Pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza” w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik
„Tym, którzy nie powrócili z Morza”
Ilustracja
Pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza”, (2009)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Szczecin

Miejsce

Cmentarz Centralny

Typ obiektu

grupa rzeźb

Projektant

Małgorzata Szubert-Radnicka, Maciej Radnicki

Data odsłonięcia

1989, 15 października

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik„Tym, którzy nie powrócili z Morza””
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik„Tym, którzy nie powrócili z Morza””
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik„Tym, którzy nie powrócili z Morza””
Ziemia53°25′07″N 14°31′08″E/53,418611 14,518889

Pomnik „Tym, którzy nie powrócili z morza” – znajduje się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, przy ul. Okólnej, między 13. i 14. kwaterami dziecięcymi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomnik projektu krakowskich artystów-plastyków: Małgorzaty Szubert-Radnickiej i Macieja Radnickiego odsłonięty został 15 października 1989 r. z inicjatywy Szczecińskiego Klubu Kapitanów Żeglugi Wielkiej i poświęcony przez bp. Kazimierza Majdańskiego. Aktu odsłonięcia pomnika dokonali: Bogusława Mazurowska (wdowa po marynarzu z MT „Athenian Venture”) i dwaj chłopcy, Jurek Pasławski (stracił 22 kwietnia 1988 r. oboje rodziców na MT „Athenian Venture”) oraz Przemek Urbański (stracił 10 stycznia 1965 r. dziadka na MS „Nysa”). Uroczystości odsłonięcia były rozpoczęte uderzeniem w dzwon okrętowy czterech „szklanek”. Co roku odbywa się tu inauguracja roku akademickiego szczecińskiej Akademii Morskiej.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Wymowa pomnika wydaje się dwuznaczna i wzajemnie przenika w każdym symbolu:

Przed pomnikiem plac wyłożony płytami z datą 1989, ogrodzenie z łańcuchów kotwicznych i latarnie okrętowe. Za pomnikiem półkolisty mur z nazwami statków i nazwiskami tych, którzy nie powrócili z morza, o czym informuje napis u podstawy pomnika. W dniu odsłonięcia pomnika było 175 tabliczek z takimi napisami, natomiast pod koniec 2007 r. już 258 mosiężnych tabliczek.

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]