Pomerania (miesięcznik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miesięcznika Pomerania. Zobacz też: Pomerania - stronę ujednoznaczniającą.
Pomerania
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Polska 
Wydawca Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Organ prasowy Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Rodzaj czasopisma Społeczno-publicystyczny
Pierwszy numer 1963
Redaktor naczelny Sławomir Lewandowski
ISSN 0238-9045
Strona internetowa

Pomerania – miesięcznik społeczno-kulturalny wydawany od 1963 r. przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.[1]

Po zawieszeniu w końcu 1961 r. dwutygodnika Kaszëbë Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie nie wyzbyło się ambicji prowadzenia własnego pisma. W początkach 1963 roku ukazał się pierwszy numer Biuletynu Zrzeszenia Kaszubskiego, pod redakcją I. Trojanowskiej[2], w nakładzie 300 egzemplarzy. Pismo ukazywało się nieregularnie, w 1963 r. były to tylko trzy numery. Po roku przerwy Biuletyn przejął Wojciech Kiedrowski, zmieniając jednocześnie nazwę na Biuletyn Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Pismo zaczęło wychodzić w miarę regularnie, zaś dzięki usilnym staraniom udało się stopniowo zwiększać jego nakład do 1500 szt. w 1967 r. W 1969 roku nowym naczelnym został Stanisław Pestka, który zmienił ostatecznie jego nazwę na Pomeranię, która w odczuciu redakcji lepiej oddawała ambicje pisma.

Do dziś jest to opiniotwórcze pismo pomorskie ukazujące się w przeszłości ze zmienną częstotliwością, obecnie miesięcznik. Na jego łamach ukazują się artykuły programowe, historyczne, społeczne i edukacyjne dotyczące szeroko pojętych spraw kaszubskich w języku polskim oraz kaszubskim.[3]

Od roku 2006 co trzy miesiące do pisma dołączany jest kaszubskojęzyczny darmowy dodatek literacki „Stegna” redagowany przez Dariusza Majkowskiego.

Siedziba redakcji mieści się w Gdańsku przy ul. Straganiarskiej 20-21. Obowiązki redaktora naczelnego od stycznia 2017 roku pełni Sławomir Lewandowski. W skład redakcji wchodzą: Dariusz Majkowski (zastępca red. nacz. – do grudnia 2016 red. nacz.), Bogumiła Cirocka, Aleksandra Dzięcielska-Jasnoch (Najô Ùczba), Ludmiła Kucharska, Krystyna Sulicka oraz Ka Leszczyńska (redaktorka techniczna).

Znaczna większość numerów archiwalnych Pomeranii została poddana digitalizacji. Zeskanowane dokumenty dostępne są w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej.[4]

Na łamach pisma publikują/publikowali m.in.:

Redaktorzy naczelni od początku istnienia pisma:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pomerania, Katalog.Czasopism.pl [dostęp 2020-05-24] (pol.).
  2. Kaszubi.pl, www.kaszubi.pl [dostęp 2020-05-24].
  3. Pomerania, Katalog.Czasopism.pl [dostęp 2020-05-24] (pol.).
  4. pomerania - Bałtycka Biblioteka Cyfrowa, www.bibliotekacyfrowa.eu [dostęp 2020-05-24] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]