Pomnik Jana Kiepury w Sosnowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Jana Kiepury
w Sosnowcu

Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miejscowość Sosnowiec
Miejsce pl. Stulecia
Typ pomnika posąg
Projektant Tadeusz Markiewicz i Gabriel Karwowski
Całkowita wysokość 2,8 m
Odsłonięto 15 maja 2002
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Pomnik Jana Kiepuryw Sosnowcu
Pomnik Jana Kiepury
w Sosnowcu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik Jana Kiepuryw Sosnowcu
Pomnik Jana Kiepury
w Sosnowcu
Ziemia50°16′40,35″N 19°07′37,50″E/50,277875 19,127083

Pomnik Jana Kiepury w Sosnowcu − odsłonięty 15 maja 2002, w przeddzień setnej rocznicy urodzin sławnego artysty na placu Stulecia.

Trzymetrowy odlew z brązu jest umieszczony na granitowym cokole o wysokości 1,40 m. Pomnik przedstawia Jana Kiepurę w jego najbardziej znanej pozie − artysta w rozwianym płaszczu i kapeluszu śpiewa z ręką wzniesioną w górę.[1]

Autorami projektu są warszawscy artyści – Tadeusz Markiewicz i Gabriel Karwowski. Ich projekt zwyciężył w konkursie, jury przewodniczył Bogusław Kaczyński[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Decyzją Prezydenta Miasta Sosnowca z dnia 14 grudnia 1993 roku powołany został przy klubie im. Jana Kiepury, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Kiepury. Zajmował się on wyborem miejsca pod przyszły pomnik, gromadzeniem funduszy oraz organizacją konkursu na projekt pomnika. W wyniku konkursu, na który wpłynęło 38 prac, do realizacji przeznaczono projekt warszawskich artystów Tadeusza Markiewicza i Andrzeja Karwowskiego.[2]

Przewodniczący konkursowego jury - Bogusław Kaczyński tak uzasadniał wybór: Rzeźba jest niezwykle dynamiczna, pokazuje artystę śpiewającego w płaszczu i kapeluszu z charakterystycznym gestem jednej ręki uniesionej ku publiczności, drugiej-przyciśniętej do serca. Tak właśnie wygląda człowiek śpiewający, tu nie ma żadnej sztuczności.

Sytuacja gospodarcza oraz denominacja złotego zmusiły komitet budowy pomnika do wstrzymania prac na kilka lat. Przełomowe stało się ogłoszenie przez Sejm RP 2002 roku - Rokiem Jana Kiepury, wskutek czego wznowił prace komitet budowy pomnika, który podjął decyzję o finalizacji projektu. Po wykonaniu gipsowej makiety w skali 1:1 dalsze prace zlecono Gliwickim Zakładom Urządzeń Technicznych. Ostateczny odlew wykonany z brązu ma 280 cm wysokości i waży ponad 900 kg.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Kopia Sosnowieckiego Pomnika Jana Kiepury znalazła się w Krynicy-Zdroju w pobliżu kina "Jaworzyna". Odsłonięty został 17 lipca 2004 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Śladami sosnowieckich Żydów: Jan Wiktor Kiepura - Chłopak z Sosnowca, Śladami sosnowieckich Żydów [dostęp 2017-06-27].
  2. a b Pomnik Jana Kiepury stanie w jego rodzinnym Sosnowcu, „Onet Wiadomości”, 4 lutego 2002 [dostęp 2017-06-27] (pol.).