Pomnik Solidarności w Nowej Hucie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Solidarności
Bądź wierny, idź
Pomnik SolidarnościBądź wierny, idź
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Miejsce pl. Centralny
Rozpoczęcie budowy 1999
Odsłonięto 1999
Ważniejsze przebudowy 2005
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Pomnik SolidarnościBądź wierny, idź
Pomnik Solidarności
Bądź wierny, idź
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Pomnik SolidarnościBądź wierny, idź
Pomnik Solidarności
Bądź wierny, idź
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik SolidarnościBądź wierny, idź
Pomnik Solidarności
Bądź wierny, idź
Ziemia50°04′16,4″N 20°02′13,1″E/50,071222 20,036972

Pomnik Solidarności "Bądź wierny, idź"pomnik w Krakowie, w centrum Nowej Huty, po południowej stronie pl. Centralnego.

Pomnik postawiono w 1999 r. przed halą walcowni zgniatacz Huty im. Tadeusza Sendzimira, wydziału w którym powstała najsilniejsza organizacja NSZZ Solidarność na kombinacie, gdzie w 1988 r. miał siedzibę komitet strajkowy, a potem znajdowała się Izba Pamięci poświęcona hutniczej „Solidarności”.

W 2005 r., po prywatyzacji HTS, w związku z planami zburzenia zgniatacza, przeniesiono go na Plac Centralny gdzie został ponownie uroczyście odsłonięty. Pomnik odsłonili: jeden z przywódców pierwszych strajków w hucie Kazimierz Fugiel, przewodniczący Komisji Robotniczej Hutników Władysław Kielian i Zdzisław Siudak pracownik zgniatacza. Monument poświęcili metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski i metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz.

Pomnik ma formę stalowej litery V, osadzonej na cokole (pierwotnie z cegieł). Ta litera to tzw. zajączek, dwa palce dłoni ułożone w literę V oznaczającą zwycięstwo (ang. victory), gest Winstona Churchilla, premiera Wielkiej Brytanii, z lat drugiej wojny światowej. Umieszczono na niej jedenaście tablic z ważnymi w dziejach Nowej Huty datami, poczynając od 1960 r. i obrony krzyża, data wyboru Karola Wojtyły i daty jego pobytów w Nowej Hucie, data powstania Solidarności i inne. U podstawy umieszczono orła w koronie. Poniżej, na cokole znajdują się cztery tablice upamiętniające: obronę krzyża nowohuckiego, wybór Karola Wojtyły na papieża, wydarzenia grudniowe w Gdańsku w 1970 i powstanie Solidarności w 1980 oraz czwarta upamiętniająca powstanie NSZZ Solidarność w Nowej Hucie. Pod tablicami napis SOLIDARNOŚĆ pisany „solidarycą”. U podstawy pomnika znajduje się tablica informująca, że jest on poświęcony „pamięci uczestników pierwszych zrywów solidarnościowych i wszystkich tych bezimiennych, którzy jako pierwsi w okresie powojennym stanęli do walki w obronie wiary, praw pracowniczych i godności ludzkiej”.

Bądź wierny. Idź. to przesłanie Pana Cogito, postaci z cyklu wierszy Zbigniewa Herberta.

Tablice z datami
Cokół


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  1. Odsłonięcie pomnika. [dostęp 2010-09-04].
  2. Nowohucki Portal Informacyjny. [dostęp 2010-09-04].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]