Pomnik Karty Płatniczej w Jekaterynburgu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Karty Płatniczej
Państwo  Rosja
Obwód  swierdłowski
Miejscowość Jekaterynburg
Projektant Siergiej Bielajew
(Сергей Беляев)
Fundator ВУЗ-банк
Data odsłonięcia 5 sierpnia 2011
Położenie na mapie Jekaterynburga
Mapa lokalizacyjna Jekaterynburga
Pomnik Karty Płatniczej
Pomnik Karty Płatniczej
Położenie na mapie obwodu swierdłowskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu swierdłowskiego
Pomnik Karty Płatniczej
Pomnik Karty Płatniczej
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Pomnik Karty Płatniczej
Pomnik Karty Płatniczej
Ziemia56°50′02,38″N 60°35′51,56″E/56,833994 60,597656

Pomnik Karty Płatniczej, właściwie Pomnik Bankowej Plastikowej Karty (ros. Памятник банковской пластиковой карте) – znajdujący się w Jekaterynburgu, w obwodzie swierdłowskim, pomnik przedstawiający kartę płatniczą. Jest to jedyny tego typu obiekt na świecie[1].

Historia i charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Pomysł postawienia pomnika w Jekaterynburgu wyszedł od pracowników i zarządu jednego z miejscowych banków (ВУЗ-банк), którzy w ten sposób chcieli uczcić dwudziestą rocznicę powstania tej instytucji finansowej[1]. Bank ten był także głównym inwestorem i w całości sfinansował honorarium projektanta oraz koszty budowy[1]. Autorem rzeźby jest Siergiej Bielajew, artysta wywodzący się z ziemi uralskiej[2]. Pomysł wykonania tego typu monumentu pojawił się jeszcze w 2006 roku, ale władze banku chciały poczekać z jego realizacją aż do "okrągłej" rocznicy powstania placówki[3]. Monument został uroczyście odsłonięty 5 sierpnia 2011 roku, znajduje się on nieopodal siedziby wspomnianego banku[2]. Rzeźba wykonana jest z żelaza, a na zewnątrz pokryta jest brązem[1]. Jej wymiary są następujące:

  • Wysokość – 2 metry
  • Szerokość – około 1 metra
  • Masa – 100 kilogramów[1]

Jest to relief wmontowany w ścianę jednego z budynków, a przedstawia on brązową dłoń trzymającą kartę płatniczą. Na karcie srebrnymi literami wypisana została data wydania karty, czyli sierpień 2011 roku oraz jej numer: 1234 5678 9010 1112[2][3]. Oprócz nazwy banku[4] na karcie wygrawerowano także imię i nazwisko właściciela, którym jest Edward Bellamy, amerykański pisarz[5]. Na posiadacza karty został wybrany nieprzypadkowo, gdyż w swojej książce z 1888 roku Looking Backward (W roku 2000) przewidział on wejście do użytku plastikowych kart bankowych[5].

Jekaterynburski Pomnik Karty Płatniczej ma symbolizować stabilizację finansową i bogactwo regionu oraz przynosić szczęście[6][7]. Przedstawiciele banku liczą, że z biegiem czasu wraz z pomnikiem zaczną pojawiać się różne tradycje miejskie, na zasadzie „jeśli potrzesz kartę to zyskasz bogactwo, bogatego męża lub żonę itp.”[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]