Pomnik Czynu Chłopskiego w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pomnik Czynu Chłopskiego w Warszawie – nieistniejący obelisk projektu Stanisława Sikory, wykonany z piaskowca, zdobiony elementami kamionkowymi, odsłonięty 30 maja 1968 r. przed główną siedzibą dawnego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (obecnie PSL) przy ulicy Grzybowskiej 4 w Warszawie.

Opis[edytuj]

Pomnik w swej formie przypominał pogańskiego Świętowita. W górnej części rzeźbiarz umieścił cztery twarze należące do Bartosza Głowackiego, Michała Drzymały, partyzanta Batalionów Chłopskich oraz Wiciarki – sanitariuszki Zielonego Krzyża[1]. Środkowa część pomnika ozdobiona była ceramicznym fryzem z kamionki przedstawiającym motyw tańca ludowego. Całość ma 770 cm wysokości.

W 2006 zarząd PSL sprzedał działkę przy ul. Grzybowskiej 4 spółce Dom Development jako miejsce pod planowany apartamentowiec. W umowie pominięto kwestię losu pomnika, który w nowej sytuacji przeszkadzał w realizacji planów budowlanych nabywcy.

W obronie pomnika bezskutecznie interweniował były minister kultury i polityk PSL Zdzisław Podkański, podczas obchodów Dnia Czynu Chłopskiego, apelując do władz państwowych i stołecznych, a o „haniebną” sprzedaż pomnika oskarżył kierownictwo partii. Rozbiórka pomnika była krytykowana przez prasę, warszawiaków, krytyków sztuki, działaczy ludowych oraz syna rzeźbiarza, Tomasza Sikorę.

W efekcie, nowy właściciel sam zobowiązał się do ponownego przekazania pomnika w ręce partii oraz do przetransportowania go na własny koszt, w nowe miejsce przeznaczenia.

Pomnik jeszcze w 2006, został pocięty i przewieziony w kawałkach do oddziału Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie koło Gniewu w województwie pomorskim.

Przypisy

  1. Wiesław Głębocki: Warszawskie pomniki. Warszawa: Wydawnictwo PTTK "Kraj", s. 44. ISBN 83-7005-211-8.

Linki zewnętrzne[edytuj]