Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Miejsce ul. Kamieńskiego
Projektant Witold Cęckiewicz
Całkowita wysokość 7 m
Data budowy 1964
Data odsłonięcia 1964
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie
Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie
Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie
Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie
Ziemia50°01′44″N 19°57′41″E/50,028889 19,961389

Pomnik Ofiar Faszyzmu w Krakowie, Pomnik Ofiar Obozu Koncentracyjnego w Płaszowie – pomnik znajdujący się na obrzeżu terenu dawnego obozu koncentracyjnego Plaszow w Krakowie[1], upamiętniający ludzi zamordowanych przez hitlerowców w tym obozie. Powstał w roku 1964 według projektu architekta Witolda Cęckiewicza. Rzeźbę z wapienia pińczowskiego na konstrukcji żelbetowej wykonał Ryszard Szczypiński.

Rzeźba i otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Pomnik Ofiar Faszyzmu (wideo)

Pomnik przedstawia pięć postaci stojących w szeregu, z głowami ugiętymi pod ciężarem kamiennego bloku i wyrwą w kamieniu na wysokości piersi. Na tylnej części rzeźby znajduje się napis: W hołdzie męczennikom pomordowanym przez hitlerowskich ludobójców w latach 1943–1945. Pomnik ulokowany został na wale dawnych austro-węgierskich umocnień wojskowych (Szańca FS-22. Szaniec ten znajdował się przy zewnętrznym płocie obozowym, na terenie szańca w czasie istnienia obozu dokonywano masowych egzekucji). Plac apelowy obozu Plaszow oraz baraki więźniów znajdowały się około 400 metrów na północny wschód od obecnego pomnika[1]. Wokół pomnika wykonano założenie krajobrazowe z szerokimi schodami i roślinnością. Rzeźba nie posiada żadnych bezpośrednich odniesień do tożsamości upamiętnionych osób, ani odniesień w formie napisu do samego hitlerowskiego obozu.

Za pomnikiem i poza terenem szańca znajdują się trzy oddzielnie stojące tablice pamiątkowe. Jedna z nich, odsłonięta w 2000 roku, poświęcona jest pamięci żydowskich kobiet z Węgier, które przetrzymywano w obozie w Płaszowie, zanim zostały wywiezione do Auschwitz i zamordowane. Druga, ufundowana przez krakowską gminę żydowską, upamiętnia Żydów z Polski i Węgier zamordowanych w obozie Plaszow. Trzecia, odsłonięta 13 listopada 2012 roku, poświęcona jest żołnierzom Armii Krajowej, którzy służyli w granatowej policji i zostali rozstrzelani w obozie[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Plan dawnego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Plaszow. (ang.). deathcamps.org. [dostęp 23 stycznia 2012].
  2. Tablica pamiątkowa granatowej policji, dziennikpolski24.pl, 14 listopada 2012 [dostęp 2016-03-31].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]