Pomnik św. Jana Nepomucena w Zielonej Górze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik świętego Jana Nepomucena
w Zielonej Górze
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zielona Góra

Typ obiektu

rzeźba na cokole

Data budowy

1740 r./1900 r.

Położenie na mapie Zielonej Góry
Mapa konturowa Zielonej Góry, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik świętego Jana Nepomucenaw Zielonej Górze”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik świętego Jana Nepomucenaw Zielonej Górze”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik świętego Jana Nepomucenaw Zielonej Górze”
Ziemia51°56′19,64″N 15°30′25,43″E/51,938789 15,507064

Pomnik świętego Jana Nepomucena w Zielonej Górzenepomuk stojący na placu ks. biskupa Wilhelma Pluty przy konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze. Najstarszy z pomników Zielonej Góry.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomnik został ufundowany w 1740 przez burmistrza Leopolda von Breitfelda za rządów Habsburgów. Figura Świętego została umieszczona na ozdobnym cokole, na którym wyryto inskrypcję w języku łacińskim “SANCTO IOANNI NEPOMVCEN EX DEBITO VENERATIONS FERVORE EREXEBAT L: D.B (“Św. Janowi Nepomucenowi z czcią najgłębszą poświęca L:D.B.”), gdzie L.D.B są inicjałami fundatora. Zielonogórska figura stanęła początkowo nad Stawem Pańskim (zwanym także Stawem Czarownic, nieistniejącym już zbiornikiem wodnym w okolicach dzisiejszej ul Drzewnej i Licealnej)[1]. W 1816 przeniesiona w pobliże kościoła św. Jadwigi, gdzie płynęła Złota Łącza, od początku XX wieku płynąca w podziemnych kanałach. Ze starego XVIII w. pomnika zachował się tylko cokół, na którym stoi figura. Stara kamienna rzeźba świętego została wymieniona w 1900 na obecną figurę ceramiczną[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Igor Myszkiewicz, Signum Temporis. Zielonogórskie pomniki i rzeźby plenerowe, Zielona Góra: Stowarzyszenie Forum Art, 2015, ISBN 978-83-938153-6-4.
  2. Historia pomnika Jana Nepomucena [Nieznana Zielona Góra] [online], wzielonej.pl [dostęp 2020-06-16] (pol.).