Pomnik Grunwaldzki w Nowym Jorku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy pomnika w Nowym Jorku. Zobacz też: pomnik grunwaldzki.
Pomnik Grunwaldzki
w Nowym Jorku
Konny pomnik króla Władysława Jagiełły
Konny pomnik króla Władysława Jagiełły
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość Nowy Jork
Typ pomnika pomnik konny
Projektant Stanisław Kazimierz Ostrowski
Całkowita wysokość 7 m
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa lokalizacyjna Nowego Jorku
Pomnik Grunwaldzki
Pomnik Grunwaldzki
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Pomnik Grunwaldzki
Pomnik Grunwaldzki
Ziemia 40°46′44″N 73°58′00″W/40,778889 -73,966667

Pomnik Grunwaldzki w Nowym Jorku – konny pomnik króla Władysława Jagiełły wykonany w brązie przez rzeźbiarza Stanisława Kazimierza Ostrowskiego (1879-1947).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy pomysł ustawienia tego pomnika sięga roku 1910 i miał zostać wystawiony przez Polonię amerykańską na 500-lecie bitwy Grunwaldzkiej. Niestety plany te zostały zniweczone w wyniku wybuchu I wojny światowej. Podczas wojny uległ także zniszczeniu pierwszy gipsowy model zaprojektowany przez Ostrowskiego[1]. Jak wynika z jednego źródła, pomnik w Polsce powstał, jednak po zajęciu Warszawy przez Niemców został przetopiony przez nich na kule.[2]

McDannald, Alexander Hopkins (1948). Yearbook of the Encyclopedia Americana. Americana. p. 498. Retrieved July 5, 2014.

Pomysł został ponownie podjęty w 1937 roku z zamiarem zrealizowania go specjalnie dla ozdoby polskiego pawilonu na Światową Wystawę w Nowym Jorku w 1939 roku. Na skutek wybuchu II wojny światowej pomnik nie powrócił do Polski i w lipcu 1945 roku został podarowany miastu Nowy Jork przez Komitet Pomnika Króla Jagiełły (King Jagiello Monument Committee) i ustawiony w Central Parku przy współudziale m.in. ostatniego konsula II Rzeczypospolitej w Nowym Jorku, Kazimierza Krasickiego.

Dane techniczne pomnika[edytuj | edytuj kod]

Napis na cokole pomnika
Pomnik usytuowany naprzeciw Stawu Żółwiowego
Pomnik i polski dyplomata, który go odsłonił w 1945 r.; fot. Zofia Przerwa-Tetmajer

Rzeźba ta została odlana z brązu na podstawie gipsowego modelu. Wznosi się na czterometrowym cokole licząc wraz z nim 7 metrów. Napis (w j. ang.) na cokole pomnika głosi:

Quote-alpha.png
KING * JAGIELLO

King of Poland

Grand Duke of Lithuania

1386-1434 Founder of a Free Union of the

Peoples of East Central Europe

Victor Over the Teutonic

Aggressors at Grunwald

July 15 – 1410

Po obu stronach cokołu znajduje się napis POLAND, a w dolnym prawym rogu widnieje nazwisko rzeźbiarza: Stanislaw K. Ostrowski SC. (polskie tłumaczenie napisu: 'Król Jagiełło, Król Polski, Wielki Książę Litewski, Założyciel Wolnego Związku Ludów Europy Środkowo-Wschodniej, Zwycięzca nad Krzyżackimi najeźdźcami pod Grunwaldem, 15 lipca 1410).

Pomnik Jagiełły jest usytuowany po wschodniej stronie Stawu Żółwiowego (Turtle Pond), naprzeciw wzgórza z zameczkiem Belwederskim (Belvedere Castle) i leżącym u jego podstaw letnim amfiteatrem szekspirowskim (Delacorte Theater). Na pn. od stawu rozciąga się tzw. Wielka Łąka (Big Meadow), a na pn. wschód wznosi się oryginalna Iglica Kleopatry (Cleopatra’s Needle), a za nią znajduje się Metropolitan Museum of Art. Pomnik Jagiełły na koniu z dwoma skrzyżowanymi mieczami jest najokazalszym i największym z dziesiątków pomników znajdujących się w Central Parku. W 1986 pomnik został odnowiony staraniem konserwatora opiekującego się nowojorskim Parkiem.

Obchody 600-lecia bitwy grunwaldzkiej pod pomnikiem[edytuj | edytuj kod]

Obchody 600-lecia bitwy grunwaldzkiej odbyły się w Parku Centralnym w sobotę 17 lipca 2010 zorganizowane przez grupę Polonii amerykańskiej. O godzinie 17:00 pod pomnikiem ustawiła się warta honorowa w strojach z XV wieku. Sprowadzono także z Polski kopię obrazu Jana Matejki pt. „Bitwa pod Grunwaldem”, którą na kilka godzin ustawiono obok Pomnika Grunwaldzkiego. W rocznicowej uroczystości w nowojorskim parku wzięli udział także Litwini mieszkający w Nowym Jorku[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Jan St. Kopczewski, Mateusz Siuchniński „Grunwald 550 lat chwały” Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1960.
  2. Alexander Hopkins McDannald: Yearbook of the Encyclopedia Americana. Americana, 1948, s. 498. [dostęp July 5, 2014].
  3. Polskie radio art. o obchodach 600-lecia Grunwaldu pod pomnikiem w Nowym Yorku przez amerykańską Polonię.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jan St. Kopczewski, Mateusz Siuchniński: Grunwald 550 lat chwały. Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1960

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]