Pomnik Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Jana Kiepury
w Krynicy-Zdroju
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Krynica-Zdrój

Miejsce

ul. Piłsudskiego

Typ pomnika

posąg

Projektant

Tadeusz Markiewicz i Gabriel Karwowski

Całkowita wysokość

2,8 m

Data odsłonięcia

17 lipca 2004

Położenie na mapie Krynicy-Zdroju
Mapa konturowa Krynicy-Zdroju, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Jana Kiepuryw Krynicy-Zdroju”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Jana Kiepuryw Krynicy-Zdroju”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Jana Kiepuryw Krynicy-Zdroju”
Położenie na mapie powiatu nowosądeckiego
Mapa konturowa powiatu nowosądeckiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Jana Kiepuryw Krynicy-Zdroju”
Położenie na mapie gminy Krynica-Zdrój
Mapa konturowa gminy Krynica-Zdrój, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Jana Kiepuryw Krynicy-Zdroju”
Ziemia49°25′26,6″N 20°57′27,5″E/49,424056 20,957639

Pomnik Jana Kiepury w Krynicy-Zdrojupomnik poświęcony Janowi Kiepurze. Znajduje się w północnej części Krynicy-Zdroju, przy ulicy Piłsudskiego, na skwerze przed kinem „Jaworzyna” (centrum kultury). Został odsłonięty 17 lipca 2004.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pomysł postawienia pomnika Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju narodził się w latach 90. XX wieku, jednak sprawę udało się sfinalizować dopiero w 2004. Inicjatorem budowy było Krynickie Towarzystwo Kulturalne im. Jana Kiepury. Z uwagi na koszty postanowiono, że będzie to kopia odsłoniętego dwa lata wcześniej pomnika Jana Kiepury w Sosnowcu.

Fundusze na pomnik zbierano w trakcie kwest oraz koncertów. Wsparcia udzieli sponsorzy oraz władze samorządowe Krynicy-Zdroju.

Trzymetrowy odlew z brązu jest umieszczony na granitowym cokole o wysokości 1,40 m. Pomnik przedstawia Jana Kiepurę w jego najbardziej znanej pozie – artysta w rozwianym płaszczu i kapeluszu śpiewa z prawą ręką wzniesioną w górę.

Autorami projektu są warszawscy artyści rzeźbiarze Tadeusz Markiewicz i Gabriel Karwowski. Odlewu dokonał Piotr Piszczkiewicz, natomiast cokół zaprojektował Krzysztof Macinatowicz.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]