Pomnik Żołnierzom Garnizonu Leszczyńskiego w Lesznie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Żołnierzom Garnozinu Leszczyńskiego w Lesznie
Ilustracja
Pomnik Żołnierzom Garnizonu Leszczyńskiego, jesień 2010
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Leszno

Miejsce

ul. 17 Stycznia

Projektant

Jerzy Schmidt, Józef Petruk

Całkowita wysokość

5 m

Data budowy

19841987

Data odsłonięcia

9 maja 1987

Ważniejsze przebudowy

2009

Położenie na mapie Leszna
Mapa konturowa Leszna, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Żołnierzom Garnozinu Leszczyńskiego w Lesznie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Żołnierzom Garnozinu Leszczyńskiego w Lesznie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Żołnierzom Garnozinu Leszczyńskiego w Lesznie”
Ziemia51°50′10,2″N 16°35′06,8″E/51,836167 16,585222

Pomnik Żołnierzom Garnizonu Leszczyńskiego w Lesznie – murowany pomnik ku czci żołnierzy poległych w wojnie obronnej 1939.

Orzeł nad głównym bastionem

Pomnik składa się z trzech głównych części. Centralną jest ściana o długości dwudziestu metrów, na której znajduje się stylizowany żeliwny orzeł, który zrywa się do lotu. Tuż pod nim widnieje napis Żołnierzom Garnizonu Leszczyńskiego 1939 - Społeczeństwo Ziemi Leszczyńskiej, a poniżej trzy mosiężne tablice z informacją o jednostkach, do których należeli polegli żołnierze. Z obu stron ściany znajdują się dwa masywne bloki, w których złożono urny z artyleryjskich łusek. W łuskach znajduje się ziemia z ponad trzydziestu bitewnych pól, na których życie stracili żołnierze garnizonu leszczyńskiego. W centralnej części, na wolnej przestrzeni między bastionami, znajduje się na podwyższeniu krzyż Virtuti Militari.

Pomnik, powstały z inicjatywy kombatantów 1939 roku, odsłonięto 9 maja 1987 roku. Zaprojektował go Jerzy Schmidt wraz z Józefem Petrukiem, który odpowiadał za elementy rzeźbiarskie. Te wykonała Leszczyńska Fabryka Pomp.

W późniejszym czasie pomnik wzbogacił się o kolejne mosiężne tablice, które zawisły na każdym z bastionów pomnika:

W 2009 roku wykonano gruntowny remont i drobną przebudowę pomnika. Zakres remontu konsultowano z jedynym żyjącym twórcą monumentu, profesorem Petrukiem. Okazało się wówczas, że wszystkie dodatkowe tablice znalazły się na pomniku bez zgody twórcy. W wyniku kompromisu zdjęto je ze ścian i umieszczono na głazach, po obu stronach monumentu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]