Pomnik Ofiar Rzezi Woli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Ofiar Rzezi Woli
Pomnik Ofiar Rzezi Woli
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Miejsce skwer przy rozwidleniu Al. „Solidarności” i ul. Leszno
Projektant Ryszard Stryjecki (przy współpracy architekta Olafa Chmielewskiego i rzeźbiarza Mieczysława Syposza)
Odsłonięto 27 listopada 2004
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Pomnik ofiar Rzezi Woli
Pomnik ofiar Rzezi Woli
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Pomnik ofiar Rzezi Woli
Pomnik ofiar Rzezi Woli
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik ofiar Rzezi Woli
Pomnik ofiar Rzezi Woli
Ziemia52°14′19,30″N 20°59′00,65″E/52,238694 20,983514

Pomnik Ofiar Rzezi Woli – pomnik upamiętniający masakrę ludności warszawskiej dzielnicy Wola, dokonaną przez Niemców w pierwszych dniach powstania warszawskiego. Znajduje się na skwerze przy rozwidleniu Alei „Solidarności” i ulicy Leszno.

Pomnik ofiar Rzezi Woli został odsłonięty 27 listopada 2004 w ramach obchodów sześćdziesiątej rocznicy powstania warszawskiego. Jego autorem jest rzeźbiarz Ryszard Stryjecki (przy współpracy architekta Olafa Chmielewskiego i rzeźbiarza Mieczysława Syposza). Pomnik powstał z inicjatywy komitetu, kierowanego przez Lechosława Olejnickiego i Krzysztofa Tadeusza Zwolińskiego.

Pomnik został wykonany z fińskiego granitu. U góry pomnika w zwieńczeniu umieszczono napisy: od strony zachodniej "Mieszkańcy Woli zamordowani w 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego", a od strony wschodniej "Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 r".

Od strony zachodniej na polerowanej powierzchni granitu wykuto listę domów, z których pochodzili zamordowani i ich liczbę. Od strony wschodniej na powierzchni granitu wykuto dziesięć nieregularnych wgłębień kształtem przypominających sylwetki rozstrzeliwanych. Obie strony łączą przekute na wylot otwory.

Bibliografia[edytuj]