Pomnik Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Stanisława Wyspiańskiego
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Miejsce Aleja 3 Maja 1
Typ pomnika pomnik
Projektant Marian Konieczny
Całkowita wysokość 10 m
Data odsłonięcia 1982-11-2828 listopada 1982
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Pomnik Stanisława Wyspiańskiego
Pomnik Stanisława Wyspiańskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik Stanisława Wyspiańskiego
Pomnik Stanisława Wyspiańskiego
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Pomnik Stanisława Wyspiańskiego
Pomnik Stanisława Wyspiańskiego
Ziemia50°03′35,2″N 19°55′25,2″E/50,059778 19,923667

Pomnik Stanisława Wyspiańskiego – pomnik znajdujący się w Krakowie na niewielkim skwerze w sąsiedztwie Gmachu Głównego Muzeum Narodowego przy Alei 3 Maja 1.

Pierwszą propozycję postawienia pomnika wysunięto zaraz po śmierci Stanisława Wyspiańskiego, 20 lat później skończyło się na powołaniu komitetu budowy pomnika, w 50. rocznicę śmierci sprawa po raz kolejny odżyła. W 1977 prezydent Krakowa Jerzy Pękala podjął kolejną próbę wystawienia pomnika Wyspiańskiemu, zgodę wyraziło Ministerstwo Kultury, a pierwsze środki finansowe na ten cel pochodziły z pieniędzy jakie pozostały po budowie Pomnika Grunwaldzkiego.

W styczniu 1978 padła pierwsza propozycja lokalizacji pomnika na placu św. Ducha obok Teatru Słowackiego, potem pojawiła się kolejna na placu Szczepańskim i ostatnia przy Gmachu Nowym Muzeum Narodowego.

Na pierwszy konkurs w lutym 1978 wpłynęło 77 prac, potem ogłoszono kolejny konkurs ostatecznie jednak do realizacji skierowano projekt, który nie wziął udziału w konkursie autorstwa Mariana Koniecznego, a sam autor zasiadał w komitecie budowy pomnika i jury konkursowym.

28 listopada 1982 w 75. rocznicę śmierci Wyspiańskiego dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika. Na granitowym cokole pomnika o wysokości 1 m, jakby w chocholim tańcu tworząc korowód zastygła grupa spiżowych postaci z dramatów Wyspiańskiego: Jasiek, Żyd, Chochoł, Stańczyk i Isia z "Wesela", Stary Wiarus z "Warszawianki", Pallas Atena z "Nocy Listopadowej" otaczają kolumnę na której stoi Stanisław Wyspiański zamyślony w charakterystycznej młodopolskiej pelerynie. Odlew pomnika wykonały Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Piekarczyk "Kłopoty z twórcą "Wesela" [w] "Zemsta Stańczyka czyli krakowskie spory" Kraków 1990 ​ISBN 83-03-03133-3