Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora w Katowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora w Katowicach
Ilustracja
Pomnik od strony północnej (2015)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Katowice

Miejsce

plac Sławika i Antalla w Katowicach

Projektant

Jan Kuka, Michał Dąbek

Fundator

Miasto Katowice

Data odsłonięcia

21 marca 2015

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora w Katowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora w Katowicach”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora w Katowicach”
Ziemia50°15′54,148″N 19°01′34,925″E/50,265041 19,026368

Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora w Katowicach – pomnik, znajdujący się w Katowicach, umiejscowiony na placu przed Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Poświęcony jest Henrykowi Sławikowi oraz Józsefowi Antallowi seniorowi – bohaterom lat II wojny światowej, dzięki którym uratowano co najmniej 5 tys. polskich Żydów.

Pomnik powstał według koncepcji Jana Kuki i Michała Dąbka. Jego fundatorem były samorządowe władze Katowic. W skład pomnika wchodzą dwie ściany, pokryte stalą, na których umieszczono wizerunki o obu postaciach i informacje o ich dokonaniach w językach: polskim i węgierskim. W ich sąsiedztwie znajduje się grupa drzew oraz ławka.
Odsłonięcie pomnika pierwotnie było planowane na 2013 rok, jednak wskutek opóźnień w budowie Międzynarodowego Centrum Kongresowego, zostało przesunięte na 2015 rok. Ostatecznie miało miejsce w dniu 21 marca tegoż roku, w ramach obchodów Dni Polsko-Węgierskich, a dokonali tego prezydenci Polski i Węgier: Bronisław Komorowski i János Áder.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]