziemne w otoczeniu „Poltegoru”, przygotowujące teren pod budowę nowego obiektu.

W dniu 1 czerwca 2007 w godzinach przedpołudniowych przeprowadzono ćwiczenia ratownicze, a po południu w kawiarni na ostatnim piętrze odbył się koncert zespołu IRA[potrzebny przypis].

Od 2 czerwca 2007 prowadzona była rozbiórka budynku piętro po piętrze (koparki zostały wciągnięte na dach 15 czerwca). Prace rozbiórkowe nadziemnej części budynku zakończyły się w październiku. 3 listopada koparki dotarły do kamienia węgielnego[3] wmurowanego 30 maja 1974 roku. Od 6 listopada trwały roboty przy usuwaniu żelbetowego fundamentu. Prowadzone były metodą mikrowybuchów[4].

W miejscu Poltegoru powstał wieżowiec Sky Tower.

Nazwa wieżowca wywodziła się od nazwy przedsiębiorstwa Poltegor (akronim od "Polska Technika Górnicza"), zajmującej się projektowaniem inwestycji w górnictwie, która dysponowała całym biurowcem w latach 80., a później zajmowała znaczną jego część na swoją siedzibę. W 1991 Poltegor został podzielony na dwie niezależne firmy: Poltegor-Projekt i Poltegor-Instytut.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Leszek Czarnecki kupił Poltegor", gazeta.pl 20.01.2006
  2. "Wysoko, wyżej, najwyżej", www.leszek-czarnecki.pl
  3. metalowa kapsuła, nieco zgnieciona przy burzeniu fundamentów, zachowała jednak w swoim wnętrzu niemalże nieuszkodzony akt erekcyjny ([1] i [2])
  4. w tysiącu otworów wierconych w fundamencie umieszczane są co kilkadziesiąt minut 80- i 160-gramowe ładunki wybuchowe; otwory są uszczelniane, a po nakryciu miejsca wybuchu matą tłumiącą ładunki są odpalane

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]