Pomnik Ofiar Rzezi Woli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Ofiar Rzezi Woli
Ilustracja
Monument od strony zachodniej
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Miejsce skwer przy rozwidleniu Al. „Solidarności” i ul. Leszno
Projektant Ryszard Stryjecki (przy współpracy architekta Olafa Chmielewskiego i rzeźbiarza Mieczysława Syposza)
Data odsłonięcia 27 listopada 2004
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Pomnik ofiar Rzezi Woli
Pomnik ofiar Rzezi Woli
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik ofiar Rzezi Woli
Pomnik ofiar Rzezi Woli
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Pomnik ofiar Rzezi Woli
Pomnik ofiar Rzezi Woli
Ziemia52°14′19,30″N 20°59′00,65″E/52,238694 20,983514

Pomnik Ofiar Rzezi Woli – monument upamiętniający masakrę ludności warszawskiej dzielnicy Wola, dokonaną przez Niemców w pierwszych dniach powstania warszawskiego. Znajduje się na skwerze przy rozwidleniu alei „Solidarności” i ulicy Leszno.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pomnik ofiar Rzezi Woli został odsłonięty 27 listopada 2004 w ramach obchodów 60. rocznicy powstania warszawskiego. Jego autorem jest rzeźbiarz Ryszard Stryjecki (przy współpracy architekta Olafa Chmielewskiego i rzeźbiarza Mieczysława Syposza). Pomnik powstał z inicjatywy komitetu, kierowanego przez Bogdana Bartniczaka, Lechosława Olejnickiego i Krzysztofa Tadeusza Zwolińskiego.

Pomnik został wykonany z fińskiego granitu. U góry pomnika w zwieńczeniu umieszczono napisy: od strony zachodniej Mieszkańcy Woli zamordowani w 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego, a od strony wschodniej Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 r.

Od strony zachodniej na polerowanej powierzchni granitu wykuto listę domów, z których pochodzili zamordowani i ich liczbę. Od strony wschodniej na powierzchni granitu wykuto dziesięć nieregularnych wgłębień kształtem przypominających sylwetki rozstrzeliwanych. Obie strony łączą przekute na wylot otwory.

W 2008 skwerowi położonemu u zbiegu ul. Leszno i al. „Solidarności“, na którym znajduje się pomnik, nadano nazwę skwer Pamięci[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała Nr XXV/848/2008 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 28 lutego 2008 r. w sprawie nadania nazwy skwerowi w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy.. „Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego nr 62 poz. 2259”, 30 kwietnia 2008.