Pomnik Karola Świerczewskiego we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Karola Świerczewskiego
we Wrocławiu
nieistniejący
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Miejsce ul. Poniatowskiego 9
Typ pomnika płaskorzeźba
Projektant Władysław Tumkiewicz
Data odsłonięcia 18 listopada 1967
Data likwidacji 2003
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Karola Świerczewskiego nieistniejący”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Karola Świerczewskiego nieistniejący”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Karola Świerczewskiego nieistniejący”
Ziemia51°07′13″N 17°02′38″E/51,120278 17,043889

Pomnik Karola Świerczewskiego – nieistniejący pomnik wzniesiony we Wrocławiu na terenie I Liceum Ogólnokształcącego[1].

Pomnik ku czci generała Karola Świerczewskiego powstał z inicjatywy uczestnika walk w hiszpańskich Brygadach Międzynarodowych Jana Rutkowskiego „Szymona” przed liceum, którego patronem w latach 1965–1990 był gen. Świerczewski. Fundatorami rzeźby byli: uczniowie, absolwenci szkoły, koło rodzicielskie i inne instytucje. Pomnik, odsłonięty 18 listopada 1967 r., znajdował się na dziedzińcu liceum. Składał się z kamiennej steli z płaskorzeźbą postaci generała. U dołu pomnika widniał napis: Generałowi Świerczewskiemu-Walterowi – młodzież Wrocławia w październiku 1967. Twórcą rzeźby był Władysław Tumkiewicz. Pomnik stał na okrągłej, czterostopniowej podstawie z kostek kamiennych (zachowanej do dzisiaj). Pomnik usunięto w 2003 r. Rzeźbę generała pozostawiono na zapleczu Starego Cmentarza Żydowskiego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Z. Antkowiak: Pomnik gen. Karola Świerczewskiego (dawny). Portal polska-org.pl. Stowarzyszenie Wratislaviae Amici. [dostęp 27.10.2020].