Polvision

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polvision
Data startu 1987
Format obrazu 16:9
Kraj nadawania  Stany Zjednoczone
Język polski
Siedziba 3656 W. Belmont Ave
Chicago, Illinois 60618 USA
Strona internetowa

Polvision – polskojęzyczna stacja telewizyjna poza granicami Polski, nadająca program w Chicago, dla mieszkającej tam Polonii Amerykańskiej.

Polvision nadaje 24 godziny (łącznie z powtórką programu) na dobę z najwyższego budynku mieszkalnego w Chicago Trump Tower. Program jest dystrybuowany za pomocą nadajników naziemnych w Chicago na kanale cyfrowym 24.4 a także w sieci kablowej Comcast na kanale 397. W marcu 2008 telewizja Polvision jako jedna z pierwszych telewizji etnicznych zrezygnowała z analogowego nadawania naziemnego na rzecz cyfrowego nadawania. Od tego też czasu TV Polvision zaprzestała nadawać analogowo swój sygnał na kanale 26.3 i zaczęła naziemnie nadawać swój program tylko na kanale 26.6 a później 24.4 Zasięg naziemny stacji obejmuje część miasta Chicago oraz najbliżej położone przedmieścia.

Założycielem i właścicielem Polvision jest polonijny biznesmen i milioner Walter Kotaba, także właściciel sieci Polskiego Radia w USA oraz prezes Fundacji Kultury Europejskiej.

Telewizja Polvision powstała w 1989 roku. Jej pierwszym redaktorem naczelnym był Maciej Wierzyński, później redaktor naczelny nowojorskiego "Nowego Dziennika". Obecnie (2007) menedżerem generalnym stacji jest Agnieszka Pokropek, a za program odpowiada Elżbieta Sawczuk.

Poza tym swój udział w tworzeniu tej telewizji mają:

  • Eugeniusz Jarząbek (główny operator kamery),
  • Artur Stanisz (realizator, montażysta),
  • Tomasz Popławski (reklama, marketing).

Program telewizji Polvision oferuje codzienny lokalny program informacyjny "Monitor", talk-show z udziałem zaproszonych gości, programy edukacyjne, kulturalne, patriotyczne, rozrywkowe i o charakterze poradnikowym dla imigrantów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]