Polygonella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polygonella
Ilustracja
Polygonella basiramia
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd goździkowce
Rodzina rdestowate
Nazwa systematyczna
Polygonella Michaux
Fl. Bor.-Amer. 2: 240. 1803[2]

Polygonella – wyróżniany w niektórych ujęciach systematycznych rodzaj roślin należących do rodziny rdestowatych, wyodrębniany z rodzaju rdest (Polygonum sensu lato). Zaliczanych jest do niego 11 gatunków występujących we wschodnich i środkowych Stanach Zjednoczonych[2].

Pokrój Polygonella myriophylla

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Rośliny zielne (terofity i byliny) oraz drewniejące (krzewy i półkrzewy) o łodydze wzniesionej lub płożącej, z charakterystycznie przylegającymi do niej odgałęzieniami bocznymi. Liście skrętoległe, o blaszce od nitkowatej do owalnej, gatka zazwyczaj trwała. Kwiaty obupłciowe lub funkcjonalnie jednopłciowe, skupione w szczytowym kwiatostanie[2].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj wyodrębniany w niektórych ujęciach systematycznych rodziny rdestowatych po potwierdzeniu w badaniach molekularnych skomplikowanych relacji systematycznych w obrębie dawniej szeroko ujmowanego rodzaju rdest Polygonum. Uznawany jest za grupę siostrzaną rodzaju rdest Polygonum w wąskim ujęciu (sensu stricto). W niektórych pracach wskazywany jest jako najbliżej spokrewniony z roślinami z sekcji Polygonum sect. Duravia[2], czasem rośliny z tego rodzaju są też włączane do sekcji Duravia[3].

Wykaz gatunków[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2012-10-13].
  2. a b c d e Polygonella (ang.). W: Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2012-10-15].
  3. Gabriele Galasso, Enrico Banfi, Fabrizio De Mattia, Fabrizio Grassi, Sergio Sgorbati, Massimo Labra. [https://www.researchgate.net/profile/Gabriele_Galasso/publication/257029473_Molecular_phylogeny_of_Polygonum_L_sl_Polygonoideae_Polygonaceae_focusing_on_European_taxa_Preliminary_results_and_systematic_considerations_based_on_rbcL_plastidial_sequence_data/links/00b7d5243dcbdf2e06000000/Molecular-phylogeny-of-Polygonum-L-sl-Polygonoideae-Polygonaceae-focusing-on-European-taxa-Preliminary-results-and-systematic-considerations-based-on-rbcL-plastidial-sequence-data.pdf Molecular phylogeny of Polygonum L. s.l. (Polygonoideae, Polygonaceae), focusing on European taxa: preliminary results and systematic considerations based on rbcL plastidial sequence data]. „Atti Soc. it. Sci. nat. Museo civ. Stor. nat. Milano”. 150 (I), s. 113-148, 2009 (ang.).