Przejdź do zawartości

Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Miejsce

ul. Kamieńskiego

Projektant

Witold Cęckiewicz

Całkowita wysokość

7 m

Data budowy

1964

Data odsłonięcia

1964

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie”
Ziemia50°01′44″N 19°57′41″E/50,028889 19,961389

Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie, pomnik Ofiar Obozu Koncentracyjnego w Płaszowie – pomnik znajdujący się na obrzeżu terenu dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Plaszow w Krakowie[1], upamiętniający ludzi zamordowanych przez hitlerowców w tym obozie. Powstał w roku 1964 według projektu architekta Witolda Cęckiewicza. Rzeźbę z wapienia pińczowskiego na konstrukcji żelbetowej wykonał Ryszard Szczypiński.

Rzeźba i otoczenie

[edytuj | edytuj kod]

Pomnik przedstawia pięć postaci stojących w szeregu, z głowami ugiętymi pod ciężarem kamiennego bloku i wyrwą w kamieniu na wysokości piersi. Na tylnej części rzeźby znajduje się napis: W hołdzie męczennikom pomordowanym przez hitlerowskich ludobójców w latach 1943–1945. Pomnik ulokowany został na wale dawnych austro-węgierskich umocnień wojskowych (Szańca FS-22). Szaniec ten znajdował się przy zewnętrznym płocie obozowym, w czasie istnienia obozu dokonywano na nim masowych egzekucji. Plac apelowy obozu Plaszow oraz baraki więźniów znajdowały się na północny wschód od obecnego pomnika[1]. Wokół pomnika wykonano założenie krajobrazowe z szerokimi schodami i roślinnością. Rzeźba nie posiada żadnych bezpośrednich odniesień do tożsamości upamiętnionych osób, ani odniesień w formie napisu do samego hitlerowskiego obozu.

Za pomnikiem i poza terenem szańca znajdują się trzy oddzielnie stojące tablice pamiątkowe. Jedna z nich, odsłonięta w 2000 roku, poświęcona jest pamięci żydowskich kobiet z Węgier, które przetrzymywano w obozie w Płaszowie, zanim zostały wywiezione do Auschwitz i zamordowane. Druga, ufundowana przez krakowską gminę żydowską, upamiętnia Żydów z Polski i Węgier zamordowanych w obozie Plaszow. Trzecia, odsłonięta 13 listopada 2012 roku, poświęcona jest żołnierzom Armii Krajowej, którzy służyli w granatowej policji i zostali rozstrzelani w obozie[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Plan dawnego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Plaszow.. deathcamps.org. [dostęp 2012-01-23]. (ang.).
  2. Tablica pamiątkowa granatowej policji [online], dziennikpolski24.pl, 14 listopada 2012 [dostęp 2016-03-31].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]