Pomnik Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik
Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego
w Poznaniu
Ilustracja
Pomnik na tle Collegium Stomatologicum
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Miejscowość Poznań
Miejsce ul. Przybyszewskiego 31a; wcześniej: narożnik ul. BukowskiejPrzybyszewskiego
Typ pomnika posąg
Projektant Adam Dawczak-Dębicki
Fundator spółka Aesculap Chifa, wydawnictwo Termedia i Via Medica
Data odsłonięcia 19 listopada 2010
Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego”
Ziemia52°24′35,2800″N 16°53′17,7000″E/52,409800 16,888250

Pomnik Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego – pomnik Krzysztofa Komedy zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Przybyszewskiego, przed Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego (wcześniej stał na narożniku ulic Bukowskiej i Przybyszewskiego, w ogrodzie otaczającym Collegium Stomatologicum). Komeda był absolwentem Akademii Medycznej w Poznaniu – laryngologiem.

Pomnik odsłonięto 19 listopada 2010, o godz. 13.00, w ramach obchodów 90-lecia Uniwersytetu Medycznego, w obecności m.in. Ireny Orłowskiej, siostry Komedy. Projektantem obiektu był Adam Dawczak-Dębicki. Monument z brązu przedstawia muzyka, z kamertonem przy uchu, przeglądającego "pod światło" klatki filmowe, wykonane ze szkła, zawierające zdjęcia z filmów, które współtworzył. Pomnik pokazuje Komedę, jako autora muzyki filmowej i jazzmana, oddanego swojemu zajęciu. Ubrany jest licho, stoi w rozczłapanych butach.

Podczas aktu odsłonięcia dzieła, rektor UM Jacek Wysocki, powiedział: W historii naszej uczelni pozostała pamięć o Komedzie jako absolwencie wydziału lekarskiego. Jednak miłość do muzyki była silniejsza i to jej poświęcił życie. Odsłaniamy pomnik, który niech przypomina wszystkim, że medycyna i sztuka są ze sobą powiązane. Tak jak wrażliwość na piękno ma wiele wspólnego z wrażliwością na cierpienie człowieka. Niech zapamiętają o tym nasi studenci, którzy każdego dnia będą przechodzić obok tego miejsca.

Fundatorami pomnika byli: spółka Aesculap Chifa, wydawnictwo Termedia i wydawnictwo Via Medica. Inicjatorami postawienia byli natomiast pracownicy uczelni.

W połowie marca 2012 pomnik został zniszczony (przewrócony i częściowo połamany) przez wandali. Renowacja w Gdyni (w pracowni autora) kosztowała 80 000 złotych. Rzeźba powróciła do Poznania we wrześniu 2012 i stanęła w pobliżu poprzedniej lokalizacji – przed Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomasz Nyczka, Komeda wróci do Poznania, w:Głos Wielkopolski, 17.8.2012, s.6
  2. NYT, Komeda znów w Poznaniu, w: Głos Wielkopolski, 28.9.2012, s.5

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]