Pomnik Karola Świerczewskiego we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Karola Świerczewskiego
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Miejsce

ul. Poniatowskiego 9

Typ obiektu

płaskorzeźba

Projektant

Władysław Tumkiewicz

Data odsłonięcia

18 listopada 1967

Data likwidacji

2003

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Karola Świerczewskiego nieistniejący”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Karola Świerczewskiego nieistniejący”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Karola Świerczewskiego nieistniejący”
Ziemia51°07′13″N 17°02′38″E/51,120278 17,043889

Pomnik Karola Świerczewskiegopomnik ku czci generała Karola Świerczewskiego, który znajdował się we Wrocławiu na terenie I Liceum Ogólnokształcącego[1]. Usunięty w 2003 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomnik powstał z inicjatywy uczestnika walk w hiszpańskich Brygadach Międzynarodowych Jana Rutkowskiego „Szymona” przed liceum, którego patronem w latach 1965–1990 był gen. Świerczewski. Fundatorami rzeźby byli: uczniowie, absolwenci szkoły, koło rodzicielskie i inne instytucje. Pomnik odsłonięto 18 listopada 1967 na dziedzińcu szkoły. Twórcą rzeźby był Władysław Tumkiewicz. Pomnik usunięto w 2003 r. Rzeźbę generała postawiono na zapleczu Starego Cmentarza Żydowskiego[1] a na dziedzińcu liceum pozostała jedynie podstawa z kostek kamiennych.

Projekt i wymowa[edytuj | edytuj kod]

Pomnik składał się z kamiennej steli z płaskorzeźbą postaci generała. U dołu pomnika widniał napis: Generałowi Świerczewskiemu-Walterowi – młodzież Wrocławia w październiku 1967. Pomnik stał na okrągłej, czterostopniowej podstawie z kostek kamiennych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Z. Antkowiak: Pomnik gen. Karola Świerczewskiego (dawny). Portal polska-org.pl. Stowarzyszenie Wratislaviae Amici. [dostęp 2020-10-27].