Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Berlinie-Tiergarten

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Żołnierzy Radzieckich (Tiergarten)
Ilustracja
Pomnik Żołnierzy Radzieckich
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Berlin
Miejscowość Berlin
Miejsce Straße des 17. Juni
Projektant Mikhail Gorvits, Vladimir Tsigal, Lew Kerbel
Fundator Związek Radziecki
Data budowy 1945
Data odsłonięcia 11 listopada 1945[1]
Położenie na mapie Berlina
Mapa lokalizacyjna Berlina
Pomnik Żołnierzy Radzieckich (Tiergarten)
Pomnik Żołnierzy Radzieckich (Tiergarten)
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Pomnik Żołnierzy Radzieckich (Tiergarten)
Pomnik Żołnierzy Radzieckich (Tiergarten)
Ziemia52°31′00″N 13°22′20″E/52,516667 13,372222

Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Berlinie – monument zlokalizowany przy ul. 17 czerwca w Parku Großer Tiergarten, ok. 200 m na zachód od Bramy Brandenburskiej, który został odsłonięty 11 listopada 1945 roku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Figura czerwonoarmisty na szczycie kolumny

Ten imponujący obelisk, wzniesiony został w 1945, prawdopodobnie z resztek marmuru po Nowej Kancelarii Rzeszy[2]. Był pierwszym pomnikiem Żołnierzy Radzieckich w centrum miasta. Wzniesiony dla uczczenia poległych, żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w czasie bitwy o Berlin.

Pomnik został odsłonięty 11 listopada 1945 przez Gieorgija Żukowa z okazji rocznicy rozpoczęcia rewolucji październikowej. Przy odsłanianiu pomnika uczestniczyły delegacje wojskowe z wszystkich czterech zwycięskich mocarstw[1].

Pomnik, zbudowany w formie zakrzywionej hali kolumnowej, obok niego znajdują się dwie haubice 152 mm haubicoarmata wz. 1937 (MŁ-20) oraz dwa czołgi T-34. Na centralnej kolumnie widnieje figura czerwonoarmisty a niżej złote godło ZSRR i duży napis cyrylicą: "Wieczna chwała bohaterom poległym w walce z faszystowskim okupantem niemieckim o wolność i niepodległość Związku Radzieckiego".

Jedyny pomnik poświęcony Armii Czerwonej w zachodniej części miasta (Berlin Zachodni). Sprawiał pewne problemy aliantom zachodnim, ponieważ znajdował się w sektorze brytyjskim, żołnierze brytyjscy, jaki i policja berlińska musiała ochraniać zarówno sam pomnik, jak i dwóch żołnierzy radzieckich, stojących przed nim na warcie.

Pomnik to wciąż miejsce aktywnego upamiętnienia. W rocznicę Dnia Zwycięstwa (9 maja), jest miejscem pamięci dla weteranów wojennych głównie z krajów byłego Związku Radzieckiego. Jest ponad to popularną atrakcją turystyczną, ponieważ jest znacznie bliżej centrum miasta niż większy Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Treptower Park.

Obecnie pomnik i jego otoczenie jest utrzymywane przez miasto Berlin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]