Pomnik Karty Płatniczej w Jekaterynburgu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Karty Płatniczej
Państwo  Rosja
Obwód  Obwód swierdłowski
Miejscowość Jekaterynburg
Projektant Siergiej Bielajew
(Сергей Беляев)
Fundator ВУЗ-банк
Odsłonięto 5 sierpnia 2011
Położenie na mapie Jekaterynburga
Mapa lokalizacyjna Jekaterynburga
Pomnik Karty Płatniczej
Pomnik Karty Płatniczej
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Pomnik Karty Płatniczej
Pomnik Karty Płatniczej
Ziemia 56°50′02,38″N 60°35′51,56″E/56,833994 60,597656

Pomnik Karty Płatniczej, właściwie Pomnik Bankowej Plastikowej Karty (ros. Памятник банковской пластиковой карте) – znajdujący się w Jekaterynburgu, w obwodzie swierdłowskim, pomnik przedstawiający kartę płatniczą. Jest to jedyny tego typu obiekt na świecie[1].

Historia i charakterystyka[edytuj]

Pomysł postawienia pomnika w Jekaterynburgu wyszedł od pracowników i zarządu jednego z miejscowych banków (ВУЗ-банк), którzy w ten sposób chcieli uczcić dwudziestą rocznicę powstania tej instytucji finansowej[1]. Bank ten był także głównym inwestorem i w całości sfinansował honorarium projektanta oraz koszty budowy[1]. Autorem rzeźby jest Siergiej Bielajew, artysta wywodzący się z ziemi uralskiej[2]. Pomysł wykonania tego typu monumentu pojawił się jeszcze w 2006 roku, ale władze banku chciały poczekać z jego realizacją aż do "okrągłej" rocznicy powstania placówki[3]. Monument został uroczyście odsłonięty 5 sierpnia 2011 roku, znajduje się on nieopodal siedziby wspomnianego banku[2]. Rzeźba wykonana jest z żelaza, a na zewnątrz pokryta jest brązem[1]. Jej wymiary są następujące:

  • Wysokość – 2 metry
  • Szerokość – około 1 metra
  • Masa – 100 kilogramów[1]

Jest to relief wmontowany w ścianę jednego z budynków, a przedstawia on brązową dłoń trzymającą kartę płatniczą. Na karcie srebrnymi literami wypisana została data wydania karty, czyli sierpień 2011 roku oraz jej numer: 1234 5678 9010 1112[2][3]. Oprócz nazwy banku[4] na karcie wygrawerowano także imię i nazwisko właściciela, którym jest Edward Bellamy, amerykański pisarz[5]. Na posiadacza karty został wybrany nieprzypadkowo, gdyż w swojej książce z 1888 roku Looking Backward (W roku 2000) przewidział on wejście do użytku plastikowych kart bankowych[5].

Jekaterynburski Pomnik Karty Płatniczej ma symbolizować stabilizację finansową i bogactwo regionu oraz przynosić szczęście[6][7]. Przedstawiciele banku liczą, że z biegiem czasu wraz z pomnikiem zaczną pojawiać się różne tradycje miejskie, na zasadzie „jeśli potrzesz kartę to zyskasz bogactwo, bogatego męża lub żonę itp.”[2][3].

Przypisy