Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Berlinie-Tiergarten

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Żołnierzy Radzieckich (Tiergarten)
Ilustracja
Pomnik Żołnierzy Radzieckich
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Berlin

Miejscowość

Berlin

Miejsce

Straße des 17. Juni

Projektant

Mikhail Gorvits, Vladimir Tsigal, Lew Kerbel

Fundator

Związek Radziecki

Data budowy

1945

Data odsłonięcia

11 listopada 1945[1]

Położenie na mapie Berlina
Mapa konturowa Berlina, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Żołnierzy Radzieckich (Tiergarten)”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Żołnierzy Radzieckich (Tiergarten)”
Ziemia52°31′00″N 13°22′20″E/52,516667 13,372222

Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Berlinie (niem. Sowjetisches Ehrenmal) – monument zlokalizowany przy ul. 17 czerwca w Parku Großer Tiergarten, ok. 200 m na zachód od Bramy Brandenburskiej, który został odsłonięty 11 listopada 1945 roku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Figura czerwonoarmisty na szczycie kolumny

Ten imponujący obelisk, wzniesiony został w 1945, prawdopodobnie z resztek marmuru po Nowej Kancelarii Rzeszy[2]. Był pierwszym pomnikiem Żołnierzy Radzieckich w centrum miasta. Wzniesiony dla uczczenia poległych, żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w czasie bitwy o Berlin.

Pomnik został odsłonięty 11 listopada 1945 przez Gieorgija Żukowa z okazji rocznicy rozpoczęcia rewolucji październikowej. Przy odsłanianiu pomnika uczestniczyły delegacje wojskowe z wszystkich czterech zwycięskich mocarstw[1].

Pomnik, zbudowany w formie zakrzywionej hali kolumnowej, obok niego znajdują się dwie haubice 152 mm haubicoarmata wz. 1937 (MŁ-20) oraz dwa czołgi T-34. Na centralnej kolumnie widnieje figura czerwonoarmisty a niżej złote godło ZSRR i duży napis w języku rosyjskim: „Wieczna chwała bohaterom poległym w walce z faszystowskim okupantem niemieckim o wolność i niepodległość Związku Radzieckiego”.

Jedyny pomnik poświęcony Armii Czerwonej w zachodniej części miasta (Berlin Zachodni). Sprawiał pewne problemy aliantom zachodnim, ponieważ znajdował się w sektorze brytyjskim, żołnierze brytyjscy, jak i policja berlińska musiała ochraniać zarówno sam pomnik, jak i dwóch żołnierzy radzieckich, stojących przed nim na warcie.

Pomnik jest atrakcją turystyczną, ponieważ jest znacznie bliżej centrum miasta niż większy Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Treptower Park.

Obecnie pomnik i jego otoczenie jest utrzymywane przez miasto Berlin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Muzeum bitwy o wzgórza Seelow, wzmianka na temat pomnika jest w 1 podpunkcie na samej górze. gedenkstaette-seelower-hoehen.de. [dostęp 2010-04-17]. (niem.).
  2. Hans-Ernst Mittig, Der Marmor der Reichskanzlei. zeitgeschichte-online.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-24)]..

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]