Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wielkopolskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wielkopolskim
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Grodzisk Wielkopolski

Miejsce

plac św. Anny

Data odsłonięcia

2003

Położenie na mapie Grodziska Wielkopolskiego
Mapa konturowa Grodziska Wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wielkopolskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wielkopolskim”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wielkopolskim”
Położenie na mapie powiatu grodziskiego
Mapa konturowa powiatu grodziskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wielkopolskim”
Położenie na mapie gminy Grodzisk Wielkopolski
Mapa konturowa gminy Grodzisk Wielkopolski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grodzisku Wielkopolskim”
Ziemia52°13′30″N 16°22′00″E/52,225000 16,366667

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa – pomnik zbudowany w Grodzisku Wielkopolskim z inicjatywy ks. Zygmunta Humerczyka i Mieczysława Maja.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze starania o powstanie takiego pomnika podjęto już w okresie międzywojennym z inicjatywy ówczesnego burmistrza miasta Romana Mazurkiewicza i miejscowych księży. W 1937 r. dokonano aktu ofiarowania miasta Najświętszemu Sercu Jezusowemu[1]. Następnie powołano społeczny komitet budowy pomnika, a poznański artysta Jan Żok wykonał jego projekt. Starania te przerwał jednak wybuch II wojny światowej.

W 1997 r. odnowiono akt oddania miasta i mieszkańców Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Powrócono także do pomysłu budowy pomnika, który znalazł swoich rzeczników w osobie emerytowanego już wtedy księdza Zygmunta Humerczyka i Mieczysława Maja. W listopadzie 2001 r. powołano społeczny komitet budowy pomnika i rozpoczęta sprzedaż cegiełek w celu pokrycia kosztów budowy. Ostatecznie ks. Zygmunt Humerczyk ofiarował na ten cel 40 tys. zł, co stanowiło prawie połowę potrzebnej kwoty[2].

W dniu 27.06.2003 r. arcybiskup Stanisław Gądecki dokonał uroczystego poświęcenia pomnika, który stanął na Placu Anny, w miejscu nieistniejącego już kościoła św. Anny. Ks. kan. Zygmunt Humerczyk zmarł kilka dni później.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dariusz Matuszewski, „Powiat Grodziski wczoraj i dziś”, Starostwo Powiatowe i Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej, Grodzisk Wielkopolski 2014, Str. 117
  2. Dorota Lipowicz,"Życie i Działalność Księdza Zygmunta Humerczyka 1926-2003", Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej, Grodzisk Wlkp. 2013, ISBN 83919122-5-6, str. 66

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dorota Lipowicz,"Życie i Działalność Księdza Zygmunta Humerczyka 1926-2003", Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej, Grodzisk Wlkp. 2013, ISBN 83919122-5-6, str. 64-66, 71
  • Dariusz Matuszewski, „Powiat Grodziski wczoraj i dziś”, Starostwo Powiatowe i Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej, Grodzisk Wielkopolski 2014, Str. 117