Pomnik Fryderyka Chopina w Szanghaju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy pomnika w Szanghaju. Zobacz też: pomnik Fryderyka Chopina.
Twarz Chopina na szczycie pomnika
Pomnik od frontu
Widok na park przed pomnikiem

Pomnik Chopina w Szanghaju – najwyższy na świecie pomnik Fryderyka Chopina, odsłonięty 3 marca 2007 r. w parku im. dr. Sun Jat-sena w Szanghaju. Monument mierzy 6 m, a wraz z cokołem – 7 metrów, dzięki czemu jest nieznacznie wyższy niż Pomnik Chopina w Łazienkach. Autorką projektu jest Lu Pin, pochodząca z Szanghaju absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest to dopiero drugi w Szanghaju monument poświęcony cudzoziemcowi. Pierwsze było odsłonięte w latach 30. niewielkie popiersie Aleksandra Puszkina.

Pomysłodawcami pomnika są Yu Jian’er, chiński przedsiębiorca z polskim obywatelstwem oraz Marek Niewiarowski, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wykonanie[edytuj | edytuj kod]

Pomnik został odlany z brązu. Miedź dostarczył KGHM Polska Miedź[1], a wytop wykonano w zakładach w Gliwicach. Do Chin dostarczyła go firma Chipolbrok.

Odsłona[edytuj | edytuj kod]

W ceremonii otwarcia wzięli udział wiceminister kultury Krzysztof Olendzki oraz wicemarszałek Sejmu Wojciech Olejniczak. W jej trakcie wystąpiło 70 uczniów jednej z szanghajskich szkół pianistycznych, którzy na 70 instrumentach jednocześnie odegrali poloneza As-dur[2]. Przed koncertem po ceremonii Lu Pin otrzymała od rządu polskiego medal Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szanghajski Chopin sponsorowany przez KGHM (pol.). kghm.pl, 5 marca 2007. [dostęp 2011-08-02].
  2. Ceremonia odsłonięcia pomnika F.Chopina w Shanghaju (pol.). polish.cri.cn, 4 marca 2007. [dostęp 2011-08-02].
  3. Wojciech Szymczyk: Chopin w Szanghaju. szymczyk.foxnet.pl, 5 marca 2007. [dostęp 2013-05-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]