Pomnik Pamięci Dzieci – Ofiar Holokaustu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Pamięci Dzieci – Ofiar Holokaustu

Pomnik Pamięci Dzieci – Ofiar Holokaustu – pomnik znajdujący się na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie, upamiętniający dzieci – ofiary Holocaustu.

Pomnik został ufundowany przez Jacka Eisnera. Nawiązuje swą formą do wysokiego muru getta z drutem kolczastym, do którego prowadzą płyty, ułożone w kształt menory. W dolnej części pomnika znajdują się gruzy getta, na których powierzchni wkomponowano zdjęcia żydowskich dzieci, które zginęły w latach II wojny światowej. Pod nimi znajduje się tabliczka w trzech językach: polskim, hebrajskim oraz angielskim o treści: Pamięci miliona żydowskich dzieci zamordowanych przez niemieckich barbarzyńców 1939-1945. Wśród zdjęć znajduje się zdjęcie zamyślonej dziewczynki w kraciastym ubraniu i czapce przedstawiające Lusię, córkę Chaskiela Bronsteina, właściciela zakładu Fotografika w Tarnowie, wzmiankowanego przez Pawła Huelle w opowiadaniu Mercedes Benz.

Na pomniku znajdują się także: symboliczny grób rodziny Szteinman, zamordowanych w czasie Holocaustu oraz dwie tablice pamiątkowe:


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]